Afrika Türk Yatırımcıların Radarında

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Türk yatırımcıların son yıllardaki gözde kıtası Afrika'ya bir yatırım daha geldi. Lojistik, liman işletmeciliği, gıda, kimya ve tekstil sektörlerinde faaliyet gösteren Latek Holding, Kenya'nın en büyük Türk yatırımını, LTKHOME markasıyla açtığı yapı market ile gerçekleştirdi. Latek Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Levent Erdoğan, Kenya üzerinden Afrika'ya yayılacaklarını ve 5 yılda 100 milyon dolarlık yatırım hedeflediklerini söyledi.


 


AFRİKA ÇOK ÖNEMLİ PAZAR

Kenya'nın başkenti Nairobi'deki LTKHOME mağazasının açılışında konuşan Erdoğan, yeni yatırım stratejilerinin içerisinde Afrika'nın çok önemli olduğunu söyledi.

Afrika genelinde 5 yılda 100 milyon dolarlık bir yatırım planladıklarını ve bölgenin en büyük Türk yatırımcısı olacaklarını anlatan Erdoğan,
"Afrika çok önemli bir pazar. Biz yapı marketlerinden inşaata, enerjiden liman işletmesine, depolamadan dağıtıma kadar çeşitli alanlarda yatırımlar yapacağız. En büyük yatırımız ise enerji alanında olacak" dedi.

MOMBASA LİMANI'NDAN DOĞU AFRİKA'YA

/_np/2036/14172036.gifDoğu Afrika’ya açılan en önemli kapılardan biri olan gördükleri Mombasa Limanı’nda da geçici depolama ve gümrük sahaları açacaklarını dile getiren Erdoğan, burada yapılan yatırımın 150 milyonluk bir pazara ulaşma imkânı sağladığını vurguladı.

Erdoğan, "Mombasa’daki yatırımlar sayesinde önce Doğu Afrika’ya odaklanacak, sonrasında Güney Afrika’ya ineceğiz" diye konuştu.

BÜTÜN ÜRÜNLER TÜRKİYE'DEN GELECEK

LTKHOME mağazalarında sadece Türkiye'den getirecekleri ürünleri satacaklarına dikkat çeken Erdoğan, Afrika’yı Türk ürünlerinin kalitesiyle tanıştıracaklarını ve bir Türk markası olarak büyüyeceklerini kaydetti. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kenyalı ortağımız Zynamat Group ile Nairobi’deki açtığımız mağazanın büyüklüğü 2 bin metrekare. Kenya’da açacağımız ikinci mağazayı ise 10 bin metrekarelik alana kuracağız. Afrika’da yapı marketi konseptinin bir örneği yok. Bu konsepti ve bu büyüklüğü ilk kez biz getiriyoruz. Sergileyeceğimiz Türk mallarına büyük ilgi olacağını düşünüyoruz."

Erdoğan, iki yıl içinde Uganda, Güney Sudan, Tanzanya, Ruanda, Burundi ve Mozambik'te de LTKHOME yapı marketleri açacaklarını ifade etti.

ÇİNLİLERE MEYDAN OKUYORUZ

Kenya'da Çin mallarının en yüksek kaliteli ürünler olarak algılandığına dikkat çeken Erdoğan, ancak bu ürünlerin Türk ürünlerinin kalitesi ile karşılaştırılamayacağını kaydetti.

Çinlilerin uzun yıllar önce pazara girdiklerini ve özellikle gümrük işlemlerinde çok avantajlı durumda olduklarını anlatan Erdoğan, "Şimdi ilk kez Türkiye'den büyük firma gelip onlara karşı meydan okuyor. Üstelik onların fiyatlarından da ucuza satıyor. Biz bu rekabette başarılı olacağımıza inanıyoruz" dedi.

KENYA'DAN 5 BAKAN KATILDI
LTKHOME'un Nairobi'deki açılışına Kenya hükümetinden 5 bakan katıldı.

Kenya hükümetinin yatırımlar için kendilerine büyük destek verdiğini belirten Levent Erdoğan, ülkenin gelişmiş bankacılık sistemi ve avantajlı coğrafi konumu ile Afrika’ya açılmak için çok önemli bir kapı olduğunu ifade etti.  

Başbakan Yardımcısı Moses Mudavadi, Latek Holding’in Kenya'da olmasından dolayı mutlu olduklarını ve Kenya’yı üs seçip buradan Afrika'ya açılma fikirlerini desteklediklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Moses Wetangula da ülkeye yabancı yatırımcı çekebilmek için yasal düzenlemeler yapıldığını söyledi. Tarım, enerji ve inşaat alanlarında yatırıma ihtiyaç olduğunun altını çizen Wetangula, yabancı yatırımlara destek vereceklerini belirtti. Eren Güler / hurriyet.com.tr

Facebook

Youtube