Amerika Birleşik Devletleri’nde ev arkadaşı ya da ev nasıl bulurum?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Amerika Birleşik Devletleri’nde ev arkadaşı bulmak, Karadeniz’de hamsi avlamak gibidir. Ev arkadaşı olarak bulduğunuz kişi ile sadece bir evi paylaşacağızı, can-ciğer kuzu sarması olmayacağınızı aklınıza yerleştirin.

ABD’de bir yıl içinde pek çok ev arkadaşı ile kalabilirsiniz ve bir daha birbirinizi görmeme ihtimaliniz çok yüksektir. Tabii ki “aynı evi paylaştığınız insanlara düşman olun” demiyoruz. Ancak dost olma ihtimaliniz de çok yüksek değildir.

“Roommate” olayı Amerikan kültürünün değişmez bir parçasıdır ve size tuhaf gelen, Türk kültüründe olmayan pek çok tuhaflığı bünyesinde barındırır. Sizi dumur edecek tüm acayipliklere hazırlıklı olun.

Mesela aynı evde yaşadığı halde birbirini aylarca göremeyenler olabilir. Buzdolabında üzerinde evde kalanların isimlerinin yazdığı elma, portakal görebilirsiniz.

Değişik ülkelerden değişik kültürleri tanımak adına başladığınız ev arkadaşlığında bir süre sonra sarımsak kokusundan ya da baharat kokusundan ötürü mutfağa giremediğiniz olabilir.

Ev arkadaşı bulmada size en çok yardımcı olacak sitelerden birisi hiç şüphe yok ki craigslist.org adresidir.

Craigslist sitesinden istediğiniz şehirden istediğiniz özelliklere uygun ev arkadaşı arayabilirsiniz. Ancak kendi dilinizde konuşan insanlarla yazışmak ve isteklerinizi onlara yazmak isterseniz TurkAvenue’nun seri ilanlar bölümündeki üyelerle yazışabilirsiniz.
Kendi başınıza ev kiralamak isterseniz bu biraz meşakkatli bir yol olacaktır. Ev sahipleri veya emlak acentaları ev kiralarken sizin kredi tarihçenizi incelemek isteyecektir. Sosyal güvenlik numarası olmadan kredi tarihçeniz incelenemeyeceği için de sizi güvenilir bulacak başka kriterlere ihtiyacınız olacak. Ancak Sosyal Güvenlik Numarası olmadan ev kiralamanız zor ve engellerle doludur. Ev tutarken, bölgesine ve ev sahibine göre değişse de bir kira, bir kira bedeli depozit (bu 1,5 veya 2’deolabilir), emlakçı komisyonunu hesap etmeniz gerekmektedir.

Facebook

Youtube