THY, Polonya Hava Yollarını Alıyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Türk Hava Yolları (THY), Polonya’nın milli havayolu şirketi LOT’u almak üzere görüşmelere başlıyor. İlk defa Avrupalı bir şirketin son 8 yılda dünya havacılığından çok daha hızlı büyüyen THY’nin modelini örnek alacağını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “Bize bir çok ülkeden, havayolundan ortaklık teklifi geldi. Yaptığımız analizler sonrasında Polonyalı LOT Havayolları’nda karar kıldık. Görüşmeler en kısa sürede başlayacak” dedi.


CNN Türk’te yayınlanan Taha Akyol’un sunduğu, Uğur Cebeci’nin moderatörlüğünü yaptığı Eğrisi Doğrusu Programı’na katılan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, şunları söyledi: “THY, dünya havacılığı ortalamasından 3-4 kat daha fazla büyüdü. Hem yatırım yaptı, hem de kârlılığını sürdürdü. Bu yakalanan başarı sonrasında 13-14 havayolu şirketinden ‘bizi alın’ diye teklif geldi. Sadece ticari olarak değil, hükümetler arasında yapılan görüşmeler sırasında da bu teklif geldi. Biz tamamen kazan-kazan yaklaşımıyla kararımızı veriyoruz.”

Türk usulünü görecekler

LOT’un özelleştirme sürecinde olduğunu vurgulayan Hamdi Topçu, şöyle konuştu: “Avrupa’ya gidip bir havayolu şirketi Türk usulü nasıl yönetilir bunu göstermek istiyoruz. Artık bir yönetim modelini de ihraç ediyoruz. Havayolu şirketleri otoritelere ve stratejiye çok bağlı. Eğer her şeyde mutabık olursak bunu alma sürecine gireceğiz. Geçen aralık ayında Polonya’da Ekonomi Bakanı Jasek Rostowski ile konuştum. LOT’u özelleştireceklerini belirten bakan bizim almamızı istedi. Konuya sıcak baktık. Resmi görüşmeler en kısa sürede başlayacak. Milli bir havayolu şirketini satın almak kolay değil. O ülkenin refleksleri ve kamuoyu var.”

Devlet desteği yok, gücümüz var

THY’nin devlet desteği almadığını belirten Hamdi Topçu, “Devlet bizi hiç bir zaman sübvanse etmedi. Biz tüm uçak alımlarımızı bilançomuzla yaptık. Tamamen halka açık özel bir şirketiz. Kendi imkanlarımızla LOT’un alımını yapacağız. Bunu yapacak gücümüz var” dedi.

55 noktaya uçuyor

POLONYALI havayolu şirketi 1929’da kuruldu. Halen filosunda 36 uçak bulunuyor. 55 uçuş noktası arasında Avrupa, Ortadoğu noktalarının yanı sıra Amerika kıtasında Chicago, New York, Toronto gibi şehirler de yer alıyor. Varşova Havalimanı’nı Doğu Avrupa’nın aktarma noktası haline getirmeyi hedefleyen LOT, aynı zamanda THY gibi Star Alliance ittifakı üyesi. 2010 yılında 17 milyon dolar zarar eden havayolunun yüzde 68’i devlete ait. Polonya hükümeti geçen yıl bu hisselerin satış kararını almıştı.

Avrupa’da tek noktaya uçuş lideriyiz

THY’nin bir noktadan en fazla sefer yapan havayolu şirketi olduğunu belirten Hamdi Topçu, şunları söyledi: “Bu alanda İngiliz milli havayolu British Airways’i bile geçtik. İstanbul jeopolitik olarak önemli bir merkez. Buradan 35 ülkeye gidiyorsunuz. THY olarak her gövde tipindeki uçak sayısının fazla olmasının avantajını görüyoruz. Dünya hava trafiğinin yüzde 66’sı İstanbul üzerindeki hava koridorundan geçiyor.” (Tolga Özbek, Hürriyet)

Facebook

Youtube