Wall Street Facebook Sonrası En Büyük Halka Arza Hazırlanıyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Wall Street, teknoloji sektöründe Facebook’tan sonraki en büyük halka arza hazırlanıyor. İş dünyasına yönelik yazılımlar üreten Workday’in değerinin halka arzdan sonra yaklaşık 3.85 milyar dolar olması bekleniyor.


Workday ortak kurucusu ve CEO’su Dave Duffield, 20 yılını vererek kurduğu Peoplesoft şirketini 2004’de Oracle’ın ortak kurucularından en büyük rakibi Larry Ellison’a kaptırmıştı. Ellison, verdiği bir röportajda, bundan sonra hiçbir şirketini Ellison’a kaptırmayacağını söylemişti.72 yaşındaki Duffield, halka arzdan sonra şirketin yüzde 67’sine sahip olacak.    

Geliştirdiği teknolojiyi internet üzerinden satan en önemli şirketlerden biri olan Workday, yakın gelecekte kâr beklemediğini açıkladı. Bununla birlikte şirketin ilk 6 aydaki satışları 1 yıl öncesine göre yüzde 118 artarak 119,5 milyon dolara ulaştı. Ancak, şirketin net zararı ise 36,3 milyon dolardan 46,9 milyon dolara çıktı. Geçen sene Workday’in rakiplerinden Succes Factors 5,4 milyar dolara SAP’e, bir diğer rakip Taleo ise 1,9 milyar dolara Oracle’a satılmıştı.   

Workday, fiyatı 21 ve 24 dolar arasında değişecek hisse arzından toplam 546 milyon dolar kazanç beklediğini, teklif için Morgan Stanley ve Goldman Sach’in görevlendirildiğini açıkladı.

Mayıs ayında 38 dolardan halka arz edilen Facebook'un piyasa değeri 104 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. (Hürriyet)
 

Facebook

Youtube