Hollandalı Türklerden 62 Bin Kişiye İş

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Hollanda´da yaşayan 365.000 Türk kökenlinin ülke gayrisafi milli hasılasına katkılarının 8,4 milyar Avro seviyesinde olduğunu açıklandı. Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı, Avrupa Birliği´nin sekizinci büyük ülkesi olan Hollanda´da yaşayan Türkler ve ülkedeki Türk girişimciliği üzerine  hazırladığı “Hollanda ve AB Ülkelerindeki Türk Nüfus, Hane Verileri ve Girişimcilerin Ekonomik Gücü“ başlıklı araştırmaya göre Hollandalı Türklerin AB GSYIH´sına katkıları AB Üyesi Malta´nın GSYIH´nın 1,7 katına ulaşıyor.

Flemenkçe ve Türkçe olarak hazırlanan ve Lahey´de gerçekleştirilen Hollanda-Türk İş Konseyi (NETUBA) toplantısı´nda TAM Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen tarafından kamuoyuna tanıtılan araştırma, Türkiye Cumhuriyeti Lahey Büyükelçiliği´nin katkıları ile Flemenkçe´ye tercüme edildi. Araştırma Prof. Dr. Faruk Şen ve TAM Vakfı Uygulamalı Projeler ve Ekonomi Araştırmaları Bölüm Başkanı Yunus Ulusoy´un imzalarını taşıyor.

TÜRKLER HOLLANDA’DA 17.000 KONUTA SAHİP
Araştırma, Hollanda´da yaşayan 365.000 Türk kökenlinin ülke gayrisafi milli hasılasına katkılarının 8,4 milyar Avro seviyesinde olduğunu gösteriyor. Ülkede yaşayan Türkler arasında ortalama hane 3,9 kişiden oluşurken, haneye giren ortalama net gelir 2.150 Avro seviyesinde. 2006 yılında ortalama işsizlik oranı, Almanya’da yüzde 8,4 iken, Hollanda’da ise yalnızca yüzde 3,9’dur. Almanya’daki Türk hanelerinde ortalama çalışan kişi sayısı 1,3 tutarken, bu veri Hollanda’da 1,6’ya çıkmaktadır. Gelirlerinin yüzde 17´sini tasarrufa ayıran Hollandalı Türklerin, bu ülkede 17.000 konutu bulunuyor.

13.500 HOLLANDALI TÜRK GİRİŞİMCİ

Araştırmaya göre Hollanda´da faaliyet gösteren Türk girişimcilerin toplam sayısı 13.500´e ulaşıyor. Hollanda´da çalışan Türk nüfus içerisinde girişimcilerin payı yüzde 9. Hollanda´da faaliyet gösteren Türkler, aynı zamanda 62 bin kişiye istihdam olanağı sağlıyorlar. Yıllık ciroları toplamı 5,6 Milyar Avro´ya ulaşan Türk girişimciler arasında kadın girişimcilerin oranı yüzde 20,7.
Hollanda´daki Türk işletmelerinin ortalama yatırım miktarları 110 bin Avro seviyesinde iken, ülkedeki Türk işletmelerinin sektörel dağılımları izlendiğinde, işletmelerin etnik nişlerden çıktıkları gözlenmleniyor. Ülkedeki Türk işletmelerinin yüzde 37´si perakende ticaret alanında yoğunlaşırken, bunu yüzde 28,2 ile gastronomi, yüzde 20,4 ile hizmetler alanı, yüzde 7,9 ile el sanatları, yüzde 4,3 ile toptan ticaret ve yüzde 2,2 ile imalat ve inşaat sanayi izliyor.

HOLLANDA’DAKİ TÜRK GİRİŞİMCİLERİN EKONOMİK GÜCÜ
Veri                                                                        Değer
Girişimi Sayısı                                                      13.500
İşletme başına ortalama yatırım (Euro)             110.000
Toplam yatırım (Milyar Euro)                              1,5
İşletme başına ortalama ciro (Euro)                  418.000
Toplam yıllık ciro (Milyar Euro)                           5,6
İşletme başına ortalama çalışan sayısı              4,6
Toplam çalışan sayısı                                          62.000
Kaynak: Türkiye Araştırmalar Merkezi Vakfı

Facebook

Youtube