İsrailliler İranlıları Seviyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

İsrailli iki grafik tasarımcının hazırladığı, “İranlılar, biz sizi seviyoruz” şablonları, Facebook’ta son günlerin olayı oldu. İki ülkenin vatandaşları da bu şablonları kullanarak hükümetleri arasındaki gerginliğin kendilerini ilgilendirmediğini dünyaya göstermeye çalışıyor. Ronnie Edri ve Michal Tamir isimli tasarımcıların Cumartesi akşamı yayına verdiği şablonlar kısa süre içinde çok popüler oldu.

 


 


972Mag’in haberine göre, Edri ve Tamir, olası bir İsrail-İran savaşıyla ilgili gerginlik ve korkuların üstesinden gelmek ve İran vatandaşlarına doğrudan seslenebilmek için bu yolu seçti.

“İranlılar, biz sizi seviyoruz” şeklindeki basit sloganı profil resimlerine uyarlanabilir hale getiren tasarımcılara bazı İsraillilerin yanıtı biraz alaycı oldu. Ancak kısa süre içinde birçok kişi Edri ve Tamir’in şablonlarını profil resimlerinde kullanmaya başladı.

 

MESAJLAR DA EKLENMEYE BAŞLADI

Hatta bazı profil resimlerine kişisel mesajlar da eklenmeye başladı. Bu mesajları ilk kimin çıkardığı şu an bilinmese de etkisi büyük oldu. En popüler mesajlardan biri şöyle:

 

“İran halkına; babalara, annelere, çocuklara, erkek ve kız kardeşlere,

Aramızda bir savaş olması için önce birbirimizden korkmamız, birbirimizden nefret etmemiz gerekir. Ben sizden korkmuyorum, sizden nefret etmiyorum.

Sizi tanımıyorum bile. Bugüne kadar hiçbir İranlı bana zarar vermedi. Hiçbir İranlıyla tanışmadım. Aslında bir tanesiyle Paris’te bir müzede tanıştım evet. Çok iyi çocuktu…

Arada burada televizyonlarda bir İranlı görüyorum. Savaştan bahsediyor. Onun bütün İran halkını temsil ettiğinden emin değilim. Siz de televizyonda birilerinin sizi bombardımana tutmaktan bahsettiğini görürseniz emin olun ki o hepimizi temsil etmiyor.

Ben ülkemin resmi bir temsilcisi değilim. Bir baba ve bir öğretmenim. Şehrimin sokaklarında dolaşıyorum, komşularımla, aile üyelerimle, dostlarımla konuşuyorum ve bütün bu insanlar adına ‘Sizi seviyoruz’ diyorum.

Size zarar vermek istemiyoruz. Bilakis sizinle tanışmak, kahve içmek, spordan konuşmak istiyoruz.

Aynı şeyi hisseden herkese bu mesajı iletin ve bunun İran halkına ulaşmasına destek olun.”

 

İRANLILAR ALTTA KALMADI
Ardından İranlılar da benzer şablonlarla İsraillilere yanıt vermeye başladı. Edri ve Tamir ise “The Marker” dergisine yaptıkları açıklamada, yüzlerce İranlıdan kampanyanın kendilerini çok duygulandırdığını belirten özel mesajlar aldıklarını söyledi. (Hürriyet)
 

Facebook

Youtube