Apple İhtiyacından Daha Fazla Nakite Sahip

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Turk Avenue - Apple CEO'su Tim Cook, dünyanın en değerli şirketi konumundaki Apple'in ihtiyacından daha fazla nakite sahip olduğunu söyledi. Steve Jobs yönetiminde şirketin kazandığı paraları istiflemek yolunu seçen Apple'in, 98 milyar doları bulan banka hesaplarından bu yıl şirket hissedarlarına dağıtıp dağıtmama konusunda karar vermiş değil.
Şirketin yıllık hissedarlar toplantısında soru-cevap bölümümde konuşan Cook, Apple yönetimi olarak kısa sürede karar vereceklerini söyledi.


 


Cook, Apple yönetim kurulunun bu konuyu derinlemesine düşündüğünü, herkesin yüzde 100 fikir birliğinde olacakları bir konu olmadığını kaydetti.

Apple bir cente dahi muhtaç olduğu 1995 yılında hissedarlarına ödemeyi yapmayı durdurmuştu. 1997 yılında işleri kötüye giden Apple, düze çıkmak için Microsoft Corp.'tan 150 milyon dolar destek istemişti. Microsoft bu destekle aynı dönemde Steve Jobs CEO olarak şirketin başına geçmişti. Microsoft'un Apple'a yaptığı desteğin iş hayatında yapılan en akıllı hamlelerden biri olarak kabul ediliyor.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında ölen Steve Jobs'un yerine şirketin başına geçen Cook, Jobs'un aksine hissedarlara ödeme yapmaktan yana bir tavır sergiliyor. Cook, yaptığı basın toplantısında ilk kez şirketin ihtiyaç duyduğundan daha fazla nakite sahip olduğunu itiraf etti.

Apple hissedarı Texaslı Asif Khan, her üç ayda bir temettü dağıtması noktasında Cook'u göreve çağırdı. Yıl sonuna kadar bir defaya mahsus temettü ödenmesinin mantıklı olacağını savunan hissedar, vergi oranlarını sınırlayan Federal hükmün sona ermeden temettünün dağıtılması gerektiğini söyledi.


Geçtiğimiz yıl boyunca, Apple'in hisse değeri yüzde 50 oranında artarak 160 milyar dolara ulaştı. Apple'in şu anki piyasa değerinin ise rakipleri Google ve Microsoft'un değerinin toplamına eşit - 480 milyar dolar civarında.

Facebook

Youtube