İngiltere

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

İngiltere'nin başkenti Londra'da Türk olduğu tahmin edilen bir kişi silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Londra'nın kuzey bölgesindeki Turnpike Lane metro ve otobüs istasyonunda bugün öğleden sonra meydana gelen olayda, bir kişinin kimliği belirsiz kişi veya kişilerle silahlı saldırıda yaşamını yitirdiği bildirildi. İngiliz medyasında ölen kişinin Türk olduğu iddia ediliyor.


 


Scotland Yard, yaptığı açıklamada olayın Langham Road üzerinde meydana geldiği belirtildi. Olayın meydana geldiği cadde polis tarafından kapatılarak çok yönlü soruşturma başlatıldı.

Saldırının meydana geldiği yerin yakınındaki Elizabeth Ross Hair and Beauty salonunda çalışan ve adının açıklanmasını istemeyen bir kadın ölenin Türk olduğunu belirtti.

Görgü tanığı bir kuaför salonu çalışanı ise olay sonrası dışarı çıktığında, öldürülenin yanında ağlayan bir bayan gördüğünü ve polislerin geldiğini ifade etti.

Çevredeki işyerlerinde çalışan görgü tanıkları da saldırganın 3 el silah sesi duyduklarını ve yerde yatmakta olan bir kişi gördüklerini bildirdiler.

Polis saldırıda hayatını kaybeden kişinin kimliğinin henüz belirlenmediğini kaydetti. Londra'da 1 Ocak tarihinde de Aaron McKoy adındaki bir kişi de Portpool Lane, Clerkenwell'da Clerkenwell House Wine Bar'da silahlı saldırı da öldürülmüştü. Turnpike Lane'deki olayla bu yıl içinde silahla öldürülen ikinci kişi olduğu belirtildi.

(CİHAN)
 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir ile ilgili İngiltere’de devam eden yasal süreçte şahitler dinleniyor. İngiltere’nin başkenti Londra’daki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen hafta görülmeye başlanan davada, Nadir “Polly Peck” adlı şirketin sahibiyken 34 milyon sterlinlik yolsuzluk yapmakla suçlanıyor.

Yolsuzluk iddialarında bulunan SFO’yu savunan avukatların hazırladığı 180 sayfalık iddianamede Nadir, şirketinden kendisi, ailesi ve arkadaşlarının hesaplarına 1987-1990 yıllarında yaklaşık 150 milyon sterlin para aktarmakla suçlandı.
 
 
 
135 tonluk banknot
 
İddianamede yer alan bir diğer ilginç bilgi de, Asil Nadir’in şirketten aldığı parayı dengelemek için yerine koyduğunu iddia ettiği nakit paranın 135 ton ağırlığında olduğu ve banknotların üst üste konulduğunda Trafalgar meydanındaki Nelson sütundan 300 kat uzun olduğuydu. Avukat Shears, 52 metre uzunluğundaki Nelson heykeli örneğini vererek, yerine konduğu iddia edilen paranın 135 ton olduğunu savundu. Shears, Polly Peck’ten alınan 6 milyon sterlinin dengelenmesi için 148.8 milyon liranın 100 TL’lik banknotlar halinde yatırıldığının iddia edildiğini ifade ederek, “Nadir’in annesi fiziki olarak bu ağırlıktaki parayı nasıl taşıdı?” dedi. (Hürriyet)

