İstanbul Ticaret Odası Teknopark İçin Amerika Turundaydı

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, Teknopark İstanbul’u tanıtmak için ABD’deki dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri ve kurumlarıyla biraraya geldi. Bu bağlamda New York, San Francisco’daki Silikon Vadisi ve Boston ziyaret edildi. Böylece teknoloji devleri Teknopark İstanbul’a çekilecek.


 


İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Yalçıntaş, Teknopark İstanbul’u dünyanın en önemli teknoloji şirketlerine ve kurumlarına tanıtmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde tanıtım ziyaretleri düzenledi. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yalçıntaş; Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) ile Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’nin (STM) kurucu ortakları arasında yer aldığı Teknopark İstanbul’u dünyanın en önemli teknoloji şirketlerine tanıtmak, Teknopark İstanbul’a yatırım yapmalarını sağlamak amacıyla New York, Boston ve San Francisco şehirlerinde toplantılar gerçekleştirdi.


Dr. Yalçıntaş’ın başkanlığını yaptığı İTO Heyeti’nde, İTO Genel Sekreteri ve Teknopark Denetim Kurulu Üyesi Dr. Cengiz Ersun, İTO Ekonomi Danışma Kurulu Üyesi Prof. Murat Yülek, Teknopark Genel Müdürü Turgut Şenol ile SSM ve Başbakanlık Yatırım Ajansı’ndan yetkililer yer aldı.

AVANTAJLAR ANLATILDI
İTO Heyeti, 31 Ocak – 5 Şubat 2012 tarihleri arasında organize edilen ziyaretlerde ilk önce New York’taki ilgili kurum ve kuruluşlarla iletişime geçti. Ziyaret edilen şirketlerin tümünde ilk olarak Dr. Yalçıntaş kısa bir tanıtım ve ziyaret amacını anlatan konuşma yaptı. Ardından Yatırım Ajansı New York Temsilcisi Öner Ayan Türkiye’deki yatırım ortamını, Prof. Murat Yülek de özellikle İstanbul’un yabancı yatırımcılar için avantajlarını anlattı. Teknopark Genel Müdürü Turgut Şenol da Teknopark İstanbul’u anlatan bir sunum yaptı.

HONEYWELL YAKINDAN İLGİLİ
New York’taki IBM ile de görüşen İTO Heyeti, IBM’in çalışmaları hakkında bilgi aldı. IBM yetkilileri, artık sadece bilgisayar üreten bir firma olmadıklarını, yazılımdan global finansmana kadar çok geniş yelpazede hizmet verdiklerini belirtti. IBM yetkilileri, büyüyen pazarlara da büyük ilgi duyduklarını ifade etti.

New York’taki Honeywell Havacılık ve Uzay Endüstrisi ile de görüşen İTO Heyeti, Honeywell’in, 100 ülkede 130 bin çalışana sahip havacılık ve uzay sanayinin yanı sıra, ulaştırma sistemleri, kontrol sistemleri gibi birçok farklı alanda faaliyet gösterdiği hakkında bilgi aldı.


Honeywell yetkilileri de Türkiye’de hali hazırda ASELSAN, HAVELSAN ve TAI ile çalıştıklarını, Teknopark İstanbul ile de yakından ilgilendiklerini dile getirdi.

İTO Heyeti, New York görüşmeleri kapsamında son olarak, New York Başkonsolosu Levent Bilgen’in katılımıyla New York’ta yerleşik Türk işadamlarıyla biraraya geldi.

SİLİKON VADİSİ’Nİ ZİYARET
İTO Heyeti’nin ABD’deki ziyaretlerinin son durağı, San Francisco Palo Alto’da yer alan Silikon Vadisi oldu. Heyet, bu kapsamda ilk olarak Stanford Research Institute (SRI) kurumunu ziyaret etti. Dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden biri olan SRI’da ilk internet tasarımından (arpanet) ilk mouse’a kadar birçok ürün icat edildi. İTO Heyeti daha sonra San Francisco’daki Türk akademisyen ve işadamlarıyla buluştu.

Teknopark İstanbul ilgi topluyor

İTO Heyeti’nin ABD’deki temasları çerçevesinde Brocade Inc. şirketi de ziyaret edildi. 160 ülkede faaliyet gösteren Brocade, dünyanın önde gelen veri alışverişi sağlayan şirket. Brocade’in ardından dünyanın önde gelen bilgisayar firması Oracle ziyaret edildi. Oracle yetkilileri, Teknopark İstanbul’un çok ilgi çekici olduğunu belirtti. Oracle’ın ardından Intel’in sermaye şirketi olan Intel Capital ile de görüşüldü. Özellikle start-up şirketlere yatırım yapan şirketin Türkiye’de de bazı yatırımları bulunuyor. Heyet, Silikon Vadisi’nde son olarak dünyanın en büyük veri toplama sistemlerini üreten şirketlerinden Seagate Industries şirketini de ziyaret etti.

Skorsky, Ar-Ge ve eğitim merkezini, Teknopark İstanbul’a taşıyabilir

New York’un ardından Boston’a giden İTO Heyeti, ilk olarak Skorsky United Technologies’i ziyaret etti. Kurum yetkilileri, Türkiye ile uzun dönemli anlaşma yapmaya hazırlandıklarını, özellikle BlackHawk helikopterlerinin Türkiye’de üretilmesi için çalışma yapıldığını kaydetti. Yetkililer, bu anlaşmanın gerçekleşmesi halinde Skorsky araştırma geliştirme veya eğitim bölümlerini Teknopark İstanbul’a taşımayı planladıklarını ifade etti.
İTO Heyeti Skorsky’nin ardından dünyanın en büyük savunma sanayi üreticilerinden Raytheon Homeland Security’i de ziyaret etti. Başta patriot füzeleri olmak üzere birçok savunma sisteminin üreticisi olan Raytheon, Teknopark İstanbul’a büyük ilgi gösterdi.

Boston’da son olarak Boston Konsolosu Murat Lütem’in de katılımıyla bölgede yerleşik Türk akademisyenleri ve işadamlarıyla biraraya gelindi.

Facebook

Youtube