Green Card nedir, nasıl başvurulur?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Green Card Lottery olarak da bilinen Diversity Immıgrant Visa programı ABD’de yaşama ve çalışma imkanı tanıyan bir karttır.  Amerikan Kongresi tarafından kanun çerçevesinde yapılan green card lotosuyla her yıl 50 bin kişi green card sahibi olmaktadır.

Kart sahipleri Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz oturma hakkına sahip olur. Kart sahibi aynı zamanda çalışma hakkı da elde eder. “Permanent Resident Card” olarak adlandırılan Green Card başvurularında aranan şartlar arasında lise mezunu veya en az iki yıllık iş tecrübesi olma zorunluluğu aranır. Green Card sahipleri ABD’de oy kullanmak dışında her haktan yararlanabilir. Eğer Amerikan vatandaşı olmak isterse kart sahibi, beş yıl sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Green Card’a sahip olmak kendi ülke vatandaşlığınızda çıkmanızı gerektirmez.

Green card lotosuna katılmak için HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEMENİZE GEREK YOKTUR.

Yeni başlayan bir uygulama ile internette yaptığınız başvuruyu online olarak takip edebilmeniz için bir numara sağlanmaya başlanmıştır. Green card başvurularınızı 2 Ekim 2009 ile 30 Kasım 2009 tarihleri arasında online olarak yapabilirsiniz. Başvurunuzun durumunu Haziran-Temmuz 2010 aylarında internetten takip edebilirsiniz.

2008 yılında (2010 yılında kart sahibi olmak için) dünya genelinde 13.6 milyon kişi başvuruda bulundu. Bir önceki yıla göre yüzde 50 artış gösteren başvuru sayısı 2007 yılında 9.1 milyon adetti.

Her yıl büyük bir hızla artan green card başvuru sayısı, bu alanda ciddi bir iş kolu da yaratmış durumda. Başvuru başına 10 dolardan başlayıp 59 dolara kadar değişen fiyatlarda para talep eden online sistemler, insanların İngilizce bilgisinin yetersizliğinden yola çıkarak başvuru işlemini büyük bir ticari kazanca dönüştürmüş durumdadırlar.

Aslen Amerikan hükümetinin resmi web sitesinden para ödemeksizin, sadece istenilen bilgileri yazarak green card’a başvuruda bulunabilirsiniz. Ücretsiz başvuru için 2010 yılında Ekim-Kasım ayını beklemeniz gerekiyor.

Green Card’ı lotosunu kazanmak, kartı almaya yetmeyebilir. Başvuru sırasında doldurduğunu belgelerin doğruluğu, istenilen belgeleri doğru ve eksiksiz sunmanız önemlidir. Ayrıca sizden ABD’de bulunacağınız sürede size sponsor olabilecek birine ihtiyaçınız olacaktır. Amerikan hükümetinin green card vermesi demek, size kalacak yer veya iş sağlayacağı anlamına gelmez. Siz sadece kart ile ABD’de yaşama ve çalışma hakkı elde edersiniz, gerisi sizin çabanıza ve çalışmanıza kalmıştır. Kartın en büyük avantajı eğer öğrenci iseniz, Amerikan eğitim kurumlarında uluslararası öğrencilere göre daha ucuz harç parasına okuma, burs kazanma şansınızın artması gibi imkanlara kavuşursunuz.

Facebook

Youtube