Online Kupon Devi Groupon Halka Arza Hazır

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Dünyanın en büyük online kupon sitesi Groupon, halka arza hazır. Geçtiğimiz yıl yüzde 22,000 büyüme ile cirosunu 713 milyon dolara çıkaran şirket, 2011'in ilk çeyreğinde 644 milyon dolara ulaştı. Ciro, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,575 oranında artış gösterdi. Halka arz için finansal dökümanlarını sermaye piyasasına bildiren Groupan'un 2011 sonunda 2.6 milyar dolar ciroya ulaşması bekleniyor. 3-4 milyar dolar arası ciroya ulaşabileceği yönündeki tahminlerinde çok da hayal olmadığı gözler önüne serilmiş oldu. 

Şirket cirosundaki hızlı yükselişe rağmen karlılık konusunda o kadar da parlak bir tabloya sahip değil. Geçen yıl 456 milyon dolar zarar eden ve yine 2011 ilk çeyreğinde 147 milyon dolar zarar açıklayan şirketin, bir süre daha zarar açıklamaya devam etmesi bekleniyor. Groupon CEO'su Andrew Mason şirketin hisselerini alacaklarını uyarmayı da ihmal etmiyor,  ''Büyümek için agresif bir şekilde yatırıma devam edeceğiz,'' diyor.

Groupon kazandığı paraların büyük kısmını yeni üye kazanabileceği şirketleri satın almada kullandı. Şirketin operasyonel harcamalarının yüzde 54'ü pazarlamaya ayrılırken, geriye kalan yüzde 46'da satış için harcanıyor. Şirketin satış ekibinde 8 bin kişi görev yapıyor. 

Groupon'un yatırımcıları şirketin brüt karına dikkat çekiyor ve daha sağlıklı olduğuna inanıyorlar. Groupon'un brüt karı geçen yıl 10.9 milyon dolardan 280 milyon dolara çıkarak yüzde 24,600 artış göstermişti.

Şirketin 2011 yılının ilk çeyreğindeki brüt karı ise 270 milyon dolar olarak açıklandı. Bu da geçen yılki toplam brüt kazanca eşit. TechCrunch
 

Facebook

Youtube