Çinli Huawei, Google İle Akıllı Telefon Pazarına Giriyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Türkiye pazarını önemli bir üs olarak gören ve en büyük ikinci uluslararası Ar-Ge merkezini geçen yıl Türkiye’de açan Çin’in küresel ölçekteki en büyük teknoloji şirketlerinden Huawei, şimdide kendi markasıyla akıllı telefon pazarına giriyor. Huawei, Google ile birlikte geliştirdiği IDEOS markasıyla Mayıs ayı başında Türkiye’de akıllı telefon pazarında yer alacak.

Türkiye pazarına küçük dahi ve akıl küpü olarak nitelediği iki farklı modelle giren Huawei, başlangıç seviyesi olarak tanımladığı IDEOS Android 2.2 modelini 399 TL’den, daha fazla özelliğe sahip olduğunu belirttiği Huawei IDEOS X5 Android 2.2 modelini ise 599 TL’lik satış fiyatıyla tüketiciye ulaştıracağını açıkladı.

“DÜNYADA ÇOK İYİ SATTI, TÜRKİYE PAZARINA DA İNANIYORUZ”
Düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Huawei Türkiye Genel Müdürü Philip Zhihui Liang, Huawei’nin android tabanlı telefonlarıyla dünyanın en büyük ilk beş üreticisinden biri olduğunu belirterek “Huawei Türkiye pazarına Google işbirliğiyle ürettiği dünyanın ilk ‘hesaplı ve ulaşılabilir’ HSDPA Android 2.2 akıllı telefon modeli IDEOS’la giriyor” dedi. Liang bugüne kadar 100 milyonun üzerinde cihaz üreten Huawei’nin IDEOS’la küresel pazarda lansman sonrası ilk üç ayda bir milyonun üzerinde sattıktan sonra Türkiye pazarında da yer almaya karar verdiğini söyledi. Genel Müdür Liang, Türkiye’de akıllı telefon penetrasyonunun halen Avrupa ve Amerika’nın gerisinde olduğunu vurgulayarak “Biz 2011 yılında akıllı telefon payının daha hızla büyüyerek artacağını düşünüyoruz. Bu çerçevede daha geniş kitleleri piyasaya sunacağımız ulaşılabilir, hesaplı akıllı telefonlarla buluşturarak Türkiye’de rakiplerimizden farklılaşacağız” dedi.

“GSM OPERATÖRLERİYLE BİRLİKTE 100 BİN AKILLI TELEFON SATTIK”
2011 yılı başından bugüne kadar, Türkiye pazarında GSM operatörleriyle yaptıkları işbirlikleri aracılığıyla 100 binin üzerinde Android akıllı telefonunu tüketicilerle buluşturduklarını belirten Zhihui Liang “Şimdi Türkiye’de kendi markamıza yatırım yaparak tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik IDEOS Android akıllı telefonlarımızı pazara sunuyoruz. İnanıyoruz ki, IDEOS tüketicilerin beğenisini kazanıp Türkiye pazarında da başarı elde edecek” diye konuştu.

Huawei’nin dünya üzerinde 140’ tan fazla ülkede servis verdiğini ve iki milyardan fazla kullanıcıya ulaştığını, dünyanın en büyük 50 telekom operatöründen 45’iyle çalıştığını ifade eden Liang “ 2010 yılında Türkiye’de Ar-Ge merkezimizi açtık. Ar-Ge merkezinde çalışan Türk mühendisleri akıllı telefonlar alanında da katma değerler yaratıp yeni projelerle Türk pazarında da yeni bir başarı hikâyesi yaratmamızı sağlayacaklar” dedi.

“2011 KENDİ MARKAMIZA YATIRIM YILI OLACAK”
Huawei Türkiye Cihaz Yönetimi Pazarlama Direktörü Bilgin Demir de toplantıda yaptığı sunumda, Türkiye’deki satış adetlerini yükselterek pazar payında aktif rol alan bir marka olmayı hedeflediklerini söyledi. Demir şöyle devam etti:

“Huawei Türkiye olarak 2011 yılı hedefimizi, Türkiye’de kendi markamıza yatırım yapmak ve IDEOS ürün ailesi ile geniş kitlelere kaliteli ve ulaşılabilir cihazlarımızı sunmak olarak belirledik. Huawei cihazları tasarlanırken, müşteri talep ve ihtiyaçları göz önünde bulunduruluyor ve kullanım kolaylığı sağlanarak piyasaya sunuluyor. Küresel ölçekte mobil geniş banttaki yüzde 55’lik pazar payı liderliğimizin getirdiği deneyimiz, Huawei sahip olduğu Ar- Ge gücü ve cihaz üretimlerini yaptığımız 400’ü aşkın iş ortağımızdan öğrendiklerimizle, kişiye özel üretim yapabilme yeteneğine sahibiz”.

