Öğrenci olarak Amerika Birleşik Devletlerine geliyorum. Kampüste mi kalayım, kampüs dışında ev mi tutayım?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim hayatınıza devam edecekseniz ve yanında kalacağınız bir yakınınız yoksa – ki genelde yoktur - ilk yılı kampüste geçirmenizde fayda var. Hem daha fazla arkadaş edinme fırsatınız olur, hem de kampüs dışında bir eve taşınmak istediğinizde bu tanıştıklarınızdan kafanıza yatkın olanı ile ev arkadaşı olma ihtimaliniz kuvvetlenir.

Kampüs hayatının öğrencilere faydaları arasında eğlence için kampüs dışında harcamanız gereken miktarı minumuma indirmesi, daha çok ders çalışma imkanı, daha fazla arkadaş edinme ortamı gibi özellikleri sıralayabiliriz. Ayrıca yemek, sinema-tiyatro gibi aktivitelere kampüs dışındaki hayatta harcadığınızdan daha az para harcarsınız. Okulun kütüphane, teknoloji labaratuvarı gibi öğrencilere her daim açık mekanlarını kullanarak internet ve telefon gibi masraflarınızı minimize edebilirsiniz. Ayrıca kampüs dışında tuttuğunuz evden, okula gelmek için otobüs, tren veya özel araç ihtiyacını ortadan kaldırmış olursunuz.

“Ancak dört yıl kampüste geçer mi?” diyorsanız, okula yakın bölgelerde öğrencilerin genelde ev kiraladığı yerleşim yerlerinde şansınızı deneyebilirsiniz. Eğer tek başınıza bir ev tutacaksanız, elektrik, internet, kablo TV şirketleri ile ayrı ayrı uğraşmanız gerekebilir. Siz en iyisi en azından ilk yıl kampüste kalın eğer ortamı beğenmez, oda arkadaşınızı gözünüz tutmazsa ev arayışlarına başlayın.

Kampüs ve kampüs dışı yaşam maliyetini otomatik olarak gözler önüne seren hesaplama sistemlerinden yararlanmak istiyorsanız, dört yıllık harcamalarınızı ekteki linke giderek öğrenebilirsiniz. http://www.calcxml.com/do/col07

Facebook

Youtube