Opera’nın Yıldızı

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Bonn, Germany – Bonn denince akla önce Berlin Duvarı yıkılmadan önceki soğuk savaş yıllarında Batı Almanya’nın başkenti ve Ludwig van Beethoven’ın doğduğu şehir geliyor. 1949-1999 yılları arasında başkent kalan Bonn, Köln’ün 20 km güneyinde 314 bin nüfüsa sahip 2000 yıllık geçmişi olan şirin şehir. Şehrin başkent olduğu dönemde Bonn Opera binası karşısına açılan Opera Restaurant, siyasilerin, bürokratların, parti yöneticilerinin buluşma mekanlarından biriydi.
Şehrin sembollerinden biri haline gelen mekan bu yıl 22. yılını dolduruyor. İşadamı Müslüm Balaban tarafından açılan ve yaklaşık 16 yıldır Filiz Tosun tarafından yönetilen Opera, konsepti ve tarzı ile Bonn’daki tek Türk restoranı. 

Bonn’dan Berlin’e taşınan başkent, beraberinde Opera’nın müşterilerinin bir kısmını da götürdü ancak Opera Restaurant Bonn’un gastronomi sektöründeki yerini ve önemini korumaya devam etti. Restoranın devamlı müşterileri olan siyasiler Bonn’da alıştıkları damak tadını Berlin’e taşımak için çaba da harcamışlar hatta yer bile bakmışlar. Ancak Berlin’in uzak oluşu projeyi hayata geçirmeye engel olmuş.

1969 yılında liseden sonra lisan öğrenmek için İstanbul’dan Almanya’ya gelen Filiz Tosun, iş hayatında uzun soluklu kalabilen bayan yöneticilerden biri. “Aklımda hiç gastronomi yoktu, uzaktan yakında ilgim de. Ancak başlayınca çok sevdim ve bir parçam oldu,” diyor.

Opera, Bonn Operası’ndaki gösterilerin, etkinliklerin de adeta bir parçası olmuş durumda. Opera’daki gösterilere gelip gidenlerin yeme-içme organizasyonları Filiz Tosun ve 27 kişilik ekibinin elinde geçiyor. Açık ve kapalı mekanda toplam 550 kişi ağırlanabilen Opera Restaurant, ayrıca Opera binası içinde bir de bar işletiyor.

Almanya’da uygulanmaya başlanan kapalı mekanlarda sigara içmeme yasağını uygulayan mekan, yan tarafında faaliyet gösteren sauanın kapanmasıyla 100 kişilik bir mekanı daha restorana ekledi. Opera binası içindeki bar uygulamasını ilk kendilerinin başlattığını söyleyen Tosun, çevrelerinde dört adet daha bar açıldığını söylüyor.

Tamamen Alman müşterilere yönelik hizmet veren mekan, soğuk mezeleri ile ün yapmış durumda. Restoranda tek bayan olan Filiz Tosun, “Aslında burda bir bakıma koruma altında olduğumu da hissediyorum. Çalışanlar beni hiç yanlız bırakmaz. Bu müşterilerinde çok takdir ettiği bir durum,” diyor.

İşini bir hobi olarak gördüğünü ve çok sevdiğini söyleyen Tosun, günde yaklaşık 100 müşteri ağırladıklarını vurguluyor. Restoranda bir kişi başı ortalama 30 Euro’ya yemek yiyebiliyor. Buna mezesi, yemeği, şarabı dahil. Bu anlamda şehirdeki İtalyan restoranları ile kıyaslandığında ucuz olduklarını kaydeden Tosun, “Almanya’da insanların ekonomik durumunu göz önüne aldığınızda daha pahalı fiyattan yemek satmak mümkün olmaz,” diye konuşuyor. Opera’da en pahalı ana yemek ise 14 Euro ile tandır.   

Bonn’da yaşayanlar haftada en az bir kez dışarı yemek yemeğe çıkıyor. Bir dönem akşam 6.00’dan sonra dışarı çıkmayan Almanlar, bu alışkanlıklarını da yavaş yavaş değiştirmiş durumda. Opera bu değişimde rol oynayan mekanlardan biri. Restoranın mutfağı gece 01.00’e kadar açık.

Genelde restoranların sık sık el değiştirmesi veya kapanmasına tanık olunan olağan olaylardandır. Opera’nın 20 yılı aynı işletmeci ile geride bırakmasındaki en önemli etkenlerden biri de fiyat politikası. Tosun, başkentin Berlin’e taşınmasından sonra pek çok mekanın kapanmak zorunda kaldığını hatırlatıyor.

Tosun, restoran işinde olmasına rağmen yemek yapmayı fazla sevmediğini söylüyor. O daha çok sunumu ile ilgileniyor. Bonn’da yemeğe çıktığında da tercih ettiği mekan İtalyan Halbedel Restaurant.

Çevresi 12 adet palmiye ile çevrili Opera, bu tür ağaçların Bonn’da da yaşayabileceğini ispatı açısından şehirde büyük ilgi uyandırmış. Türkiye’nin tatil cenneti Antalya’da ev alarak fırsat buldukça Antalya’ya giden Tosun, “Palmiyelerle birlikte Opera benim küçük Antalyam oldu,” diyor.

Uzun yıllar yöneticilik yapıyor olmasına rağmen, kendi mekanını açmayı hiç düşünmediğin söyleyen Tosun, “Opera benim çocuğum gibi belki de bu yüzden hiç aklıma kendi işimi yapmak gelmedi,” diyor.


Facebook

Youtube