General Motors, Koltuğu Toyota\'dan Geri Aldı

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Global krizle birlikte 2008 yılında 73 yıllık liderliği Toyota\'ya kaptıran General Motors (GM), \'en büyük\' unvanını geri aldı. Krizle iflasın eşiğine kadar gelen ve 2009 yılında devletten 52 milyar dolar destek alan Amerikan devinin toplam satışları geçen yıl önceki yıla göre yüzde 7,6 artarak 9,03 milyon oldu. Böylece GM, geçen yıl Toyota\'ya göre 1 milyon daha fazla araç sattı. 2010 yılında başta ABD olmak üzere birçok ülkede geri çağırma operasyonlarıyla başı derde giren Japon üretici Toyota, geçen yıl yaşanan tsunami ve Tayland\'daki seller nedeniyle üretimde önemli sorunlar yaşadı. Böylece 3 yıl boyunca oturduğu liderlik koltuğunu bir milyon gibi açık ara farkla Amerikan şirketine geri verdi.


Detroit merkezli General Motors\'un Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve Asya\'da satışları artarken, küresel çapta en fazla satan markası 4,76 milyon adetle Chevrolet markası oldu. GM, 2010 yılında ise 8,39 milyon adet araç satmıştı. ABD yönetiminden 52 milyar dolarlık destek alarak iflastan kurtulan GM\'in halen yüzde 32 hissesi ABD Hazinesi\'nin elinde bulunuyor. GM\'in ardından Alman otomotiv şirketi Volkswagen Grubu\'nun geçen yıl dünya geneli toplam satışı önceki yıla göre yüzde 14 artarak 8,16 milyona çıktı. Fransız-Japon ortaklığı Renault ve Nissan ise 8,03 milyon araç satışıyla üçüncü sırada yer aldı. Toyota ise 2011 yılında 7,9 milyon araç satışıyla dördüncülüğe geriledi. Japon şirket, bu yıl 8,48 milyon araç satmayı hedefliyor. Sektör uzmanları arasında \"GM\'in rakamlarının bu şirketin Çinli ortağı Wuling şirketinin ürettiği araçları da kapsadığı ve bu yüzden aslında Volkswagen\'in dünyanın en büyük otomotiv şirketi olduğu\" yönünde görüşleri de bulunuyor.

General Motors\'un en büyük markası Chevrolet, geçen yıl dünya çapında 4,76 milyon aracın satışını gerçekleştirdi. Böylece bir global satış rekoruna ulaşan şirket, General Motors\'un yeniden zirveye çıkmasında büyük katkı sahibi oldu. Satışlar, 2010 ile karşılaştırıldığında yüzde 7,6 artış kaydetti. ABD, toplam 1.775.812 adet araç satışı ile Chevrolet araçlarının en fazla satıldığı ülke olurken, 2010 yılına kıyasla satışlarını yüzde 13\'ten fazla artırdı. Çin, bir önceki yıla oranla satış miktarını yüzde 9,5 artırarak 595.068 adet ile rekor seviyede bir satış miktarına ulaştı. Chevrolet\'nin satış miktarlarını bir önceki yıla kıyasla önemli miktarda artırdığı diğer pazarlar ise yüzde 49 ile Rusya, yüzde 31 ile Türkiye ve yüzde 21 ile Almanya oldu. Chevrolet Türkiye binek otomobil pazarında 8. sıraya yerleşti. Zaman

Facebook

Youtube