YENİ GİRİŞİMLER

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
Apple’ın, uzun zamandır beklenen yeni iPad modelinin tanıtımı, San Francisco’daki Yerba Buena Sanat Merkezi’nde yapıldı. Apple’ın CEO’su Tim Cook’un tanıttığı iPad’i tasarımı iPad2’ye benzerlik gösterirken, çok daha üstün özellikleriyle dikkat çekti. Tanıtımın ilk sürprizi, yeni Apple TV oldu. 1 saat 23 dakika süren tanıtım, Cook’un teşekkürlerini sunmasıyla son buldu.


ABD’de yerel saatle 10.00’da başlayan tanıtım öncesinde, Yerba Buena’nın önü basın mensuplarıyla dolup taştı. Gazeteciler daha sonra yerlerini almak için konferans salonuna giriş yaptı.

Bazı gazeteciler, salona girişte kargaşa yaşandığını belirtti. Canlı yayın yapacağını duyuran sayısız blogtan bazılarının yayını başlamadan çöktü. Teknoloji editörleri gelişmeleri aktarmak için Twitter’ı kullandı. Tanıtımı takip eden çok sayıda blogun sayfasına her dakika yüzlerce yorum yağdı.

TIM COOK SAHNEDE
iPad ve iPad 2’nin tanıtımları, Apple’ın hayatını kaybeden efsane CEO’su Steve Jobs tarafından sırasıyla 2010 ve 2011’de yine Yerba Buena’da yapılmıştı. Tim Cook, görevini devraldığı Steve Jobs’ın anısına piyasaya sürülen iPhone4S akıllı telefonunun ardından, bu kez iPad tablet bilgisayarının tanıtımı için basının karşısına çıktı.

YENİ iPAD...
Cook, iPad hakkındaki konuşmasına satış rakamlarıyla başladı:

“Sadece 2011’in son mali döneminde 15.5 milyon iPad2 sattık... iPad’i üretirken, sadece yeni bir ürün değil, ancak yeni bir kategori de oluşturmak istedik. iPad, en sık yaptığınız eylemlere olanak veren, internete girebileceğiniz ve e-maillerinize bakabileceğiniz bir ürün olmalıydı...Yeni iPad, kısaca söylemek gerekirse, büyüleyici...” Cook, iPad’in sahip olacağı fonksiyonları tanıttıktan sonra yeni iPad’in özellikleri açıkladı:

YENİ iPAD’İN ÖZELLİKLERİ
- Yeni iPad, eski modeline kıyasla dört kat daha yüksek piksele sahip,
- A5X çipli çift çekirdekli işlemci,
- HDTV 1080 piksel video kayıt özelliği,
- Arkasında 5 mega piksel iSight kamera,
- 2048 x 1536 piksel ekran çözünürlüğü,
- Maksimum 72 mbps 4G LTE (kablosuz hızlı veri transferi),
- Arka panelde aydınlatma,
- Apple tasarımı ISP,
- Hibrit IR filtresi,
- 4G ile 9 saat batarya ömrü,
- 9.4 mm kalınlık,
- 0,630 gram ağırlık,
- 4G LTE\'nin yanı sıra WiFi, Bluetooth ve 3G.


iPAD 2 SATIŞLARI DEVAM EDİYOR
Yeni iPad, Apple\'ın LTE teknolojisine sahip ilk ürünü oldu. Yeni efektler eklenen, adres defteri ve diğer içerikerinin görüntüsü güncellenen yeni iPad, çok daha gelişmiş bir editleme ara yüzüne sahip. iPhoto uygulaması çok daha üst bir seviyeye çıkarılan yeni iPad, çok daha karmaşık ve üstün editleme araçları sunacak.

iPhoto, iPad\'le çekilmeyen fotoğrafların da editlenmesine imkan verecek, çözünürlüğü 19 mega piksele kadar çıkan fotoğraflar editlenebilecek. Yeni iPad, 16 Mart\'ta ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, İsviçre, Japonya, Hong Kong, Singapur ve Avustralya\'da piyasaya sunulacak. Siyah ve beyaz renklerle piyasaya sürülecek olan yeni iPad\'in fiyatı, hafızasına göre değişecek. Yeni iPad\'in fiyatları ise:

