Ebay ve Amazon’da Ürün Satmak

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Ev bütçesine ekstra gelir sağlamak isteyenlerin ya da online satış sistemi üzerine iş yapanların en gözde online pazarları hiç kuşkusuz eBay ve Amazon. Ancak eskisi kadar bu sitelerde para kazanmak kolay değil. Çünkü milyonlarca rakibiniz var. Web siteleri kurallarını sıklıkla değiştirmek durumunda kalıyor. Ebay uzun zamandır kendi üzerinden satış yapanları kızdıracak uygulamalara imza atmış, ödeme seçeneklerini daha sıkı kurallara tabii tutmuş, satıcıların feedback prosedürlerini değiştirmiş, açık artırma satış  sistemine sabit fiyat uygulaması getirmişti.

Amazon üzerinde alışveriş yapılan Marketplace’te bazı ürün kategorilerinde yeni satıcı kabul etmeyi durdurmuştu. Wellesley Babson College Girişimcilik Profesörü Dennis Ceru, pek çok kişinin online satış işlerinin düştüğümü, ya çok para kazanabildiklerini ya da hiç kazanamadıklarını söylüyor.

Online pazarda sürdürülebilir işletmeler yaratabilmek için envanterinizin maliyetini iyi idare edebilmeniz,  her online pazarın prosedür ve komisyonlarını iyi araştırmanız, müşteri servisi uygulamalarına özen göstermeniz ve online saygınlığınızı iyi idare etmeniz gerekiyor.
Kendinizi değişik online pazarlara tanıtın özellikle ebay ve Amazon’da. Her sitede 1 doların altında olan birkaç ürün satmayı deneyin. Sattığınız her ürün için yüzde 6 ile 20 arasında değişen oranlarda komisyon ödeyeceksiniz.

Online satış kanalarının “marketplaces” adını verdikleri bölümlerinde ürün satışı denemek, sitelerin satış yöntemlerindeki farklılıkları anlamanıza yardımcı olur.

Küçük işletmelere internette satış konusunda danışmanlık yapan Channel Advisor’un üst düzey yöneticisi Scot Wingo,  online pazara ilk adım atanlar için yeni ürün satışının kullanılmış ürünlerden daha çok ilgi gördüğünün söylüyor. Çünkü fiyatlandırmaları ve listelenmeleri daha kolay. Özel olarak toplanmış koleksiyon ürünlerinin fiyatlandırması daha zor ve “auctions” adı verilen müzayede usulü satılmaya daha uygunlar.

Sizi ilgilendiren ürün kategorilerini iyi tanımlayın ve kendinize niş bir market bulmayı deneyin. Mesela dijital fotoğraf makinesi satmaktansa, tripod satmayı deneyin. Zaten webte binlerce fotoğraf makinesi satan insan var.

Ebay’in "Powerseller" statüsüne yükselmiş satıcılarından Skip McGrath, eBay’de satışa otomatik biber öğütücü değirmeni satmakla başlamış. Washington eyaletinin Anacortes şehrinde yaşayan McGrath, daha sonra özel mutfak araçları satışına yönelmiş. McGrath, sattığı ürünlerin hem hafif, hem de postalaması kolay ürünler olduğunu söylüyor. “Eğer tencere satmaya kalksaydım en az 200 rakibim olurdu,” diyor.

Size uygun fiyata yüksek kar marjı bırakabilecek ürün sağlayabilecek güvenilir bir toptancı bulun. Biber öğütücülerini Seattle merkezli bir toptancıdan alan McGrath,  eBay’deki satıştan yılda yaklaşık 150 bin dolar gelir elde ettiğini söylüyor. Doğru toptancıyı bulmak uzun süren araştırma yapmanızı gerektirebilir. McGrath pek çok satıcının ürünlerini internetteki toptancılar dışında lokal olarak bulduğuna dikkat çekiyor. Toptan satışa imkan veren Liquidation.com and eBay gibi sitelerinden de toplu ürün alabilirsiniz.

Uzmanlar farklı sitelere açılmadan sadece bir sitede yoğunlaşmanızı öneriyor. El yapımı ürünler için ideal online satış kanalları arasında Bonanzle.com, Overstock.com ve Etsy.com gibi siteler yer alıyor. Ağustos 2009’da Wal-Mart kendi web sitesinde perakende satış yapan diğer firmaların da ürün satabildiği Wal-Mart Marketplace’in tanıtımını yaptı.  Şu ana kadar bir kaç tane perakende satıcısı bu sisteme dahil olabildi. Onlardan biri de eBags.

Dünyanın en büyük online internet satış kanalı Alibaba.com, uluslararası alanda ürünlerini satmak isteyen Amerikalı perakendeciler için de iyi bir opsiyon olmaya başladı. Alibaba genelde ABD dışındaki müşterilerine hizmet veriyor.

Ebay ve Amazon ABD’de kurulu online satış yapanlar için ana kaynak durumunda. Nielsen Online’ın verilerine göre sadece Ekim 2009’da Amazon’u ziyaret eden internet kullanıcı sayısı 54.5 milyona, eBay ziyaretçi sayısı 51 milyona ulaştı.

