Hrant Dink'in Beşinci Ölüm Yıldönümünde Protesto

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Agos gazetesi genel yayın yönetmeni Hrant Dink’e düzenlenen suikastın birinci yıldönümünde onbinlerce kişi, İstanbul’da yürüyüş düzenledi. Şişli’deki Agos gazetesi binasına yürüyen kalabalık, “Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz” yazılı pankartlar taşıdı, sessiz olması planlanan protesto eylemi sırasında yürüyüşçüler, faşizmi kınayan sloganlar attı. Suikastın üzerinden beş yıl geçtikten sonra Salı günü sonuçlanan davada alınan karar, Türk ve uluslararası kamuoyunda büyük düş kırıklığı yarattı. Davada yargılanan 19 sanık örgüt bağlantılarından aklanırken, yalnızca Yasin Hayal, cinayeti azmettirdiği için ömür boyu hapis cezası aldı ve bazı sanıklar da kendisine yardım etmekten değişik hapis cezalarına çarptırıldı.

Hrant Dink’in ailesi ve yakınları, mahkeme kararını kınadı. Hükümet yetkilileriyse, dava sürecinin tamamlanmadığına işaret ederek karar hakkında yorum yapmayı reddetti ve temyiz sürecinin beklenmesi gerektiğini bildirdi.

Washington: ‘İzliyoruz’
Amerika Dışişleri Bakanlığı da temyiz sürecinin beklenmesi gerektiğini bildirdi. Dava sonucuyla ilgili olarak Amerika’nın Sesi muhabirinin sorusunu yanıtlayan Bakanlık Sözcüsü Victoria Nuland, şöyle konuştu:

“Bu ve diğer davalar konusunda Türk hükümetiyle temas halindeyiz. Dink ailesi ve hükümet, kararın temyize gideceği beklentisi içinde. Dolayısıyla davayı izlemeye devam edecek ve erken bir hükme varmayacağız. Bu ve diğer davalar konusunda da görüşümüzü açıkça dile getirdik: Bağımsız ve saydam bir yargının bulunması, herkesin hesap verebilmesi, Türkiye dahil tüm sağlıklı demokrasilerde kritik öneme sahiptir. Yargı sürecinin bu standartlara uyduğunu garantilemek Türkiye’nin sorumluluğudur. Ben hiçbir ülkenin yargı sistemine not vermekle yükümlü değilim, bağımsız Türk yargısının uzun bir geçmişi var. Burada ihtiyaç duyulan bu ve diğer davaların saydamlıkla görüldüğü güvencesidir.” (VoA News)

Facebook

Youtube