Nepalli Akhil 100 Milyon Dolarlık Yatırım İçin Ortak Arıyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Nepal AKHIL Trading Cancern Ltd Genel Müdürü Akhil K.Chapagain, Nepal’de 100 milyon dolarlık yatırımla kurulacak Hidroelektrik Santralı (HES)için Türk ortak aradığını açıkladı. Zambiyalı Zambezi Havayolu Yönetim Kurulu Başkanı Maurice Jangulo, Türk Hava Yolu (THY) ile işbirliği yapmak için İstanbul’a geldiğini bildirdi.
4. Birleşmiş Milletler (BM) En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı çerçevesinde Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen ‘Ticaret Fuarı ve İş Forumu’, en gelişmiş 48 ülkeden bin 164 işadamı ile Türk işadamlarını ile bir araya getirdi. Ticaret görüşmeleri için 545 masa kurulurken, iş görüşmelerine Bangladeş'ten tekstil, otelcilik, Brundi'den turizm, Tanzanya'dan tahıl, Yemen'den bankacılık şirketlerinin üst düzey yetkilileri katıldı. İkili ticaret görüşmeleri sırasında en az gelişmiş 48 ülkeden gelen bazı işadamları, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ZAMBİYA HAVAYOLLARI, THY İLE İŞBİRLİĞİ İÇİN GELDİ
Zambia’daki tek hava yolu şirketi olan Zambezi Airlines’ın Yönetim Kurulu Başkanı Maurice Jangulo, THY ile işbirliği yapmak istediklerini, bu sayede yıllık 200 bin yolcu taşınabileceğini, konuyu THY Genel Müdürü Temel Kotil ile görüşeceklerini açıkladı. Sudan Eski Valisi, yeni işadamı Salah Ali Adem Bereket, Sudan’ın Kasala kentinde meyve suyu fabrikası kurmak istediğini açıkladı. Bu kapsamda Türk yatırımcılar ile görüşen Bereket, yaklaşık 500 bin dolarlık yatırım için Türk ortak aradığını belirterek, “Amacımız su, maden suyu ve meyve suyu fabrikası kurmak. Sudan limon, portakal, greyfurt, mango ve tropikal meyveler yönünden oldukça verimli bir ülke. Dolayısıyla bu yatırımı Sudan’da yapmamız çok kolay. Sudan’ın yerli ve yabancı yatırımcılara tanıdığı ayrıcalıklar da var. Sudan’da gerçekleştireceğimiz fabrika yatırımı ile çevre ülkelere de ihracat yapabiliriz” açıklamasında bulundu.

100 MİLYON DOLARA HES KURACAK
Bangladeşli Development Design Consultans Ltd. Genel Müdürü Akm Rafiquddin ise çöpten elektrik üretim tesisi ve kuluçka tesisi kurmak istediğini açıkladı. Bangladeş’te hastane, okul ve iş yerlerinde deneme Biyoenerji sistemleri kurduklarını belirten Rafiquddin, “Biyogaz, güneş ve rüzgar enerjisi bizim ilgi alanlarımız içerisinde. Bunların yanı sıra kuluçka tesisi kurmak da istiyoruz. Bu yatırımlar için Türk yatırımcıları bekliyoruz” çağrısında bulundu. Nepal’den gelen AKHIL Trading Cancern Ltd. Genel Müdürü Akhil K. Chapagain ise, Hidroelektrik Santrali, Otel ve Hastane yatırımları ile ilgilendiğini bildirdi. Nepal’de özellikle 100 milyon dolarlık yatırımla Hidroelektrik Santralı (HES) ve 10 milyon dolarlık yatırımla hastane kurmak istediklerini belirten Chapagain, bu yatırımlara Türk ortak aradığını ve ikili ticaret görüşmelerini bu yönde gerçekleştirdiklerini söyledi.

BURKİNA, TÜRKLERE FUTBOLCU SATMAYA GELDİ
Burkina Faso ülkesinden gelen Trade Sarl firma sahibi ve FIFA Ajansı temsilcisi Kassoum Ouedraogo Zico, Türkiye futbol liginin dünyada ciddi anlamda yankı uyandıran bir lig olduğunu belirterek, “Türkiye’ye ülkemdeki futbol okullarından futbolcu satmaya geldim. Burkina Faso’da 17 - 20 yaş altında kendi yetiştirdiğim futbolcular var. Fransa, Portekiz, Almanya ve Türkiye gibi ülkelere futbolcu gönderdim. Konya Spor’da oynayan futbolcu Kerem Mamadu, Fransa Ligi’nde oynayan Bakari Kone benim yetiştirdiğim futbolcular” dedi.(ANKA)

Facebook

Youtube