Yurt Dışında Yaşayanlar 112 Hızır Acil Servis Ne İşe Yarar Biliyor mu?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Yurt dışında yaşayan biz Türkler için en büyük sıkıntılardan biri de, ülkemize gittiğimizde kurumların nasıl işlediği ile ilgili yeterli bilgiye sahip olamamaktan kaynaklanan sorunlardır. Devlet kurumlarıyla yapılması gereken resmi işlemler mutlaka birilerinin yardımıyla yapılması gerekir

 
 
Şimdi, sizlerle hiç kimsenin başına gelmesini istemediğim ama bilmenizde fayda olan bir hikayeyi  paylaşmak istiyorum. Türkiye'desiniz ve bir yakınınızı kaybettiniz. Türkiye'de bu işlerle ilgilenmesi gereken kişi de sizsiniz. Cenaze işlemleri, mezar yeri bulunması, defin işleri vesaire
 
Uzak kaldığınız ülkenizde bu işlerin nasıl yapılacağını bilmenize de imkan yok. Eğer daha önce bir tecrübeniz olmamışsa. Aşağıdaki hikaye bir arkadaşımın yaşadığı gerçek bir olay. Olayın kahramanı kişi İzmit'te yaşıyor ve anneannesini İstanbul'da bir hastanede kaybediyor. Bırakın Amerika'dan gelen bir Türk olmayı, Türkiye'de farklı bir şehirde yaşıyor olsanız dahi yaşaması güç bir durum: 
 
 
1 Nisan 2012 Kocaeli Gece yarısına gelmeden arkadaşımın anneannesi evinde aniden rahatsızlanıyor. Aile hemen 112 Acil servisini arıyor ve hanımefendi gelen ambulans ile Kocaeli Devlet Hastanesi'ne getiriliyor.  Hasta yatırıldığı odada soluk alma zorluğu çekerkendoktorlar aileye hastanın yoğun bakıma alınması gerektiğini ama hastanede boş bir yoğun bakım odası olmadığı haberini veriyorlar. Hastane yetkilileri kendilerine 112 Acil'e haber verildiği ve 112'nin en yakın hastanede boş bir yoğun bakım odası aradığını söylüyorlar
 
Ertesi sabah 5:30 gibi aile hastaya boş bir yoğun bakım odası bulunduğu haberini alıyor ve şaşkın bir şekilde 112 Acil'den gelen ambulans ile İstanbul’a doğru yola çıkıyorlar. Kocaeli ve çevresinde oda bulamayan 112 Acil araştırma çemberini genişleterek ilk boş odayı Zeytinburnu'nda özel bir hastane buluyor ve hastayı oraya sevk ediyor.
 
Hemen yoğun bakıma alınan hasta 5 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra 6 Nisan 2012'de vefat ediyor. Kocaeli'de ikamet eden aile İstanbul'da rahmetliyi nasıl Kocaeli'ne geri götüreceğini düşünürken özel hastane yetkilileri, hastane masraflarının 112 Acil (devlet) tarafından ödendiği, hiç bir borç olmadığı ve rahmetlinin cenaze işlemlerinin yapılması için Zincirlikuyu Mezarlığı'na sevk edilmek üzere hazırlandığı haberini aileye veriyorlar. 
 
Hastanın vefatı ile 112 Acil'in sorumluluğu bu aşamada bitiyor. Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından Zincirlikuyu Mezarlığı'na getiren rahmetli yıkanıp tabuta konulduktan sonra son yolculuğuna çıkmak üzere cenaze aracına yerleştiriliyor. Cenaze hiç bir ücret alınmadan Kocaeli'ne sevk ediliyor. Mezarlık yetkililerine ödeme yapmaya  çalışan arkadaşıma bu hizmetin belediye tarafından ücretsiz olarak yapıldığı söyleniyor.  Cenazeyi alan arkadaşım bahşiş vermek istese de burada bahşiş alınmadığı ve dışarıda ihtiyacı olan bir aileye bağış yaparak kendisinin bu borcu ödemesi tavsiye ediliyor.  Şaşkın bir şekilde rahmetli anneannesini alan ve Mezarlık Müdürlüğü yardımı ile Kocaeli'ne geri getiren aile, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mezarlıklar müdürlüğü  tarafından masrafları karşılanan cenaze töreni ile anneanneyi toprağa veriyor.
 
Canım arkadaşım, sevgili anneannnenin mekanı cennet olsun. Sana ve ailene sabır diliyorum.
 
Bu hikayeyi neden mi paylaştımğ başınıza böyle bir durum gelirse, nereyi aramanız gerektiği ve nelerle karşılaşacağınızı bilmenizi istedim. Türkiye'de 112 diye bir servis var. Belki günlük yaşantıda eksikleri, yanlışları da oluyordur. Ancak böyle bir hizmeti veriyor olması çok önemli ve paha biçilmez. 
 
Ali Günertem - 6 Mayıs 2012

Twitter'da takip etmek için @aligunertem

Facebook

Youtube