Türkiye Sorun Yaşamaz

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Türk Amerikan İşadamları Derneği (TABA/AmCham) Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, Türkiye-Amerika ticari ilişkilerinde finans ve dış ticarette herhangi bir sorun yaşanmayacağını belirtti. Terzioğlu, ABD-Türkiye ilişkilerine ilişkin yazılı açıklamasında, ABD'nin İran'ı uluslararası toplumdan izole etmek için uygulayacağını öne sürdüğü yaptırımların ''tamamen'' politik nedenlerle ortaya atılan söylemler olduğunu kaydederek, ''ABD, İran ile petrol alışverişini sürdürdüğü için Çin'i, Hindistan'ı defterden silemez.


 

Bizim için de aynı şey geçerli. Türkiye, İran'la her halükarda iş yapmaya devam eder. Bundan ötürü de Türkiye-Amerika ticari ilişkilerinde ne finans ne de dış ticarette herhangi bir sorun yaşanmaz'' dedi.

ABD'de gerçekleşen Global İş Konferansı'na ''Türkiye'den tek davetli'' olarak katılan Terzioğlu, Türkiye-ABD ilişkilerinin iyi seyrettiğini ifade ederek, iki ülkeden de büyük ticari heyetlerin ziyaretlerine devam ettiğini, yeni anlaşmalara imza attığını anlattı.

Terzioğlu, ''Ermeni Yasa Tasarısı'' iddialarına ilişkin, ''ABD, Türkiye ile olan ticari ilişkilerini ve pek çok alanda yürüttüğü işbirliği 2012 yılında da tehlikeye atmaz. Zamanımızı ve enerjimizi, 2009'un sonunda temeli atılan ve 2010'da başlayan pozitif gelişmelere ve gelecek yıl ticareti nasıl dengeleyeceğimize verelim'' değerlendirmesinde bulundu.

Tasarının her yıl 24 Nisan'da gündeme gelmesinin iki ülke ilişkilerini gerdiğine değinen Terzioğlu, meclis üyelerinin, bunun dış politika ve ulusal güvenlikle ilgili olmadığını, aynı zamanda geniş ticari çıkarları tehlikeye sokabileceğini bildiğine işaret etti.

Terzioğlu, Türkiye'nin ABD için vazgeçilemez bir ticari ve sosyal partner olduğunu kaydederek, ABD'nin yatırım için belirlediği öncelikli 6 ülke arasında Avrupa'daki tek ülkenin Türkiye olduğunu, 2011 yılının ilk 6 ayında ticaret hacminin 8 milyar dolar ile bir önceki yıla oranla yüzde 46 artığını hatırlattı. (AA)
 

Facebook

Youtube