KÜLTÜR & SANAT

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

Father Aziz Hadodo New Jersey’deki Mor Gabriel Kilisesi’nin rahibi olarak 1994 yılından beri görev yapıyor. Aile köklerini 400 yıl öncesine kadar bilme şansına sahip nadir isimlerden biri. Sülalede 40 çocuk aynı anda beşikte bebek olduğu için Kürtçe ‘çil dergûş’, (Kırk Beşik) Sülalesi olarak da biliniyor. Kuzenler arasında çıkan bir anlaşmazlık nedeniyle bir grup Diyarbakır’dan Midyat’a kaçıyor. Diğerleri de onları takip ediyor. Din adamları araya girmesiyle barışıyorlar. Aile bu olay neticesinde 400 yıl önce Diyarbakır’dan Midyat’a göç etti. Aileden bir Süryani patrik ilk kez 200 yıl önce bir soy ağacını çıkardı. Suriye’de milletvekilliği yapan bir başka akraba da 60 yıl kadar önce soy ağacının üzerine çalışıp şu anki güncel haline getirdi.  Hadodo kelime anlamı olarak Demirci demek. Soy ismi kanunu gelince aynı sülaleden Sevinç, Demircioğlu, Haddad gibi farklı soy isimler aldılar. 1977 yılında soy ismini Hadodo olarak değiştiren ilk kişi Father Aziz oldu. Halen İsveç’te yaşayan Süryaniler arasında en büyük ailelerden biri Hadodo Ailesi.  

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

Elpidophoros 1024x713Tarihte ilk defa bir Türk vatandaşı, merkezi New York’ta bulunan Amerikan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposluğuna getirildi. Amerika Kilisesi, Ekümenik Partiklik olarak İstanbul’u ve Patrik Bartholomeos’u tanıyor. İstanbul Balat’taki Grek Ortodoks Patrikliği, boş bulunan Amerika Başpiskoposluğu’na, Sinod Meclisi’nde yapılan oylamayla Heybeliada Ruhban Okulu Müdürü ve Bursa Kilisesi Başrahibi Elpidophoros Lambriadis’in seçildiğini ilan etti.

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active

110517 antakya medeniyetler korosu new yorkta konser verdi 2Üç semavi dinin mensuplarının yer aldığı Antakya Medeniyetler Korosu, New York'ta farklı dil, din ve kültürlerden seslendirdikleri parçalarla dünyaya barış mesajı verdi. ABD'nin New York kentlnde, üç semavi dinin mensuplarının yer aldığı Antakya Medeniyetler Korosu tarafından konser verildi. Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu tarafından Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) iş birliğiyle Amerikan Kızılderilileri Ulusal Müzesi'nde düzenlenen konserde, Antakya Medeniyetler Korosu farklı din ve kültürlere ait farkı dillerde şarkı ve ilahiler seslendirdi.

User Rating: 5 / 5

Star ActiveStar ActiveStar ActiveStar ActiveStar Active
Türk tasarımcılar New York moda haftasında (NYFW) "Fashion Istanbul" projesi kapsamında 2017 ilkbahar-yaz koleksiyonlarına yer verdikleri karma bir defile gerçekleştirdi. "House of Ogan, L'Atelier Caché, 113 Studio, Erol Albayrak ve Nilufer Satorius"tan oluşan Türk tasarımcılarının "Fashion Istanbul" projesi altındaki defileleri, NYFW'nin resmi defile mekanlarından Skylight Clarkson Square'de yapıldı.

Facebook

Youtube