“HEDEF AKILLIK TELEFON PAZARINDA TÜRKİYE’DE İLK ÜÇ ÜRETİCİDEN BİRİ OLMAK”
IDEOS modeli hakkında bilgi veren Demir, artık cep telefonu yerine akıllı telefon kullanımını teşvik etmeyi düşündüklerini belirterek “IDEOS modeli mobil iletişimdeki yerini tümüyle kolay kavramı üzerine inşa ediyor. Küçük dahi olarak adlandırdığımız IDEOS ile cep telefonu yerine akıllı telefon kullanma alışkanlığını geliştirmek istiyoruz. Tüketiciler artık cep telefonu fiyatına akıllı android telefonlara sahip olabilecekler” diye konuştu.
Huawei’nin büyüyen akıllı telefon pazarında önemli bir oyuncu olmayı hedeflediğini belirten Bilgin Demir “Huawei dünyada en büyük beş akıllı telefon üreticisinden bir olmanın yanı sıra, kullanıcı sayısıyla da 10 milyon kulübüne girmeyi hedefliyor. Türkiye’deki hedefimiz ise yakın bir gelecekte ilk üç üreticiden bir olmak” dedi. Bir soru üzerine GSM operatörleriyle özellikle 3G’den sonra yakın işbirliği içinde olduklarını söyleyen Demir, “Turkcell ile mevcutta bir işbirliğimiz var. Bu kanaldan Turkcell abonelerine yönelik avantajlı kampanyalar planlayabiliriz. Turkcell’in yanı sıra diğer operatörlerle de işbirliklerimiz olabilir” açıklamasında bulundu.

IDEOS modelinin Turkcell mağazaları yanı sıra zincir marketlerde ve teknoloji mağazalarında da satışa sunulacağını belirten Demir, “ Biz 3G pazarının büyümesi için çalışıyoruz. GSM operatörleriyle geliştirdiğimiz işbirlikleri sayesinde hem akıllı telefon pazarı büyüyecek hem de mobil geniş bant internet kullanımı daha da yaygınlaşacak. Bu tüm pazarın büyümesi için uygun bir ortam yaratacak” diye konuştu.

“YÜKSEK İNTERNET HIZI VE HAFIZA KAPASİTESİ”
IDEOS isminin anlamı konusunda da bilgi veren Demir “ ‘ID’ endüstriyel tasarım merkezli donanım platformunu olarak yaratıcılık ve ilhamı, ‘E’ mobil internete doğru yaşanan evrimi, ‘OS’ ise çekirdek yazılım platformu olarak işletim sistemini temsil ediyor” dedi. Bilgin Demir, küçük dahi olarak adlandırdıkları IDEOS’un Google'un mobil internet uygulamaları ile yüksek kalitedeki donanım ve yazılımını fiyat/performans oranıyla birleştirerek "giriş seviyesi" kavramını yeniden tanımlayan bir ürün olduğunu belirerek, “Ailenin en küçüğü olan IDEOS’un en önemli özellikleri arasında hızı ve güçlü hafızası yer alıyor. Kullanıcıya kullanım rahatlığı ve yüksek performans sağlayan IDEOS X5 ise, ‘flash’ desteği ile mükemmel bir tarayıcı deneyimi yaşatırken, ekran ve işlemcisi sayesinde oyun programlarında da üst seviyeye konumlanıyor” dedi.

“SES VE IŞIĞA DUYARLI”
“Akıl Küpü” olarak nitelendirdikleri IDEOS X5 modelinin de IDEOS’un sahip olduğu tüm üstün özelliklere ek olarak 3.8 inç ekranı, Flash ve multi-touch özelliği ile çok hızlı bir internet deneyimi yaşattığını vurgulayan Demir “5MP 720dp HD kamerası ile de IDEOS X5 ayrıca video kameraya ihtiyacı ortadan kaldırıyor. IDEOS X5 GPS ve navigasyon özelliği ile de aranan adreslere, yol tariflerine çok daha kolay ve hızlı ulaşmayı sağlıyor” diye konuştu. IDEOS’un ses ve ışık duyarlı bir teknolojiye sahip olması yanı sıra silinen ve geri çağrılması istenen bilgileri kolaylıkla geri yükleme özelliğine sahip olduğunu belirten Demir “Kullanıcılar MicroSD kartına yedekleme veya Huawei Bulut çözümü ile yedekleme, istediğiniz zaman istediğiniz noktadan geri yükleme, kullanımı kolay bir tuşla yedekleme ve geri yükleme şansına sahipler “ dedi. (ANKA)

Facebook

Youtube