×

Warning

JFolder: :files: Path is not a folder. Path: /home/turkavenue/public_html/images/harun

×

Notice

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/harun

Elde Kalan Mallar Nasıl Paraya Çevrilir?

User Rating: 1 / 5

Star ActiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
İş dünyasında kimilerinin başarısızlıkları, hataları, yanlışları başka işadamları için bir fırsat olarak ortaya çıkar. Her işadamı kar yapmak için yola koyulur. Ancak evdeki hesap çarşıya uymayınca işin tasfiyesi, eldeki envanterin elden çıkarılması gerekir. Büyük umutlar bağlanarak alınan mallar satılıp şirketin zararı kapatılmaya çalışılır. Liquidation  (tasfiye) mekanizması da bu aşamda devreye girer. Elbette eldeki ürünlerini toptan satışa çıkaran her iş yerinin kapanması gerekmiyor bazen firmalar satamadıkları ya da hatalı malları eritmek için de piyasadan alıcılarla temasa geçiyorlar. California’nın Santa Clara şehrinde kurulu AmerTurk, Inc. de bölgesindeki bu tarz şirketlerle çalışan büyük alıcılardan biri. Ağırlıklı olarak elektronik eşya alanında tasfiye yapan AmerTurk’un President & CEO’su Harun Sevimli, altı yıl önce kurdukları şirketi ABD’nin diğer eyaletlerine de yaymak istediklerini söylüyor. Şirketin kısa geçmişine rağmen büyümesindeki faktörü de, “Şirketi yaklaşık altı yıl önde kurduk ama çalışma hayatımız beş yıldan ibaret değil. Bu uzun ve sabırlı bir çalışmanın sonucu,” diyor. Sevimli, AmerTurk’u full -service asset management and disposition partner olarak tanımlıyor.

Ağırlıklı olarak elektronik sektörünün önde gelen firmalarının, elinde kalan ya da satamadıkları mallarını kendi deposunda satışa sunan Sevimli, son dönemde tekstil ve güzellik&bakım ürünleri alanında girdi. Beş yıl önce yola 1200 sq feet bir warehouse ile çıkan Sevimli’nin bugünkü warehouse’nun büyüklüğü 30,000 sq feet. Sadece toptan satışın yapıldığı mekanın dışında, 2000 sq feet büyüklüğünde bir de retail store işletiyor. AmerTurk, yurt dışına satış yapmıyor.

AmerTurk, tarafından satılan ürünler yüzde 30-50 arasında piyasaya göre daha ucuz. Elektronik her türlü ürünü bulmak mümkün. Şirkette 13 kişi çalışıyor, kilit noktalarındaki yöneticiler Türk. Şirketin genel müdürlük görevini Levent Pekmen üstlenmiş durumda, Ahmet Kaylan ise store manager olarak görev yapıyor.

Sevimli, planlarının AmerTurk’un Florida, Texas, New York gibi eyaletlerde şubelerini açmak olduğunu söylüyor. Bu alanda da araştırmalarına devam ettiklerini vurguluyor. California bölgesindeki diğer büyük oyuncularında kendileri ile işbirliği yapmak istediklerine dikkat çekiyor.

Şirketin genç patronu, 2000 yılından beri ABD’de. Türkiye’de ABD’deki bağlantıları sayesinde şirketlere finans ve eğitim danışmanlığı konularında servis sunan Sevimli, Türkiye’de yaşanan finansal kriz işini olumsuz yönde etkileyince önce Sacremento’ya geldi. Bir süre burda kaldıktan sonra da San Francisco Silicon Valley’e göç etti. “San Francisco’ya geldiğimde özellikle Silicon Valley’de outsourcing yapan firmaların ellerinde kalan bilgisayar ve ekipmanlarının çokluğu dikkatimi çekti. Firmalar değişik konularda hizmet almak için merkezlerini ülke dışına taşırken, ellerindeki malları da eritmeye ihtiyaç duyuyorlardı” diyen Sevimli, outsourcing firmaların ellerinde kalan ya da tasfiye sonrasında satışa çıkardıkları malları almaya başlayarak yola koyuldu. Şimdi Santa Clara ve çevre bölgelerde liquidation endüstrisinin büyük oyuncularında biri. AmerTurk, tasfiyenin yanı sıra şirketlerin değer taşıyan eski ekipmanları da tekrar satışa koyarak, mal sahibine satış karından hisse veriyor.

Harun Sevimli'nin diğer resimleri için tıklayın.
{gallery}harun{/gallery}

Facebook

Youtube