Amazon’da ürün satmak daha kolay ve alıcının daha az işlem yapmasına imkan tanıyan bir sisteme sahip. Site parayı direkt müşteriden tahsil ediyor ve satıcının hesabına yatırıyor. Ebay pek çok ürün grubunda satıcıların ödemeleri kendi sahip olduğu PayPal elektronik ödeme sistemi üzerinden kabul etmelerini şart koşuyor. Amazon’da açık artırma bulunmuyor, tüm ürünler sabit fiyatlar üzerinden satılıyor. Posta gönderim ücretini de otomatik olarak belirliyor. Ebay kullancıları kendi posta gönderim ücretlerini ve zamanlamasını kendileri belirleyebiliyor.

McGrath, eBay’in giysi, oyuncak ve ev eşyası satışlarında daha iyi opsiyon sunduğunu söylüyor. Kitap, müzik ve diğer elektronik ürünlerde de Amazon’un iyi olduğunu vurguluyor.

AÇIK YAZIN, DETAYLICA LİSTELEYİN
Ürününüzü satış için online bir ortama sunmuşsanız, öncelikle ürününüzü nasıl farklılaştıracağınızın yolunu bulmalısınız. Potansiyel alıcıların dikkatini çekmek için ürün ve müşteri servisi hakkında güvenilir ve detaylı bilgi vermeniz gerekir.
Eğer mümkünse satışa sunduğunuz ürünlerin en az bir tane iyi kalitede resmini kullanın. Eğer ürün kullanılmış bir ürünse daha fazla resim kullanmaya özen gösterin.
Ürününüzün online aramalarda alıcıların karşısına çıkması için keyword yazarken seçici olun. Ürün başlığı çok can alıcı bir detaydır.

E-ticaret danışmanı Steve Lindhorst, ürünle ilgili listeleme yaparken ürünün tam olarak durumunu yazmanızı tavsiye ediyor. Eksiği ya da hatası olsa bile. Posta gönderim ücretini ve prosedürünü yazmayı ihmal etmeyin. Lindhors, ertesi gün gönderim veya para iade garantisi veren satıcıların, rakiplerine göre bir adım önde olduğunu söylüyor.
Yazdığınız tanıtımın editini iyi yapın. Fazla sayıda ünlem işareti kullanmamaya özen gösterin. Ya da kullandığınız dilin sizi deneyimsiz ya da profesyonel olmayan bir görüntüye sokmasına izin vermeyin.

RATİNGİNİZİ İZLEYİN
“High seller rating” olarak kalmak çok önemlidir. Pek çok online satış kanalı alıcılara, satış yapanları 1’den 5’e kadar derecelendirmesini ister. Bir ya da iki kötü görüş bildiren alıcı, eğer küçük çaplı bir satıcı iseniz tüm itibarınızı zedeleyebilir. Bazı siteler pozitif rating’i belirli seviyenin altında kalan satıcıları sitelerinden kovmakta tereddüt etmemekte.

Kontak bilgilerinizi ürününüzün devamına koymanız negatif ya da pozitif görüş bildirmekten de ziyade satıcının direkt sizle temas kurmasına da imkan tanır.  

SophiasStyle.com’un kurucusu Belinda North çocuklarının kıyafetlerini ilk önce satmaya başladığı eBay’de şimdi envanterinin yüzde 30’unu eBay ve Amazon’da satıyor. Geri kalanını da kendi web sitesinden satıyor.

Omaha’da yaşayan North, kendisinden ürün alan her alıcıya derhal mesaj gönderip siparişlerinin alındığını ve postaya verileceğini emaille bildiriyor. Ürün postalandığında da takibini yapan North, kontak bilgilerini alıcılara sunarak, herhangi bir problemle karşılaşmaları durumunda kendisi ile temasa geçmelerini sağlıyor.

İPUÇLARI 

- Değişik online satış kanallarını deneyin ve satış ortamlarının havasını teneffüs edin.
- İlginizi çeken ürünleri satın. Fakat niş bir pazar oluşturmaya gayret edin.
Ürününüz hakkında detaylı, profesyonel bir listeleme yapın. Arama motorlarında ürününüzü kolayca bulabilecek başlıklar seçin.
Online ortamda iyi bir itibarınızın olması için alıcılarınızla sıklıkla ve açık bir şekilde iletişim kurun. 

ÖNERİLEN KAYNAKLAR

- Online açık artırma satış stratejileri ve haberler için AuctionBytes.com.
- Amazon’da satış rebberi için Amazon.
- Ebay’den ipuçları. İyi bir ürün satış listesi çıkarmaktan iyi bir online satış kurmaya kadar ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgiler.
- New York Times small-business guides.

Haber: How to Sell on Amazon and eBay, by Kelly K. Spors, New York Times, Yayın Tarihi 2 Aralık, 2009  

Facebook

Youtube