Türk Telekom'un 2010'da Net Karı 2.5 Milyar TL Oldu

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Türk Telekom Grubu'nun, 2010 yılında konsolide net karı, bir önceki yıla kıyasla yüzde 32 artarak 2.5 milyar TL'ye ulaştı. Türk Telekom Grubu, 2010 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Kamu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamaya göre, grubun faaliyet karı 2009 yılına kıyasla yüzde 18 artarak 3,3 milyar TL’ye, konsolide gelirleri yüzde 2,7 yükselişle 10,9 milyar TL oldu. Grubun ADSL gelirleri 500 bin abone artışıyla 2009 yılına kıyasla yüzde 16 büyüyerek 2,5 milyar TL'ye çıkarken, Faiz Amortisman Vergi Öncesi Karı (FAVÖK) 4,8 milyar TL', FAVÖK marjı yüzde 45 olarak gerçekleşti.

YATIRIMLAR 9 MİLYAR TL'YE ULAŞTI
Grubun 2010 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, grubun, 2010 yılında sağlam finansal sonuçlara ulaştığını ve güçlü operasyonel performans sergilediğini, ayrıca sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra, yatırımlara da devam ettiğini belirtti. Kanafani, "Sabit ve mobil operasyonlarımız için geçen sene yaklaşık 1,7 milyar TL yatırım yaptık ve böylece Türk Telekom Grubu’nun 5 yılda toplam yatırım miktarı 9 milyar TL’ye ulaştı" dedi.

ADSL HAT SAYISI 500 BİN ARTTI
Yatırımlarda altyapı, teknoloji ve insan kaynakları alanına odaklanıldığını söyleyen Kanafani, "Bu yatırımlarla, birçok yeni üniversite mezunu aramıza katıldı. Türk Telekom Grubu olarak ülkenin en iyilerine iş fırsatları ve kariyer olanakları sunan en önemli gruplardan biri olmanın sorumluluğuyla hareket ediyoruz" diye konuştu. Sabit internet tarafında “bina ve saha dolabına kadar fiber” yatırımlara devam edildiğini ve 3 milyon haneye ulaşıldığını belirten Kanafani, 2010 yılında ADSL’de Hat Başına Yıllık Ortalama Gelirin yüzde 8 ve ADSL hat sayısının 500 bin arttığını söyledi.

AVEA'NIN FATURALI MÜŞTERİ SAYISI YÜZDE 10 ARTTI
2010 yılında belirgin bir FAVÖK büyümesi elde eden Avea’nın ise hizmet seviyesinde kayda değer bir iyileşme görüldüğünü dile getiren Kanafani, Avea'nın, faturalı müşteri sayısının geçen yıla oranla yüzde 10 artırdığını bildirdi. Kanafani, Karma Kullanıcı Başına Ortalama Gelirlerinin de yenilikçi tarife ve katma değerli hizmetler ve Türk Telekom Grubu’nun çapraz satış faaliyetleri sayesinde yüzde 8 arttığını, yaklaşık değeri 600 milyon TL olan bir ağ iyileştirme ve genişletme programının başlatıldığını bildirdi. Kanafani, "Türk Telekom Grubu yakaladığı büyümeyi 2011 yılında da artırarak sürdürecek güce sahiptir. İleri dağıtım kanallarımız, güçlü markamız, yakınsama ürünlerimiz, takım ruhumuz ve grup şirketleri arasındaki sinerjiden kuvvet alarak müşterilerimize sunduğumuz hizmetleri iyileştirmeye devam edeceğiz" dedi. (ANKA)

Facebook

Youtube