Genç Türk Girişimci Bayandan, Örnek Emlak Acenta Modeli

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

ABD'de ilk nesil göçmenlerin ağırlıklı olarak tercih ettiği sektörlerden biri de emlak sektörü. Sektörde çalışanlar da genelde Century 21, Remax, Coldwell Banker gibi ulusal zincirlerde acenta olarak çalışarak kariyer yapmayı seçiyorlar. Genç Türk girişimci Zeynep Ekemen, bu yöntemin dışında kendi aracı şirketiyle emlak sektöründe faaliyet göstermek isteyenlere iş imkanı sunuyor. Ekemen, Independent Agent Network adını verdiği sistemde, komisyon oranlarını sıfırlayarak ayda sabit bir ücret karşılığında alt acentalar oluşturarak kendi emlak şirketini büyütüyor.


 

Z Realty Group, LLC was established in 2009 by Zeynep "Z" Ekemen, New Jersey's only woman-owned full-service commercial real estate brokerage firm specializing in Investment Sales, Industrial Properties, Owner Representation, Real Estate Development, Retail Leasing and Built-to-Suit Leases and Sales.The firm provides a relationship-driven approach to structuring and marketing properties. We currently represent over 1,000,000 square feet of commercial space with two office locations in Fort Lee, NJ and Istanbul, Turkey.

2009 yılında Z Realty Group adıyla kurulan ve geçtiğimiz yıl New Jersey'nin Fort Lee şehrinde yeni ofisini hizmete açan Ekemen, New Jersey eyaletinin tamamı bir bayana ait olan tek ticari emlak broker şirketinin sahibi. Yatırım amaçlı emlak, endüstriyel arazi kiralama, inşaa için arazi geliştirme, ticari kiralama, satış alanlarında faaliyet gösteren Z Realty Group, aylık 599 dolar ödeyen acentalara ofis ortamı sunuyor. Acentalar satın alınmasına veya kiralanmasına aracı oldukları emlak için başka bir ücret ödemiyor. Ekemen, ''Diğer ulusal zincirlerde satışına veya kiralanmasına aracılık ettiğiniz emlak için yüzde 40 ile 60 arasında değişen tutarlarda komisyon ödemek zorundasınız. Ancak bizim sistemimizde komisyon oranı 0 ve sadece aylık belli bir ücret ödemesi var,'' diye konuşuyor.

Ekemen'in şirketine Amerika'nın tanınmış emlak şirketleri Marcus & Millichap, CoStar ve CBRE'den ayrılıp katılanlarda olmuş. Halen kendi bünyesinde 12 acenta barındıran Z Realty Group, 'multifamily' olarak adlandırılan çoklu apartman daireleri, endüstriyel ve iş geliştirme alanlarında kiralama ve satışında yoğunlaşıyor. Ekemen'in müşterileri arasında PayPal, Subway, Kenneth Cole, Caliskan Group, Popeye's, Korean War National Museum gibi kurumlar da bulunuyor. Ekemen, online dünyada faaliyet gösteren ve ilk fiziksel ofisini New York'a açan PayPal'in ilk mekanının kiralanmasına aracalık eden isim. New York'ta 174 Hudson Street üzerindeki 8000 sq-foot ofisin kiralanmasına aracılık eden Ekemen, ''Şirket olarak PayPal gibi bir şirketin ilk ofisinin kiralanmasına aracı olmak bizim için önemli bir girişimdi,'' diye konuşuyor.

Z Realty Group son olarak New Jersey'deki üç prestijli binanın Exclusive Listing Brokers'ı olarak açıklandı. 40 lüks üniteden oluşan ve 2011 yılından tamamlanan The Marquee projesi, Jersey City'de 1 dönümlük alan üzerine kurulu McGinley Plaza ve 85 üniteden oluşan Bergen County'deki apartman kompleksinin satış temsilciliğini Z Realty Group aldı.

599 DOLAR AYLIK ÖDE, BROKER'A ÇALIŞMA
Ekemen'in kurduğu IAN sisteminin mevcut ABD'deki diğer emlak sektör çalışanlarının komisyon sistemi ile kıyaslanmasında ise ortaya ilginç rakamlar çıkıyor.
Ulusal bir emlak şirketine yüzde 50 komisyon oranı ile bağlı olarak çalışan bir acenta, yılda kazandığı 209 bin doların, 114 bin dolarını bağlı bulunduğu broker'a komisyon olarak öderken, Ekemen aynı acentadan sadece 7,188 dolar alıyor.

Komisyon oranı arttıkça, ulusal broker firmalarına ödenen komisyon tutarları da artıyor. Bazı firmalar yüzde 50, bazıları yüzde 60 oranında komisyon vererek çalışıyor.

Kurduğu sistemin büyük firmaları rahatsız edip etmediği sorusuna ise Ekemen, henüz yeni başladıklarını ve zamanla bu sistemin daha çok acenta tarafından tercih edileceğini söylüyor.

İSTANBUL'DA OFİS

Z Realty, Türkiye'deki yatırımcılara da yardımcı olmak amacıyla İstanbul ofisini açmaya hazırlanıyor. Türkiye'de Latek Group ve Çalışkan Group ile anlaşma imzalayan Z Realty Group, şirketlerin direkt Amerika'ya açılmalarına da yardımcı oluyor.

Ailece emlak sektörünün içinde olan Ekemen'in annesi ve dayısı da New Jersey'de emlak işiyle uğraşıyor. 4 Ekim 2011 tarihinde Fort Lee Belediye Başkanı Mark Sokolich ve Englewood Cliffs Belediye Başkanı Joe Parisi tarafından hizmete açılan Z Realty Group, bugüne dek 15 milyon doların üzerinde işletmenin emlak alımına aracılık yaptı.

Kendi şirketini açmadan önce ABD'de ''Cup It Food'' adıyla giriş yapan bardakta mısır konseptini getiren şirkete de ortak olan Ekemen, Pace Üniversitesi'nden muhabesebe eğitimi aldı. Ayrıca MBA yaptı. 

Z Realty ile kontak kurmak için:

Z Realty Group, LLC - 1564 Lemoine Avenue Fort Lee, NJ 07024 - Tel: 201 867 1110

Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Website: www.zrealtygroup.com


 

Facebook

Youtube