New York’ta hangi Türk restoranlarına gidebilirim?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
 “Türkiye’den New York’a gidip bir de Türk restoranında yemek mi yiyeceğiz?” diyenleriniz olabilir. Ancak damak tadı konusunda farklı ülke mutfaklarını tadmayı sevmeyen ve alışık olduğu lezzetlerden vazgeçmeyenler için New York’ta Türk restoranları ile ilgili bilgi vermek bir zorunluluk.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yayın yapan iş dergisi TURKOFAMERİCA dergisinin 2006 yılında yaptığı bir araştırmaya göre Manhattan’da 23 Türk restoranı bulunuyor. Yaklaşık 400 kişiyi istihdam ediyorlar. Yıllık ciroları yaklaşık 30 milyon doları bulduğu tahmin ediliyor.

Yaklaşık 829 km2 (320 square mil) alana sahip New York City’de 17,300 işletme New Yorklular’ın yeme-içme ihtiyacını karşılıyor. Manhattan Adası’nda Türk restoranların tarihçesi New York’a ilk gelen Türkler’in Ermeniler’e ait restoranlarda çalışmaya başladığı yıllara uzanıyor. New York’ta Türkler tarafından işletilen en eski restoran 1960’lı yıllarda açılan ve Uğur Eğilmez tarafından işletilen Topkapı olarak biliniyor. Boshporus, Butterfly, Kengiz Khan’s Bicyle ve Deniz Restaurant Topkapı’yı takip eden diğer mekanlar. Listeye daha pek çoklarını eklemek mümkün ancak bu işe soyunanlarda dikkat çeken özellik ise aynı mekanı uzun soluklu işletememeleri. Ortakların anlaşamaması ya da işletmecilikte yaşanan zorluklar el değiştirmelere veya kapanmalara en büyük neden.
İstikrarı ile dikkat çekenler de var. Cengizhan’ın Bisikleti restoranı ile 1970’lerde işletmeciliğe atılan Salim Görür, Broadway’deki Dervish Restaurant’ın sahibi.

New Jersey ve New York’ta pek çok restoran açıp işleten Nazmi Çardak ise 30 yılı aşkındır sektörün içinde. New York’un nezih bölgesi Long Island’ta kebap ve balık restoranları olan Ayhan Hassan ise bulunduğu caddeye ismini verecek (Ayhan’s Corner) kadar şehirle özdeşleşmiş durumda.

Manhattan Adası’nın dışında kalan Brooklyn ve Queens’te de pek çok Türk restoranı faaliyet gösteriyor. Brooklyn’de şehrin en fazla oturma kapasitesine sahip restoranlarından biri olan Sahara, Taci’s Beyti, Kapadokya, Masal Café, İstanbul Restaurant, balık restoranı Liman, dekoru ve konsepti ile dikkat çeken My Moon, Turkish Breeze, Queens’te Hemşin, Nazar, Mundo, Türk işletmeciler tarafından yerlerden ilk akla gelenler. Ana hatlarıyla Manhattan’daki Türk restoranlar ve aktörleriyle ilgili detaylar ise hayli ilgi çekici.

Facebook

Youtube