- 16 GB WiFi + 4G: 629 dolar
- 32 GB WiFi + 4G: 729 dolar
- 64 GB WiFi + 4G: 829 dolar
- 16 GB WiFi: 499 dolar
- 32 GB WiFi: 599 dolar
- 64 GB WiFi: 699 dolar

COOK’UN KONUŞMASINDAN NOTLAR
Apple CEO’su Tim Cook, gazetecilere şu açıklamalarda bulundu:

“Kişisel bilgisayarlar artık dijital dünyamızın merkezinde yer almıyor... Artık onlar sadece başka bir elektronik cihaz... Artık daha taşınabilir, daha kişisel ve kişisel bilgisayarlardan kullanımı çok daha kolay cihazlara sahibiz...”

“... Apple, PC sonrası dönemde üç önemli ürün üretti... Gelirlerimizin yüzde 76’sı bu üç ana üründen geldi... iPod, iPhone, iPad... iPad, yeni bir kategori yaratan devrimsel bir cihaz. Taşınabilir bilgisayarlarda bir devrim yaptık...”

YENİ APPLE TV
Tim Cook, iPad’i sunmadan önce, Apple\\\\\\\'ın satış rakamları hakkında bazı istatistikler verdi ve sonra Apple cihazlarını gösteren bir video yayımlandı.

Videonun ardından Cook, güncellenen yeni Apple TV\\\\\\\'yi tanıttı. 99 dolardan satılacak ürünün çözünürlüğü 1080x720 piksel.

YENİ GÜNCELLEMER
Apple, yeni işletim sistemi iOS 5.1’in yayımlandığını ve bugünden itibaren erişilebilir olduğunu açıkladı.

iTunes, bugünden itibaren bulut teknolojisinden yararlanarak film izlenmesini mümkün kılacak. (ntvmsnbc.com)

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Dünya devletlerinin korkulu rüyası, uluslararası siber-aktivist hacker grubu Anonymous, Başbakanlık bilgi ağına da saldırdı. Resmi yazışmalara ulaşmaya çalışan hacker grubu ile Başbakanlık bilişim güvenlik uzmanları arasında süren siber savaş sonrasında saldırı başarıyla püskürtüldü. Dünyanın en tehlikeli hacker grubu olarak bilinen ve devletlerin bilgi ağına girerek çok gizli belgeleri deşifre eden Anonymous’un yeni hedefi Başbakanlık bilgi ağı oldu. Hackerlar karşılarında Başbakanlık bilişim güvenlik uzmanlarını buldu.


 

Başbakanlık güvenlik duvarı, SMS atarak uzmanları uyardı. Alarma geçen 5 bilişim güvenlik uzmanı, hiç vakit geçirmeden bilgisayarlarının başına geçerek sistemi savunmaya başladı. İki grup arasında kıran kırana geçen siber savaş sırasında karşılıklı laf atmalar da oldu. ABD Virginia ve Çin’den yapıldığı tespit edilen saldırıların yoğunluğu artınca Başbakanlık Güney Virginia Üniversitesi’nden erişimi engelledi. Bu engelleme ile Başbakanlık saldırıyı püskürtmeyi başardı. Saldırının püskürtülmesinin ardından önlemleri arttıran Başbakanlık, Türk mühendislerinin hazırladığı yerli yazılım bir güvenlik duvarı kurdu. (Umit Cetin, Hurriyet)
 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Apple'ın bu ay içinde tanıtması bekenen iPad3'le ilgili internette birbirinden uçuk 'konsept' videoları dolaşıyor. Bu videolardan dikkatimizi çeken birini paylaşmak istiyoruz. Video, iPad2 zannettiğimiz bir tabletle başlıyor. üzerinde tuş bulunmayan ve kasayı tamamen kaplayan bir ekrana sahip.


 


Video oynatarak başlayan görüntüler, daha sonra ikinci iPad'in olaya dahil olmasıyla bambaşka bir havaya bürünüyor.

İçindeki mıknatıslar vasıtasıyla birbirine yapışan iki ipad, birden daha geniş tek bir ekran haline geliveriyor.

Oyun moduna geçildiğinde ise hayal gücünün varabileceği uç noktalardan birinde olduğunuzu hissediyorsunuz.

İşte Steve Jobs ölmedi, yüreğimizde yaşıyor dedirten o video. Son olarak; bunun bir konspet videosu olduğunu bir kez daha hatırlatmakta fayda var.
 

