Optional Practical Training (OPT) ile çalışma imkanı

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Opsiyonel Pratik Eğitim olarak çevirebileceğimiz (OPT) F-1 öğrencilerine mezun oldukları bölümle ilişkili alanlarda ABD’de deneyim kazanmalarına imkan tanır. Yabancı öğrenci eğer lisans veya master eğitimini tamamlamışsa mezuniyetini takip eden 12 aylık zaman dilimi içinde  OPT imkanından yararlanabilir. OPT süresi bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi alanlarda 17 aylık bir uzatım hakkına sahiptir. Yani okuldan mezun olduktan sonra 29 ay OPT ile çalışma imkanına sahip olurlar.

OPT’ye başvurmak için okulunuzun uluslararası öğrencifisiyle temasa geçip I-765 adı verilen formunu Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi’ne göndermeleri gerekmektedir. Başvuruyu okuldan mezun olmadan 90 gün önce veya mezuniyetten en fazla 60 gün içinde yapmanız gerekmektedir.

Eğer OPT ile çalışıyorsanız belli periyotlarda işsiz kalsanız bile F-1 vizenizi kaybetmezsiniz. Eğer 12 aylık OPT süresini doldurmuşsanız, 90 günden fazla işsiz kalamazsınız. Eğer 17 aylık uzatma hakkınızı kullanmışsanız 29 aylık süre zarfında 120 günden fazla işsiz kalamazsınız. OPT hakkınızı kaybedersiniz.

Curricular Practical Training (CPT)
F-1 öğrencileri Curricular Practical Trainin (CPT) adı verilen programdan yararlanarak çalışabilirler. Eğitim alınan bölümün müfredatının (curricular) bir parçası olabilecek alanlar CPT kapsamına girer. Alternatif work/study, stajerlik, okulla ortak eğitim yapmak üzere anlaşmış herhangi bir kurumun bünyesinde çalışmak mümkündür. Okulunuzun uluslararası öğrenci ofisi CPT kapsamında çalışabileceğiniz yerleri I-20 belgeniz ile birlikte onaylaması gerekmektedir. CPT part-time veya full-time olabilir. Eğer CPT ile çalışırsanız, OPT hakkınızı kaybedersiniz.

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLARDA ÇALIŞMA
F-1 vizesine sahip öğrenciler, NATO, Dünya Ticaret Örgütü gibi uluslararası organizasyonlarda çalışma imkanına sahiptirler. Bu kuruluşlarda çalışmak için yeni I-20 belgesine ve Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Ofisi (USCIS) tarafından izin verilmesi gerekmektedir.

Facebook

Youtube