×

Warning

JFolder: :files: Path is not a folder. Path: /home/turkavenue/public_html/images/nba

×

Notice

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/nba

Ekonomik Kriz NBA Takımlarını da Vurdu

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Rus sanayici milyarder işadamı Mikhail Prokhorov Eylül 2009’da NBA takımlarından New Jersey Nets için 200 milyon dolar ödeyeceğini açıkladı. İlk kez bir yabancı yatırımcı NBA takımına yatırım yapmayı planlıyordu. Ancak Prokhorov çeki yazmadan önce iki kez düşünmek isteyebilir. Çünkü geçtiğimiz yıl boyunca NBA’de takım sahibi olan 10 milyarder işadamı ekonomik krizin ve işsizliğin bilet satışlarına etkisi nedeniyle 110 milyon dolarlık kayba uğradı. 2009 yılında NBA liginde mücadele eden takımların değeri ortalama yüzde 3 oranında düştü. Her bir takım başına ortalama 363 milyon dolar değer kaybı yaşanırken, Forbes dergisi tarafından yapılan değerlendirmeye göre bu yılki rakamlar son 11 yıldaki ilk değer kaybı olarak kayıtlara geçti.

Takımların değerlerinin düşmesine rağmen, oyuncuların paralarını kazanmaya devam etti. Oyuncuların 2008-09 sezonundaki toplam değerleri 2.3 milyar dolar olurken bir önceki yıla gore 100 milyon dolar artış gösterdi.

Prokhorov, Mart 2009 verilerine gore 9.5 milyar dolarlık servete sahip ve NJ Nets’in yüzde 80’ini ve takımın Brooklyn’de yapılacak Barclays Center stadının yüzde 45’inin sahibi olacak.

2010’nun ilk yarısında anlaşmanın sonuçlandırılması beklenirken, Nets’in şu anki sahibi Bruce Ratner 2004 yılında takımı 300 milyon dolara satın almıştı.

NBA’de iki milyarderin sahip olduğu takımlar 2009 yılında değerlerinden çift haneli düşüş yaşadı. Minnesota Timberwolves’ın değeri yüzde 11’lik düşüşle 268 milyon dolara geriledi. Son beş sezondur kötü bir performans sergileyen takım, 2008 yılını da sadece 24 galibiyet ile tamamlamış, bu da bilet satışlarında büyük düşüşe neden olmuştu.

Timberwolves’ın sahibi olan ve 2.2 milyar dolarlık servetini tebrik kartları ve tarım sektöründen yapan milyarder işadamı Glen Taylor, 2008 sezonunda 5 bin bileti bedava dağıtmak ve koltuk fiyatlarını yüzde 95 oranında düşürmek zorunda kaldı.

Michael Heisley’in sahip olduğu Memphis Grizzles’in değeri ise yüzde 13 düşerek 257 milyon dolara gerilerken, takımın son dokuz yıldaki performansı ise tam bir fiyasko. 2000 yılından beri sekiz farklı antrenörler çalışan Grizzles’in istikrarsızlığı NBA takımları arasında biletleri en ucuza satılan takım olma özelliğini de beraberinde getirdi. 2000 yılında 160 milyon dolara takımı satın alan Heisley, ertesi yıl takımı Vancouver’dan Memphis’e taşımıştı.

2005 yılında büyük harcamalarla takım için stadium yaptıran Heisley, NBA takımları arasında en kötü seyirci çeken ikinci stadına sahip oldu. 2008 yılında 7.1 milyon dolar zarar eden Grizzlies’in borçları takımın toplam değerinin yüzde 58’ine karşılık geliyor. NBA takımlarının genel borç ortalaması takımın değerinin yüzde 29’una karşılık geliyor, .

Milyarderlerin sahip olduğu piyasa değerleri düşen diğer NBA takımları arasında ise Charles Dolan’ın sahip olduğu New York Knicks yüzde  4, Mark Cuban sahibi olduğu Dallas Mavericks yüzde 4, Micky Arison’ın sahip olduğu Miami Heat yüzde 7, Stanley Kroenke’nin sahip olduğu Denver Nuggets yüzde 3 ve Herbert Simon’un sahip olduğu Indiana Pacers yüzde 7 değer kaybetti.

NBA patronlarının hepsi geçtiğimiz yıl para kaybetmedi. Milyarder işadamı Phillip Anschutz’un ortak olduğu Los Angeles Lakers’ın değeri yüzde 4 arttı. Lakers halen 607 milyon dolar piyasa değeri ile NBA’nin en değerli takımı.

Lakers Kobe Bryant sayesinde Staples Center’daki her maçını full doldururken, taraftarlar NBA’nin en pahalı biletlerini satın alıyor. Microsoft’un kurucularından Paul Allen’ın sahip olduğu Portland Trailblazers 2008 yılında 20.3 milyon dolar zarar etmesine rağmen, bu yıl değerini yüzde 10 artırdı.

Geçen sezon son altı yılda ilk kez playoff oynayan takımın yönetim kurulu başkanlığını ise eski Nike yöneticisi Larry Miller yapıyor.

Portland karını son iki yılda yüzde 48 oranında artırmayı başardı. Rus milyarder Prokhorov için NBA’de hala bir umut olması olası.

Haber: Steven Bertoni, Forbes Magazine, America's Richest Basketball's Billionaires, 24 Aralık 2009
İşte NBA'de takım sahibi olan milyarder patronlar.
{gallery}nba{/gallery}

Facebook

Youtube