Amerika’ya yeni gelen Türklerin en çok rağbet ettikleri yatırımlar hangileridir?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Makul sayılabilecek yani 300 ile 1 milyon dolar arasında bir meblağ ile yatırımı düşünen Türk işadamlarının Amerika Birleşik Devletleri’nde tercih ettikler yatırımlardan ilk akla gelenler benzin istasyonu, restoran, gurme market, franchising’i olan bir fast food zincirin şubesi olma gibi seçenekler sıralanabilir.

Özellikle New York, New Jersey ve Pennsylvania eyaletlerinde Türklerin ağırlıklı olarak yatırım yaptıkları sektörlerin başında benzin istasyonu gelmektedir. New Jersey eyaletinde sayıları 50’ye ulaşan Exxon gaz istasyonu sahibi olan Türk işadamları mevcutken, 1980 ve 1990’larda populer olan benzin istasyonu işletmeciliği eski popularitesini kaybetmeye başlamıştır. Benzin fiyatlarından çok cüzzi karlar elde eden işletmeciler, eskisi kadar yüksek karlılıkla çalışamamaktan şikâyetçiler.

Türklerin tercih ettiği bir başka yatırım türü de restoran işletmeciliği denilebilir. Amerika Birleşik Devletleri bu anlamda hala bakir bir pazar sayılabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde restoran işletmeciliği çok ciddi bir iş koludur. İşini oturtan girişimciler bu işinden kazandıkları ile başka sektörlere girecek kadar kapital biriktirme imkanına da kavuşur. Ancak en önemli unsur lokasyon ve müşteri memnuniyetidir. New York City’de sadece Manhhattan olarak adlandırılan adada 50’ye yakın Türk restoranı faaliyet gösterirken, Amerika Birleşik Devletleri’nin pek çok bölgesi henüz Türk mutfağı ile tanışmamıştır. Bu konuda İtalyanlar ve Yunanlar hayli mesafe kat etmiş. ABD’deki restoran işini ele geçirmişlerdir.

Restoran endüstrisinin büyüklüğüne örnek olması açısından, New York City’de faaliyet gösteren The Del Frisco's Double Eagle Steak House 2008 yılında 35 milyon dolar ciro yaptığını, 470 kişilik mekanda kişi başı ortalama 135 dolar ödüyor. Restoranda çalışan iyi bir garson yıllık 100 bin dolar kazanıyor.

Dallas merkezli Lone Star Funds’un sahibi olduğu New York City’deki restorandan başka 26 restoranı daha bulunuyor. Grubun toplam yıllık cirosu 175 milyon dolar civarında. (*) Forbes Magazine, 21 Eylül 2009)

Tabii açacağınız restoranın yılda 35 milyon dolar iş yapmasını hayal etmeyin. Sadece sektörün büyüklüğünü görmeniz açısından çarpıcı bir örnek. Restoran işine endüstriyel bir boyut kazandıran Türk girişimcilerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Facebook

Youtube