Endüstrinin Hassas Kesicisi: Wedco

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Viyana- Avusturya’nın coğrafi olarak Avrupa’nın merkezinde ticaret ve kültürlerin merkezinde yolların kesiştiği bulunması, ülkede faaliyet gösteren işletmelere aynı zamanda büyük avantaj sağlıyor. Almanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Slovenya, İtalya, İsviçre ve Liechtenstein gibi sekiz ülkeyle sınırı olan Avusturya, Alman sanayisinin en büyük tedarikçisi konumunda. Yaptığı toplam ihracatın %32’sini Almanya’ya gerçekleştiren Avusturya’nın toplam ihracat hacmi 103,7 milyar Avro ile Hindistan'ı (95 milyar Avro) geçti.

Dünyanın en fazla ihracat gerçekleştiren 25 devleti arasında bulunan Avusturya, 2010 yılına kadar ihraç edilen eşya ve hizmetlerden 200 milyar Avro gelir elde etmesi bekleniyor.

Almanya’da BMW, Mercedes, Opel gibi dünya devi otomobil devlerinin varlığı, Avusturya’daki sanayinin gelişiminin de dinamiklerinden. 1991 yılında Edip Bayızıtlıoğlu tarafından kurulan Wedco High Quality Tooling, arabadan elektronik sektörüne kadar ağır sanayi için ürettiği cutting tools’lar ile Avusturya pazarında söz sahibi şirketlerden biri. Hassas kesici aletler ve kalıplar üreten ve Avusturya pazarının yüzde 10’unu elinde bulunduran Wedco’nun kurucusu Bayızıtlıoğlu, bu payı 2012 yılında yüzde 15’e çıkarmayı planladıklarını söylüyor.

1971 yılında Türkiye’nin Ege Bölgesi’nin incisi İzmir’den Avusturya’ya göç eden babasının ardından beş yıl sonra annesi ile Viyana’ya gelen Bayızıtlıoğlu, teknik okuldaki eğitiminin ardından mühendis oldu. 20. yaşından itibaren de cutting tools sektöründe değişik şirketlerde çalışmaya başladı.

Wedco’yu ilk ticaret şirketi olarak kuran ve üretime 1995 yılında başlayan Bayızıtlıoğlu, ürettikleri kesici aletlerin dizaynından tasarımına kadar herşeyinin kendilerine ait olduğunu söylüyor. 3000 metrekare alanda üretim yapan Wedco, bünyesinde irili ufaklı 10 şirket barındırıyor. Şirketlerde toplam çalışan sayısı ise 100 civarında.

Şirket ana çatısı altında Wedco Production, Wedco Service (talaşlı imalatta kullanılan alet tadilatı, tool-management, ölçüm-protokolleri, kalite danışmanlığı) ve Wedco Tools (yüksek değerdeki ürünlerin üretimi) bölümlerini barındırıyor.

Wedco gelişimine paralel olarak üretim yerini de büyüterek iki katına çıkarıyor. Bayızıtlıoğlu, “High quality danışmanlığımız sadece basit bir slogan değil, bir şirket prensibidir,” diyor. 

Wedco kendi ürünlerinin imalatının yanı sıra, en büyük CBN-dönüm plakaları üreticilerinden Sumitomo, torna aletleri üretiminde saygın Alman firması Horn ve döner masa ve alet tutucuları üreten Nikken firmalarının ticari ve teknik anlamda temsilciliğini yapıyor. Hanita, ILT ve Zermet markalarının da partneri olarak çalışıyor.
Wedco ürünlerinin yüzde 70’i Avusturya içinde satılıyor. Portekiz’in yanı sıra dört yıl önce İstanbul’da da üretime başlayan Wedco’nun İtalya ve İngiltere’de de yatırımları bulunuyor. Şirket EMO, EuroMold, Metav ve TATEF gibi uluslararası fuarlarda da boy gösteriyor. Bayızıtlıoğlu, aynı zamanda Avusturya Türk İşadamları Derneği Başkanı olarak görev yapıyor.

Facebook

Youtube