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
İngiltere‘de yargılanmasına bugün başlanan işadamı Asil Nadir kurduğu şirketten milyonlarca doları kendisinin ve yakınlarının hesaplarına aktarmakla suçlandı. Kuzey Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, İngiltere‘de sahibi olduğu şirketi kendisi, yakınları ve dostları için yaklaşık 150 milyon sterlin (230 milyon dolar) hortumlamakla suçlandı.
Savcılık, paranın aralarında Nadir‘in Kuzey Kıbrıs‘ta sahibi olduğu bankanın da bulunduğu bazı karmaşık bazı yollarla transfer edildiğini öne sürüyor. Nadir, parayı 1987-1990 yılları arasında sahibi olduğu Polly Peck International (PPI) adlı şirketten çalmakla suçlanıyor. 70 yaşındaki Nadir, 13 emsal dosyada öne sürülen 34 milyon sterlin çaldığı iddialarını reddediyor. Savcı davanın açılışında iddianamesini jüriye sunarken, Nadir‘i şirkette üstlendiği yönetim kurulu başkanlığı ve icra direktörlüğü pozisyonları suistimal etmekle suçladı. Savcı Philip Shears, mahkemeye Nadir‘in şirketin ve özellikle Kuzey Kıbrıs‘taki iştiraklerinin işleyişi ve yönetiminde ciddi bir yetkiye sahip olduğunu aktarırken, ‘‘Bu yetkiyi suistimal ederken, PPI‘ın on milyonlarca sterlinini zimmetine geçirdi. PPI‘ın yöneticisi ve hesabın imza yetkilisi olarak şirketin mali personeline bu parayı havale etme talimatı verme yetkisi vardı‘‘ dedi. Savcı Shears, ‘‘Ama PPI‘ın fonlarının kendisinin ya da yakınları veya ortaklarına aktarılması konusunda bir yetkisi olamazdı‘‘ görüşünü dile getirdi. Savcı, 1993 yılında yargılanması gereken Nadir‘in aynı yılın mayıs ayında İngiltere‘den İngiliz yargısının yargılama yetkisi alanı dışında kalan Kuzey Kıbrıs‘a kaçtığını da hatırlattı. Yargılamanın en az dört ay sürmesi bekleniyor. 1980‘li yıllarda İngiltere‘nin en zengin işadamlarından biri ve Muhafazakar Parti‘nin önde gelen bağışçılarından olan Asil Nadir sıfırdan inşa ettiği Polly Peck grubunun başındaydı. Elektronikten gıda ürünlerine değin geniş bir yelpazede iş yapan ve hissedarlarına büyük kazanç getiren Polly Peck şirketi, 1990 yılında batmıştı. Asil Nadir, şirketten 34 milyon sterlini gizlice kendi hesabına aktararak Polly Peck‘in batışına sebep olmakla suçlanmış ve hakkında yolsuzluk davası açılmıştı. Mahkemesinin başlamasından hemen önce İngiltere‘yi terkeden Kıbrıs asıllı Asil Nadir, Kuzey Kıbrıs‘a yerleşmişti. Kıbrıs Türk yönetiminin İngiltere ile zanlıların iadesi konusunda bir anlaşması yok. Ağustos 2010‘da İngiltere‘ye dönen Asil Nadir kefaletle serbest bırakılmış, adli kontrol uygulamasına tabi tutulmasına hükmedilmişti. (Hürriyet)

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
Vogue, Anjelique, Zuma, Kitchenette gibi markaları bünyesinde bulunduran İstanbul Doors, Tom Aikens Group’u alarak girdiği Londra’da iddialı plan yaptı. İstanbul Doors’un ortaklarından Levent Büyükuğur, “Şu anda Londra’da 3 olan restoran sayımızı yıl sonunda 7’ye çıkaracağız. Londra’da toplam 10 milyon sterlin yatırım yapmış olacağız” dedi.İstanbul Doors, 19 marka 37 mekan ve 100 milyon TL’yi aşkın cirosuyla restorancılık işinde yurtdışında da ilgi çekerken, yeme-içme ve eğlence sektörünün kalbi kabul edilen Londra’da iddialı büyüme planları yaptı. Tom Aikens, Tom’s Kitchen ve Tom’s Deli olmak üzere 3 restorana sahip Tom Aikens Group’u satın alarak girdiği Londra’da hem Tom Aikens Group’un markalarıyla, hem de dünyaya yaymayı planladığı Kitchenette ile büyüyecek. İngiltere pazarı için London Doors şirketini kurduklarını vurgulayan İstanbul Doors’un ortaklarından Levent Büyükuğur, “Zuma ortaklığımız nedeniyle Londra iyi bildiğimiz bir yer. Yeni markamız Carlotta’nın kurumsal imaj ve kimlik çalışmalarını yaptırdığımız İngiliz firma Tom Aikens’in arkadaşıydı. Onun önerisiyle buluştuk. London Doors’u kurduk ve Tom’u yüzde 20 hissedar tutarak grubunu satın aldık” dedi.

6 ay kapalı tuttu

2007’de dünyanın en iyi 7’nci restoranı seçilen Tom Aikens’ın yüzü daha fazla heyecan uyandırması için yenilendi. İçmimar Hakan Ezer’in tasarımını üstlendiği restoran yaklaşık 6 ay kapalı kaldı. Doors, yeni dekorasyona 850 bin sterlin harcarken, uzun süre kapalı kalan restoran ekstra 200 bin sterlin maliyet yarattı. Büyükuğur, Londra’da iddialarını göstermek için bütün bu maliyetleri göze alarak mekanın yüzünü yenilediklerini vurguladı.

6 milyon sterlin yatırım

Londra’da ekonomik krizin hissedilmeğine değinen Büyükuğur, iş hedeflerini şöyle anlattı: “İyi restoranlar büyümeye devam ediyor. Gözü kapalı ‘İngiltere’nin her şehrine gireriz’ demiyoruz. Önce Londra! Şu anda 3 restoranımız var. 2012’de bir tane Tom’s Kitchen, 2 tane Tom’s Deli ve bir tane de Kitchenette yani 4 yeni restoran açacağız. Böylece Londra’da 7 restoran sayısına ulaşacağız. 4 restoran için 5.7 milyon sterlin yatırım yapmış olacağız.”

Doors’a şapka çıkardı

Tom Aikens’ın, grubunu daha önce bir fona sattığını, daha sonra İstanbul Doors ile anlaşma yaparken tereddüt yaşadığını anlatan Büyükuğur, “Biz Oakley Capital’den aldık hisselerini. Restoranlarını bebeği gibi görüyor. Bir taraftan da büyütmek istiyor, değer katacak ortaklık istiyor. Bizi tanıyınca tereddüdü kalmadı” dedi. Tom Aikens ise “Bu genç ekibe kanım kaynadı. Restoranlarını görünce başarılarına şapka çıkardım” diye konuştu.

