FATİH\'te İlk Tablet İhalesi 599 TL Veren General Mobile\'in

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
FATİH projesinin pilot uygulamasının 8.9 inç ekran boyutundaki tabletlerini kapsayan ihaleyi General Mobile kazandı. Yaklaşık 15 milyon öğrenciyi tablet bilgisayar sahibi yapacak projenin pilot uygulaması 6 Şubat\'ta başlayan ikinci yarıyılla birlikte devreye girecek. General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, cihaz başına 599 lira olan teklifleriyle ihaleyi kazandıklarını söyledi.


Yaklaşık 15 milyon öğrenciyi tablet bilgisayar sahibi yapacak Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesinin pilot uygulamasının 8,9 inç ekran boyutundaki tabletleri kapsayan ayağında düzenlenen ihaleyi General Mobile kazandı. General Mobile Genel Müdürü Muzaffer Gölcü, 2012-2013 öğretim döneminde tam olarak hayata geçirilecek proje öncesinde, bu şubat ayında başlayacak döneme yönelik bir pilot ihale gerçekleştirildiğini belirtti. Devlet Malzeme Ofisi tarafından doğrudan satın alım şeklinde yapılan ihaleye kalemle üzerine yazı yazma imkânı olan 10.1 inçlik tablet, daha uzun ömürlü pile sahip 10,1 inçlik tablet ve 8,9-9,5 inç arasında tablet olmak üzere üç farklı şartname ile çıkıldığını aktaran Gölcü, \"Bizim katıldığımız 8,9-9,5 inç arası tabletler için olan üçüncü şartname oldu. İki firma bu şartnameye teklif verdi. Biz ve Samsung. Biz, cihaz başına 599 lira olan teklifimizle ihaleyi kazanan taraf olduk. Şimdi imzalar da atıldı. Şu anda 4 bin adet teslim edeceğiz.\" diye konuştu.

Cihazları 30 Ocak tarihine kadar teslim edeceklerini ve 6 Şubat\'ta başlayan ikinci yarıyılla birlikte pilot uygulamanın başlayacağını söyleyen Gölcü, öğretmen ve öğrencilerin karşılaştıkları sorunların çözülmesi, ihtiyaçlarının karşılanması süreçlerinde aktif rol alacaklarını; bunun için sahada görev yapacak 100 kişilik bir ekip oluşturduklarını kaydetti. Gölcü, cihazların içerik korumasına sahip olacağını ve dışarıdan bir içerik yüklenemeyeceğini belirterek, öğretmenlerin öğrencileri kontrol edebileceğini, içerik indirmelerin ünite bazında, kişi bazlı onaya tabi olarak gerçekleştirileceğini ifade etti. Pilot projede tablet kullanılan okullarda kitapların tamamen bırakılmayacağını, kitapların yanında tabletlerin zenginleştirilmiş içerik sunacağını söyleyen Gölcü, düşmeye dayanıklı ve sertifikalı olan tabletlerini kırılmalara karşı özel bir malzemeyle de ayrıca çerçevelediklerini belirtti. Asıl ihale sürecinin, eylül ayına yetişmesi için pilot proje uygulamasına paralel olarak başlatılmasını beklediklerini kaydeden Gölcü, yeni ihalede tercih edilecek modele uygun boyut ve kapasitede üretime geçebileceklerini söyledi. Gölcü, yüksek adetlerde üretim için de, Türkiye\'de bu kabiliyeti olan firmalarla görüşme halinde bulunduklarını, kendi kapasitelerini aşması durumunda bir ya da iki firma ile hareket etmeyi planladıklarını dile getirdi.

Gençcell Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Yaman ise FATİH gibi bir projenin dünyada da örneği bulunmamasının bazı avantajlar ve dezavantajları beraberinde getirdiğini ifade ederek, \"Birçok ülkenin eğitim kurumları, bakanlıkları yakından izliyor. Şu anda Hindistan, Kazakistan, Tayland, ABD, İngiltere, Güney Kore, Singapur yakın takipte.\" dedi. Yaman, ihalenin dört ayrı bileşenini akıllı tahta, internet altyapısı, içerik ve tablet olarak sıraladı. İSTANBUL AA

Facebook

Youtube