Tezgahtarlıktan Patronluğa

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Konyalı yürüme engelli Ahmet Topaloğlu, rahatsızlığının tedavisi için gittiği Almanya’da tezgahlarda hediyelik eşya satarak üniversite okudu, zorlukları yenerek emlak ve finans şirketi kurdu. Konya’ya yakınlarını ziyarete gelen iş adamı Ahmet Topaloğlu (54), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 5 yaşında geçirdiği rahatsızlık nedeniyle damar ve sinirlerin işlevini yitirmesi sonucu sağ ayağının tutmadığını söyledi. Yardımcı yürüyüş protezi ve koltuk değnekleri sayesinde yürüyebildiğini belirten Topaloğlu, "Durumumu açıkçası hiç sorun etmedim. Küçüklüğümde, arkadaşlarım futbol oynarken ben onları izliyordum. Üzüldüğümü gören arkadaşlarım beni sürekli kaleci yapıyordu. Genelde bana ’sakatsın’ diyorlardı. Yüzde 80 özürlü olduğum için babam okumamı istemiyordu. Ortaokuldan sonra bir yakınımızı veli olarak gösterip babamdan habersiz okula kaydımı yaptırdım" dedi.

Almanya’da geçen zor günler- Okumaktan başka çaresinin olmadığını çok iyi bildiği için hep bu doğrultuda hareket ettiğini ifade eden Topaloğlu, ayağının durumunun önceden daha kötü olduğundan tedavisi için Almanya’ya gitmeye karar verdiğini bildirdi.

Ailesinin de onayıyla 1979 yılında tek başına Almanya’ya gittiğini hatırlatan Topaloğlu şunları kaydetti: "Önce Almanca öğrenmeye karar verdim. Herkesin 6 saat gittiği kursa ben 12 saat gittim. Üniversite okumak istedim. Kendime güvenim sonsuz olduğu için her kapıyı çalıyordum. Burada bir üniversitenin İşletme ve Bankacılık Bölümüne kaydımı yaptırdım. Babam Türkiye’de 1980 yılında yaşanan olumsuz olaylardan dolayı bana para gönderemez oldu. Tezgahlarda hediyelik eşya satmaya başladım.

Yıllarca tek odalı bir yerde 4 kişiyle yaşamımı sürdürdüm. Aç susuz kalsam da bu durumu hiç sorun etmeyerek yılmadım. Azmimi gören bir bankanın müdürü benden tercüme işlerini yapmamı istedi. Ben de Türkçe metinleri Almanca’ya çevirmeye başladım. Üniversiteyi böylelikle bitirdim. Sonra ameliyat oldum. Ayağımın eğik olan şekli görüntü olarak düzeldi. Ama yine de desteksiz yürüyemiyorum." -Tezgahlardan iş adamlığına- Üniversite bittiğinde sınıf arkadaşı Alman uyruklu bir kadınla evlendiğini ve birkaç yıl sonra anlaşmalı boşandıklarını dile getiren Topaloğlu, çevirme yaptığı bankanın yetkilisinin, azminden çok etkilendiği için kendisini bırakmadığını ve stajyer olarak girdiği söz konusu bankada pazarlama müdürü olarak çalıştığını söyledi.

Buradaki görevi icabı 286 kişinin yetişmesinde katkısı olduğunu anlatan Topaloğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Ardından bir Türk bankasının kredi müdürlüğünü, başka bir bankanın da şube müdür yardımcılığını yaptım. Türkiye’de 1993 yılında turizm ve deniz taşımacılığı işleriyle uğraştım. İtalya-Türkiye arası feribot seferleri düzenledim. 4 yıl sonra bazı nedenlerden dolayı bu işi yapmaktan vazgeçtim.

Tekrar dönüş yaptığım Almanya’da emlak ve finansman şirketi kurdum. Aynı zamanda 20’ye yakın Alman şirketinin de mali danışmanlığını yapıyorum. 1990 yılından sonra 10 yıl boyunca Türk-Alman İş Adamları Kulübü Başkanlığını yaptım. Yaşadığım tüm zorluklara rağmen azmim sayesinde Almanya’da iş adamı olarak hayatımı sürdürüyorum. Kişinin düşünce yapısı olumlu olursa her şey yolunda gider. Bir Türk vatandaşıyla evliyim, 3 çocuğum var. Buralara gelmek için belirli basamaklardan geçmek gerekiyordu, ben de bu basamakları sabrımla tek tek geçtim." Topaloğlu, kişinin azmettikten sonra hayatta yapamayacağı hiçbir şeyin olmadığını, ’engelli’ kelimesine bugüne kadar hayatında yer vermediğini, bundan sonrada vermeyeceğini sözlerine ekledi. AA

Facebook

Youtube