×

Warning

JFolder: :files: Path is not a folder. Path: /home/turkavenue/public_html/images/viyana2

×

Notice

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/viyana2

Türklerin 3. Viyana Kuşatması

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Viyana- Avusturya’nın başkenti Viyana’da Türk girişimciler ağırlıklı olarak gıda toptancılığı ve gastronomi sektörlerinde yoğunlaşmış durumdalar. DO & CO Restaurants & Catering, Etsan, Orient, Hürpaş, Pergast gibi firmalar isimleri ön plana çıkan Avusturyalı Türklerin şirketleri.
Atilla Doğudan’ın sahibi olduğu Do & Co Grubu dünyanın pek çok havayolu şirketine catering hizmetleri veren, şehrin en gözde bölgesinde Do&Co Hotel’i otel işleten ve Avusturya’nın 100 yılı aşkın tarihe sahip ünlü Demel pastaneler zincirinin sahibi.

1985 yılında toptan ve gıda perakende pazarına giren Hüseyin Ünal, Etsan adı altında mağaza zinciri ve toptan gıdanın önde gelen firmalarından biri. Etsan sonra olarak çıkardığı enerji içeceği Wild Dragon ile pazarda adından söz ettiren bir marka haline dönüşmüş durumda.  

Haydar Güner’in sahip olduğu Onur Group şirketleri şu an Avusturya’nın en büyük sebze-meyve ithalatçısı. Avrupa’da da ilk üç içinde.

Orient GmbH şirketinin sahibi Ayhan Bakan, 1986 yılında Ceylon çayını Avrupa’ya ithal eden ilk işadamı. Orient, Avrupa’nın en büyük çay ithalatçılılarından biri.
{gallery}viyana2{/gallery}
1991 yılında Edip Bayızıtlıoğlu tarafından kurulan Wedco High Quality Tooling, arabadan elektronik sektörüne kadar ağır sanayi için ürettiği cutting tools’lar ile Avusturya pazarında söz sahibi şirketlerden biri.

15’e yakın Türk firması da Viyana merkezli olarak etnik pazara mobilya satıyor. Türk pazarının en büyük iki şirketi Evim Mobilya ve Hane Mobilya olarak ön plana çıkıyor. Evim Mobilya sahibi işadamı Ceyhan Pusmaz son olarak Avusturya-İsviçre’nin ortaklaşa düzenlediği Euro 2008’in UEFA lisanslı Türk taraftar ürünlerinin Avrupa distribütörlüğünü üstlenmişti.

Üçler  Backereibetriebs GmbH, Viyana’nın günlük yüzde 10-15 oranında ekmek ihtiyacını karşılıyor. İşadamı Mehmet Ali Çanyaya tarafından işletilen fırında 53 kişi çalışıyor.

Avusturya’da yaşayan 220 bine yakın Türk’e ağırlıklı olmak üzere hizmet veren iki Türk bankası var. Vakıfbank International AG ve 2006 yılında Fransız-Belçika ortaklığı  bankacılık grubu Dexia'ya satılan Denizbank AG. 1996’da faaliyete geçen Denizbank’ın Avusturya’da dokuz şubesi bulunurken, 1999 yılından beri Viyana’da bulunan Vakıfbank Avrupa’daki diğer Vakıfbank şubelerinin de merkezi konumunda.


Facebook

Youtube