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Türkiye'de teknoloji alanında girişim faaliyetlerinde bulundan genç Türk şirketlerini küresel sermaye ağlarıyla buluşturmak amacıyla kurulan TurkTechNet platformu başvuruları kabul etmeye başladı. Başvuruları kabul edilen şirket sahiplerini Mayıs ayında New York'taki fon sahipleriyle buluşturacak olan TurkTechNet'i bir grup Türk hükümet görevlisi, iş adamı, girişimci, akademisyen ve yatırımcı yönetiyor.


 


Kâr amacı gütmeyen TurkTechNet, 10 genç teknoloji şirketi sahibine bir hafta bedava eğitim verecek ve ABD'li yatırımcılarla buluşturacak.

Başvuru süreci ise şu şekilde ilerleyecek:

1 Mart: Başvurular başladı
30 Mart: Başvuru için son tarih
8 Nisan: New York'a gelecek 10 kişi seçilecek.
20 Mayıs: New York'a geliş
21-24 Mayıs: Eğitim kampı
25 Mayıs: Tanıtım günü
27 Mayıs: Türkiye'ye dönüş.

Ayrıntılı bilgi ve sıkça sorulan sorular için: http://turktechnet.org/faq/

Şimdi Başvurmak için: http://turktechnet.org/apply/ (Sabah USA)

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Türk oyun şirketi Peak Games, ilk uluslararası satın almasını Suudi Arabistan'ın oyun şirketi Kammelna Games'i satın alarak gerçekleştirdi. Konuya ilişkin yazılı açıklamaya göre, Peak Games, Suudi Arabistan'ın sosyal oyun şirketi Kammelna Games'i satın alarak dünyanın en büyük iki gelişen pazarı olan Türkiye ve Ortadoğu/Kuzey Afrika'daki (MENA) ''liderliğini'' pekiştirdi. Kammelna Kurucusu Essam Alzamel, Peak Games'in Damman'da yer alan yeni stüdyosunun yönetimini üstlenecek.


 


Peak Games'in Arapça olarak yayınladığı popüler oyunu Happy Farm ulaştığı 2,2 milyon günlük aktif kullanıcı sayısıyla halihazırda listelerin en üst sıralarında yer alırken Kammelna'nın zirveyi zorlayan oyunu Baloot'un da portföye katılması şirkete güç kattı. Facebook'un en çok oynanan ilk 15 oyunu arasında yer alan Happy Farm, tek dilde olmasına rağmen Farmville'in neredeyse yarısına ulaşan trafiği ile dünyanın aynı zamanda en popüler ikinci sosyal çiftlik oyunu.

Peak Games Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Sidar Şahin, satın almaya ilişkin, ''MENA bölgesini bir araya getirdiğinizde ortaya 400 milyonluk dev bir nüfus çıkıyor. Kammelna'yı Peak Games ailesinin bir üyesi yapmamızın sebebi,  Peak Games'in halihazırda önemli tecrübe sahibi olduğu MENA bölgesindeki oyuncularının taleplerini ve zevklerini çok iyi anlamalarıydı'' değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamaya göre, oldukça etkin bir sosyal oyuncu kitlesi bulunan MENA bölgesinin 2015 yılı itibarıyla 400 milyon oyuncu sayısına ulaşması bekleniyor. Suudi Arabistan'da ise internet kullanıcılarının üçte ikisinden fazlası online oyun oynuyor. Halihazırda Suudi Arabistan bölgesi tüm dünyada kullanıcı başına en yüksek gelir payına sahip. Yalnızca Kammelna oyuncuları ortalama bir saatten fazla bir süreyi oyunlara harcıyor.

Peak Games gelişen pazarlar için geliştirdiği yaklaşım ve karlılık oranı yüksek oyunlarıyla tüm dünyada en büyük 4 sosyal oyun şirketi arasına girdi. Peak Games 20 milyon aylık aktif kullanıcı ve 7 milyon günlük aktif kullanıcıya ulaştı. Şirketin oyunları 5 farklı zaman diliminde, 4 kıtada ve 5 dilde oynanıyor.

Peak Games kataloğunda 3,6 milyon aylık aktif kullanıcı ile Türkiye'nin en popüler oyunu olan Okey de yer alıyor. (msn.com)

Facebook

Youtube