23 Nisan Kutlamaları Yaklaşıyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yaklaşırken, Amerika’nın çeşitli eyaletlerinde düzenlenecek olan etkinliklerin hazırlıkları da sürüyor. Bu haftasonundan başlayarak önümüzdeki haftalar boyunca farklı tarihlerde düzenlenecek olan etkinlikler, hem Türk hem Amerikan çocuklarını biraraya getirip, bir yandan dostluk ve kardeşliği pekiştirirken diğer yandan da çocukların güzel bir bayram geçirmelerini amaçlıyor.

 
The Society of Turkish American Architects, Engineers & Scientist (MIM) bayramı 2. Dünya savaşı’nda kullanılmş olan bir denzi altı ile çocuklar ve velileri için düzenlenecek gündüz ve gece turları ile kutlayacak. 17 Nisan Cumartesi günü düzenlenecek gündüz turunun ardından bir diğer tur da 1 Mayıs Cumartesi gecesi düzenlenecek.

Turkish American Association of Northern Texas (TURANT) ise  23 Nisan’ı düzenlediği yarışma ve festival ile kutlayacak. Bu yıl ilk defa Dallas'ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, Uluslararası Çocuk Bayramı olarak kutlanmasına katkı sağlayacak olan festival, 24 Nisan Cumartesi günü Greenhill School’da düzenlenecek. Tam bir çocuk şöleni şeklinde geçmesi planlanan festivalin programda müzik eşliğinde şarkılar, şiirler, folklor gösterileri, resim yarışması ve Üsküdar’a Gideriken Aldı da Bir Yağmur şarkısı eşliğindeki Katibim oyunu yer alıyor.

The American Turkish Association of Washington tarafından düzenlenen kutlamalar da 8 Mayıs Cumartesi günü Marshall High School’da gerçekleştirilecek. Bir diğer etkinlik de Association of Turkish Americans of Southern California tarafından 18 Nisan Cumartesi günü Long Beach Eldorado Park’da düzenlenecek olan piknik. 23 Nisan’ın kutlanacağı piknikte türk yemekleri, saz eşliğinde şarkılar ve çeşitli oyunlar yer alacak.

Turkish American Cultural Association of Washington (TACAWA) 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Cocuk Bayramı’nı 25 Nisan Pazar günü saat 12:00-17:30 arasında Birinci Uluslararası Seattle Çocuklarının Arkadaşlığı Festivali ile kutlayacak. Festival kapsamında Türkiye ve başka ülkeleri temsil eden çocuk grupları şarkı, dans, müzik ve kültürel gösteriler sunacaklar. 

Houston Türk Amerikan Derneği tarafından düzenlenen "Atatürk ve 23 Nisan'ın anlamı" konulu kompozisyon ve şiir yarışmasına katılan tüm çocuklar, 23 Nisan Cuma (veya 24 Nisan Cumartesi) günü aileleri ile birlikte Houston Başkonsolosluğu'nda, başkonsolos ve konsolosluk yetkilileri tarafından ağırlanacaklar. Yarışmada birincilik ödülüne layık görülen katılımcı, birkaç dakikalığına Houston Türk başkonsolosu görevini devralacak. Dereceye giren diğer katılımcılar ise yine elçiliğin değişik makamlarında birkaç dakikalığına görev alacaklar. Houston Türk Amerikan Derneği’nin bir diğer etkinliği de 24 Nisan Cumartesi günü Alexandre Düessen Parkı’nda düzenlenecek olan piknik. Yarışmalar, danslar, spor müsabakaları ile dolu etkinlikte katılımcıları çeşitli sürprizler bekliyor.

Facebook

Youtube