Dünyanın En Değerli Şirketi Apple Oldu

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

2011'de 108 milyar dolar ciro ve 422 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşan teknoloji devi Apple, dünyanın en değerli markası seçildi. Brand Finance'ın 500 marka arasında yaptığı araştırmada 70,6 milyar dolarlık değeri ile ısırık elma logolu Apple birinci olurken, onu Google ve Microsoft izledi.

iPhone, iPad ve iPod ile teknoloji dünyasındaki alışkanlıkları değiştiren Apple, en büyük arama motoru Google'ı tahtından indirerek dünyanın en değerli markası oldu. Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'ın yaptığı araştırma sonucuna göre Apple, 70,6 milyar dolarlık marka değeri ile listenin ilk sırasına yerleşti. Apple'ın böyle bir noktaya gelmesinde kurucusu Steve Jobs'u büyük emeği olduğu kesin. Jobs'un Ekim 2011'de hayatını kaybetmesinin ardından da "ısırık elma" logolu Apple yükselişini sürdürmeye devam etti. Şirketin şu an sahip olduğu değer, Brand Finance'in bugüne ka­dar ölçtüğü en yüksek marka değeri olma özelliğini taşıyor. Brand Finance CEO'su David Haigh, fikri ve sınaî hakların mar­ka değeri üzerindeki etkisini anlayabilmek için Apple'ın muhteşem bir örnek olduğu­nu söylüyor. Apple'ın açık ara önde olduğu listede en değerli 5 teknoloji markasının tamamının ABD menşeli olması ise dikkat çekiyor. Brand Finance'ın yaptığı marka araştırması sonucunda dünyanın en değerli 500 markası belirlendi. Çalışmanın sonuçlarına göre, listenin ilk sırasına, geçen yıl listenin 8. sırasında yer alan Apple, ikinci sırasına Google, üçüncü sıraya ise Microsoft yerleşti.

Dünyanın gelişen pazarları olarak bilinen BRIC (Brezilya, Rusya, Çin, Hindistan) ülkelerinin gelişim başarıları "en değerli markalar'' listesine yansırken Çin'in 25, Brezilya'nın 9, Rusya'nın 8, Hindistan'ın ise 6 marka ile temsil edildiği listede Türk markası yer almadı. İlk 20 marka içinde 11'i teknoloji alanında faaliyet gösterirken, bu liste içinde 3 banka, 2'şer enerji ve gıda, birer otomotiv ve perakende markası yer aldı. İlk sıradaki Apple'ı 47,4 milyar dolar marka değeriyle Google, 45,8 milyar dolar marka değeri ile Microsoft, 39,1 milyar dolar marka değeri ile IBM ve 38,3 milyar dolar marka değeriyle Wallmart takip etti.


 


Türk markalarının listede yer alamamasıyla ilgili görüşlerini bildiren Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner, "Bir zamanlar eşdeğer kabul edildiğimiz ülkelerin değer elde etme konusunda gösterdiği başarı listelere yansıyor. Bir ülkenin küresel ölçekte değerli marka sayısı, söz konusu ülkenin değer üretebilme kabiliyetini yansıtır. Umuyoruz ki, Türk markaları da sayıca artarak bu listede kalıcı şekilde yer alma başarısı gösterecektir. Bu konuda hem kamu hem de özel sektöre büyük görevler düşüyor.'' değerlendirmesinde bulundu. İlgüner, dünyanın ekonomik krizle boğuştuğu 2011 yılında lüks markaların değerlerini artırdığını gözlemlediklerini de belirterek, şu görüşlere yer verdi: "Louis Vuitton yüzde 24 artışla 4,9 milyar dolar, Hermes yüzde 9 artışla 3,4 milyar dolar, Polo Ralph Lauren yüzde 6 artışla 3,4 milyar dolar marka değerine ulaşmıştı. Ayrıca artan marka değerleri ile Prada, Coach, Christian Dior ve Burberry, listeye ilk kez girmeye hak kazandı.''

Bu arada Apple, hisse başına 2,65 dolar temettü dağıtmayı planlıyor. 30 Eylül'de başlamak üzere 10 milyar dolarlık hisse geri alımı yapmayı değerlendiren şirketin hisseleri, yeni iPad'i satışa sunmadan önce 15 Mart'ta ilk kez 600 doları geçmişti.

Facebook

Youtube