Sosyal Güvenlik Numarası nedir? Ne işe yarar?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Sosyal Güvenlik Numarası (Social Security Number) günlük hayatta en çok duyacağınız ve karşılaşacağınız terimlerden biridir. Dokuz rakamlı bir numaradan oluşan ve Amerikan vatandaşlarına, sürekli oturumu bulunanlara, geçici çalışma vizesi sahiplerine verilir. Sosyal Güvenlik Numarası, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilir. Sahte veya illegal yollardan SSN almak federal suçtur. SSN’nin ana amacı şahısların vergi takibini yapmaktır. Ehliyet sahibi olmadan ev kiralamaya, banka hesabı açtırmadan kredi kartı almaya kadar hemen hemen aklınıza gelebilecek her türlü başvuruda SSN ilk sorulan bilgilerdendir.

Üç değişik şekilde Sosyal Güvenlik kartı vardır. İlki Amerikan vatandaşları ve sürekli oturum hakkına sahip olanların sahip olduğu sosyal güvenlik kartı.

İkincisi üzerinde “NOT VALID FOR EMPLOYMENT” (çalışmak için geçerli değildir) notu yazan kart, üçüncüsü de "VALID FOR WORK ONLY WITH DHS AUTHORIZATION." (Department of Homeland Security izni ile çalışma hakkına sahiptir) ibaresi yazılı olandır.  Son iki kart sahipleri geçici çalışma izni ile ABD’de bulunanlara verilen kartlardır.

Facebook

Youtube