Turşusunu Çıkardı!

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Mantardan zeytine,  kurutulmuş domatesten bademe 60’ın üzerinde turşu çeşidi dükkanı baştan başa doldurmuş. İtalya, Türkiye ve Güney Afrika gibi dünyanın değişik ülkelerden ithal edilen fıçılardaki turşular, müşterilerin iştahını kabartıyor.
Pickle Packers International verilerine göre yılda 2.3 milyon kg (5.2 millyon pounds) salatalık turşusu tüketen Amerikalılar, konsept mağazaya da büyük ilgi gösteriyor. Amerika’nın keşfedildiği günden beri tüketilen turşunun hastası olan ünlüler arasında ise Amerikan Başkanları George Washington ve Thomas Jefferson, Elvis Presley, New York belediye başkanlarından Ed Koch gibi isimlerin yer alıyor.  Turşu ve zeytin üzerine bir konsept geliştirmek ise kariyer olarak bu işe uzak bankacı Yonca Sözer’in fikri. Babası Dr.Tevfik Karaben Fersan, Vefa sirkeleri gibi tanınmış pek çok sirke fabrikasında imzası bulunan bir isim. Karaben, Ekiz Zeytinyağları ve TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağları Fabrikası’nın eski genel müdürlerinden.

Turşu ve zeytin işine çocukluk yıllarından aşina olan Sözer, Avrupa’da bankacılık okuduktan sonra 1999 yılında ABD’ye yerleşti. Türkiye’de İktisat Bankası’nda çalıştıktan sonra son olarak Park Avenue Bank’ta başkan yardımcısı olarak görev yapan Sözer’in turşu işine girmesi ise bir tesadüfle gerçekleşti.

Kendi işini kurma hayali kurduğu günlerin birinde, Manhattan’da 1. Avenue 86. Cadde’de boş gördüğü dükkanı, ne üzerine iş yapacağını bile belirlemeden kiralayan Sözer, 2003 yılında konseptini kendisinin geliştirdiği Pickles, Olives, Etc. mağazasını hizmete açtı. Sadece turşu çeşidi ve zeytin üzerinde yoğunlaşan Sözer, bir yıl aradan sonra yeme-içme trendini etüd eden Zagat tarafından 2004 yılının en başarılı küçük işletmelerinden biri seçildi. 

10 BİN MÜŞTERİ
Manhattan’da ağırlıklı olarak genç profesyonellerin yaşadığı bir bölgede faaliyet gösteren Pickles, Olives ikinci mağazasını ise New Jersey’nin Lyndhurst şehrinde açtı. Sözer, zeytin ve turşu dükkanlarını zincir haline getirip franchise vermeyi planlıyor. Sözer, 365 gün açık olan Pickles, Olives, Etc.’e bu kadar talep olacağını ilk açtıkları dönemde tahmin etmediklerini söylüyor. Süpermarketlerle yarış halinde olduklarını ve daha uygun fiyata satış yaptıklarını belirten Sözer, New York’ta sektörün kurtları ile mücadele ediyor. 1920’den beri Lower East Side’de faaliyet gösteren “Guss’ Pickles”, ikinci mağazasını Long Island’ta hizmete açarken, yine “Rick’s Picks” piyasanın tanınmış isimleri olarak dikkat çekiyor.

TANITIMINI KENDİ YAPTI
İki farklı mekanda satış yapan Sözer, reklamı müşterilerinin yaptığını söylüyor. Pickles, Olives, turşu ve zeytinin yanı sıra soğuk meze ve kaliteli az bulunur Avrupa peynir çeşitleri de satıyor. Ayrıca 32 farklı çeşitte zeytin satarak, en fazla zeytin ceşidinin birarada bulunabildiği tek dükkan olan Pickles, Olives, Etc. cirosunun yüzde 35’ini turşudan sağlıyor.

TURŞU ALMAK İSTEYENLER
Pickles, Olives, Etc. NY
1647 First Avenue (between 85th & 86th Streets)
NY, NY 10028
Tel: (212) 717-8966
www.picklesandolives.com

Pickles, Olives, Etc. NJ
542 Valley Brook Avenue
Lyndhurst, NJ 07071
Tel: (201) 729-1910

 

Facebook

Youtube