Master öğrencileri için hangi testleri almak gerekmektedir?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
GRADUATE RECORD EXAMINATION – GRE
Diyelim Türkiye’de üniversiteyi bitirdiniz, master yapmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmek istiyorsunuz. Master yapmak için almanız gereken testlerin başında GRE (Graduate Record Examination) gelmektedir.

Master eğitimi veren pek çok okulun talep ettiği GRE testi 1949 yılından beri Educational Testing Service (ETS) şirketi tarafından düzenleniyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde testler Türkiye’de olduğu gibi devlet kontrollü kurumlar tarafından değil özel şirketler ya da enstitüler tarafından yürütülür.

Test matematik, kelime ve analitik yazma olarak değişik bölümlerden oluşur. Genelde bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen testler, teknolojinin müsade etmediği ülkelerde kağıt üzerinde yapılmaktadır.

Genel GRE testinin yanı sıra spesifik bölümlere göre GRE Subject Test adı verilen testler bulunmaktadır. Bunlar biyoloji, matematik, fizik, psikoloji, hücre ve moleküler biyoloji, biokimya, İngiliz edebiyatı, kimya gibi bölümlere yönelik özel testlerdir. GRE testleri ABD’de 150 dolara yapılmaktadır.

GMAT (THE GRADUATE MANAGEMENT ADMISSION TEST)

Bilgisayar ortamında yapılan bu test işletme master’ı yapmak isteyen öğrencilerin matematik ve İngilizce yeteneklerini ölçer.  MBA programlarında GMAT testi kabul için istenen kriterlerden biridir.

Mesela U Penn-Wharton School başvuru esnasında GMAT ve GRE test sonuçlarını ister. Stanford Üniversitesi için GRE tercih sebebiyken GMAT da kabul edilmektedir. NYU-Stern School başvuru yapan öğrencinin GMAT skoruna sahip olmasını tercih ederken, GRE skorunu da kabul etmektedir. Başvuru yaptığınız bölümün hangi testi tercih ettiğini web sitelerinden öğrenebilir hazırlığınızı ona göre yapabilirsiniz.

Facebook

Youtube