Amerika Birleşik Devletleri’nde bir öğrenci ne kadar para ile geçinir?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Eğer Amerika Birleşik Devletleri’ne dört yıllık üniversite veya kolej okumaya geliyorsanız size lazım olan aylık para yaşam standartınıza, yaşadığınız şehre göre farklılık gösterse de ortalama 2000 ile 3000 dolar arasında değişir. Buna okula ödeyeceğiniz harç parası dahil değildir.

Ortalama okulların yıllık harç parasının 26 bin dolar civarında olduğunu düşündüğünüzde bir öğrencinin yeme-içme, kira gibi zaruri ihtiyaçlarının bir yıllık ortalama maliyetinin 40-50 bin dolar arasında olduğunu söylemek çok abartı olmaz.

Uluslararası Eğitim Enstitüsü tarafından Open Doors ismiyle her yıl yayımlanan rapora göre 2007/2008 akademik yılında Türkiye’den gelen öğrenci sayısı 12 bin 30 kişiye ulaştı. Türk öğrenci sayısı bir önceki yıla göre yüzde 5 artış gösterirken; Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’ne en fazla öğrenci gönderen sekizinci ülke konumunda. Türk öğrencilerin Amerikan ekonomisine yıllık katkılarının ise 335 ile 350 milyon dolar arası olduğu tahmin ediliyor.

Toplam 1 milyon 160 bin öğrencinin üniversite ve kolejlere lisans ve lisanüstü bölümlere kayıtlı olduğu New York Eyaleti’nde, 74 bin yabancı öğrencinin eyaletin ekonomisine 2006-2007 yılında sağladığı katkı 1.86 milyar dolardır. Sadece Türk öğrencilerin eyalet ekonomisine katkısı ise 50 milyon dolar civarındadır. Yine eyelet sınırları içinde bulunan State University of New, YÖK ile yaptığı anlaşma uyarınca 9 Türk üniversitesindeki öğrencilere çift diploma ile mezun olma imkanı veriyor.

Facebook

Youtube