Lise mezunu olmak için hangi testleri almam lazım

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
General Educational Development (GED) testi Amerika’da liseden dengi eğitim aldığınızı ispat eden testtir. Sadece lise diploması olmayanların girdikleri bir testir. Türkiye’de liseyi bitirdiyseniz bu testi almanıza gerek yoktur.

Act – Sat – Thea
Türkiye’de lise mezunu bir öğrencinin Amerika’da bir üniversiteden kabul alması gereken ilk test American College Testing olarak bilinen ACT, SAT Reasoning veya Texas Higher Education Assessment testidir.

Bu testlerin üçünü de almanıza gerek yok. Sadece okulun sizden istediği test hangisi ise ona hazırlanmanız gerekmektedir.

ACT testi Amerika’nın daha çok orta batı eyaletleri (Illinois, Indiana, Iowa, Kansas, Michigan, Minnesota, Missouri, Nebraska, North Dakota, Ohio, South Dakota, ve Wisconsin) ile güney eyaletlerindeki kolejlerin öğrencilerden talep ettikleri bir test türüdür. Doğu ve batı yakasında okullar tarafından kabul edilen test türü SAT’dir.

American College Testing
Bu test dört bölümden oluşur: İngilizce, matematik, okuma ve bilimsel düşünebilme.

Eyaletine göre değişiklik gösterse de, ACT testi Eylül, Ekim, Aralık, Şubat, Nisan, Haziran aylarında olmak üzere yılda altı kez yapılır.

Iowa Universitesi profesörlerinden Everett Franklin Lindquist (1901–1978) tarafından geliştirilen ACT testi, 1959 yılından beri eğitim sisteminde kabul görmektedir.

Amerika’daki dört yıllık tüm üniversite ve kolejler genelde ACT testini kabul ederken, bazı okullar test haricinde öğrencilerin sınıf derecesini, not ortalamasını ve okul dışı etkinliklerini de dikkate alır. ACT testi ile ilgili daha fazla bilgiyi http://www.act.org/ sitesinde bulabilirsiniz.

Sat Reasoning Test
Kar amacı gütmeyen Manhattan merkezli College Board tarafından geliştirilen SAT Reasoning Test’i, ACT ile birlikte en fazla kabul gören testlerdendir. 

SAT Reasoning Test’i 3 saat 45 dakika sürmektedir. Testi eğer Amerika’da alırsanız 45 dolar, Türkiye’de alırsanız 71 dolar ücreti vardır. 1901 yılından beri kullanılmakta olan test sisteminin adı pek çok kez değişmiş, en son 2005 yılında SAT Reaonin Test adını almıştır.

Texas Higher Education Assessent
ACT ve SAT ile benzer özellikteki bu test okuma, matematik, yazma yeteneklerini ölçer.

Testlerin listesini görünce gözünüz korkmasın, Türkiye’de okuyan bir öğrenci olarak bunlardan daha fazlasını başardığınızı ve bu testleri de verebileceğinizi bilin.

Facebook

Youtube