×

Warning

JFolder: :files: Path is not a folder. Path: /home/turkavenue/public_html/images/mbaklan

×

Notice

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/mbaklan

Almanya’nın Türk Gıda Devi: Baktat

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Mannheim, Germany – Almanya’da etnik pazarda hazır gıda üretimi ve dağıtımında en büyük Türk şirketi Baktat olarak biliniyor. 12 şirkette 130’u Avrupa’da olmak üzere, toplam 1300’e yakın çalışanı bulunan Baktat, 1600 çeşit ürünü satıyor. Baktat, Avrupa genelinde Türk marketlerin dışında, yaklaşık 12 bin metre büyüklüğünde rafa sahip. Baktat, 1986 yılında Mustafa, Kadir, Ali, H. İbrahim ve Muharrem Baklan kardeşler tarafından kuruldu. 1991 yılından başlayarak Türkiye'de yatırımlarıyla dikkat çekti. Merkezi Almanya’nın Mannheim şehrinde olan Baktat’ın halen Türkiye’de Manisa, İzmir, Çorum ve Bursa’da üretim tesisleri bulunuyor. Almanya'da bir döküm fabrikasında işçilik yapan Adıgüzel Baklan'ın ikinci erkek çocuğu olan Mustafa Baklan ağabeyi Halil’den sonra 1972 yılında 16 yaşında Almanya’ya geldi. Mannheim Sebze ve Meyve Hali'ndeki, Alman firması Erwin-Fehl'de, 1973’te işçi olarak çalışmaya başlayan Mustafa Baklan, mal boşaltmadan sandık taşımaya, paketlemeden ambalaja kadar şirketin her işinde çalıştı.

Ağabeyi Halil ve kardeşi Muharrem’in de 1973 yılında Mannheim’e gelmesiyle, ailede çalışan sayısı üçe çıktı. Üç kardeş biriktirdikleri para ile ilk ciddi iş girişimlerini 1981 yılında Hollandalı bir nakliye firmasından 25 bin marka bir tır alarak yaptılar. İran ve Irak’a Almanya’dan makine parçaları ve gıda ürünleri taşımaya başladılar. Ancak bir süre sonra bu işten kazancın az olması nedeniyle çekildiler. 

Baklan kardeşlerin ticari deneyimlerindeki son durakları gıdaya yönelmeleri ise 1987 yılında Bak Kardeşler Gmbh’i kurarak oldu. Büyük ağabey Halil Baklan, Türkiye’ye giderek gıda sektörü ile ilgili araştırmalarda bulundu. Bir depo tutup Türkiye’den aldıkları gıda ürünlerini Almanya’da pazarlamaya başladılar. 1988 yılında Çorum’un Sungurlu ilçesindeki ilk fabrikayı kurarak bakliyat paketlemeye başladılar. Türkiye'den ilk olarak nohut, mercimek gibi kuru gıda ile konservelerden oluşan malları önce Almanya’ya sonra diğer Avrupa ülkelerine de pazarladılar.

1992 yılında Muharrem Baklan’ı bir trafik kazasında kaybeden Baklan kardeşler, halen Avrupa pazarından Mustafa ve Kadir Baklan, Türkiye pazarından Halil, ABD’den de Ali Baklan sorumlu olarak çalışıyor.
1995 yılında Gemlik’te Baktat Konserve’yi hizmete açan kardeşler, her türlü konserve, turşu, zeytin ve reçel üretimi burada gerçekleştiriyor.
Türkiye ekonomisine sağladığı katkı ve Avrupa'da gıda sektöründeki çalışmaları dolayısıyla 2000 yılında Devlet Üstün Hizmet Madalyası'na layık görülen Baklan kardeşler, yine aynı yıl İspanya'da B.I.D. kuruluşunun Altın Yıldız Ödülü ile Dünya Kalite Belgesini aldı.
Mustafa Baklan, başarılarındaki sırrı aşağıdan yukarı bir yapılanma ve pazarı iyi tespit etmeye bağlıyor. “Türkler genelde pratik insanlar ama bu pratikliklerini uygulamada sıkıntı yaşıyorlar. Biz Alman iş disiplini ile Türk pratikliğini biraraya getirdik,” diyor.

Gıda sektörü dışında tekstil ve konfeksiyon sektörlerinde de şanslarını denediklerini ancak başarılı olamadıklarını vurgulayan Baklan, sektördeki ağırlıklarını organik gıda ürünlerine vereceklerini söylüyor. Baktat’ın dışında Kervan, Buket gibi markalarla da satış yapan Baklan kardeşler, ABD piyasasında da ürünlerini Baktat Foods, Inc. ve Dolphin International, LLC şirketleri adı altında pazarlıyor.

Mustafa Baklan ve Baktat'la ilgili daha fazla resim için tıklayın.
{gallery}mbaklan{/gallery}

Facebook

Youtube