Moskova ve Bakü’de ikinci Kitchenette ve Vogue yolda

MOSKOVA’da franchise kanalıyla açılan Kitchenette’in iyi gittiğini ve ikincisinin açılmak üzere olduğunu anlatan Levent Büyükuğur, “Rusya heyecan verici ve zor bir pazar. Moskova’da ikinci restorandan sonra hedeflerinde St. Petersburg var” diyor. Bakü’deki Kitchenette’in beklenenden fazla ilgi gördüğünü belirten Büyükuğur, “Bakü’de ikinci Kitchenette’i bu yıl açacağız. Vogue için çok yoğun talep var. Onu da bu yıl içinde açmayı planlıyoruz” dedi.

Yemekleri ve aşkları çok konuşulan şef

ŞARAP tüccarı bir ailenin ferdi olarak 1970’te dünyaya gelen Tom Aikens, daha 16 yaşında büyük bir şef olacağının sinyallerini verir. 26 yaşında çalıştığı Pied e Tere’de şef olur ve mekana ikinci Michelin yıldızı kazandırır. Michelin yıldızlı en genç şef unvanını hâlâ koruyor. İngiltere’nin en şöhretli şeflerinden biri olan Tom Aikens 2003 yılında restoranını açar. Televizyonda yemek programları var. Üç kez evlenen ve ikinci eşi aktör Peter Sellers’ın kızı olan Tom Aikens, yemekleri kadar aşklarıyla da çok konuşulan bir şef.

Kapılar Ortadoğu Güney Afrika ve Asya’ya açılacak

AVRUPA’da ekonomik kriz nedeniyle durumun parlak olmadığını belirten Levent Büyükuğur, iş planlarını şöyle aktardı: “Dünyada büyümek için yaptığımız iş planını mümkün olduğunca hayata geçireceğiz. Çok tehlike gördüğümüz şehirlerle ilgili planları erteleyebiliriz. Ortadoğu’da çok fırsat ve talep var ama orada tek başına olmaktansa bir ortakla yer almayı tercih ederiz. Ortadoğu’da Kitchenette’e ilgi çok. Eli kulağında. Orada önemli projeler başlamak üzere. Anjelique için Dubai, Abu Dabi ve İngiltere’den talep var. Değerlendiriyoruz. Güney Afrika’da çok tecrübeli bir grup İstanbul’da Kitchenette’e bayılmış. Ortak olalım 40 tane birden açalım diyor. Singapur’dan bir grup Asya’da önemli her şehre bir tane Tom’s Kitchen açmak için teklif getirdi. Bunun gerçekleşmesi 2013’ü bulur. Almanya, Romanya ve Amerika Miami’den de markalarımıza ilgi var.”

Dünyaya Türk restoranı ile damga vurma planı

İSTANBUL Doors’un kendini Türkiye’de kanıtladığını, hedefinin dünyada kanıtlamak olduğunu vurgulayan Levent Büyükuğur, grubun en büyük hayalini şöyle açıkladı: “The Marmara Oteli’nin en üst katında 15 Nisan’da bir Türk restoranı açıyoruz. Nasıl Nobu, Zuma dünyanın önemli şehirlerinde birer şubeye sahipse biz de bu Türk restoranını bir imza gibi dünyanın önemli şehirlerine açmak istiyoruz. Bu restoran rüştünü ispat ederse dünyaya taşıyacağız.”

(Demet Cengiz Bilgin, Hürriyet)

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
Türkiye ile İngiltere arasındaki ticari ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan işadamları derneği (Business Network), İngiltere’nin başkenti Londra’da 3 bankanın müdürünü, Avrupa ve İngiltere’de yaşayan Türklerle buluşturdu.
Londra’daki İş Bankası, Ziraat Bankası ve Turkish Bank şubelerinin genel müdürleri ile üst düzey yöneticilerinin katıldığı yemekli toplantıda, Avrupa ve İngiltere’deki Türk bankacılığı tartışılırken Londra’da yaşayan Türkler de banka yöneticilerine bankaların hizmetleri hakkında bilgi alma fırsatı yakaladı. Londra’nın kuzeyindeki Türkler\'in yoğun yaşadığı Wood Green semtinde düzenlenen bankacılık toplantısına, Turkish Bank Müdürü Vedat Çelik, Ziraat Bankası Müdürü Ali Eprimez ve İş Bankası Müdürü Hasan Candan’ın yanısıra Londra’daki Türk işadamları da katıldı. İşadamları Derneği Business Network’ün faaliyetleri hakkında yapılan kısa sunumun ardından 3 büyük bankanın müdürü, Avrupa ve İngiltere’de yaşayan Türkler\'e Türk bankalarını nasıl kolay ve hızlı kullanabilecekleri konusunda açıklamalarda bulundu.

Facebook

Youtube