Facebook Dünyanın En Büyük Halka Arzlarından Biri Olmaya Hazırlanıyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

2012'nin bahar aylarında halka açılması planlanan dünyanın en büyük sosyal medya sitesi Facebook, Mc Donald's, Amazon.com ve Bank of America gibi dünyanın en büyük halka açık şirketlerinden biri olmaya şimdiden aday. Şirketin hedefi ise dünyanın en büyük 25 halka arzından biri olmak. Son olarak Kasım 2010 tarihinde General Motors halka arzından 15.8 milyar dolar para toplamıştı.


 


The Wall Street Journal gazetesinde your alan habere gore Facebook halka açıldığında 10 milyar dolar para toplamayı hedefliyor. Şirketin piyasa değerinin ise 75 ile 100 milyar dolar arasında olması bekleniyor.

Amerikan Sermaye Piyasa Kurulu'na (SEC) sunulan son raporda şirketin üç veya dört ay içinde halka arzının gerçekleştirileceği ifade edildi.

Renaissance Capital tarafından yapılan bir araştırmaya göre halka arz edilen 14 şirketin halka arzından toplanan miktar Facebook'unkinden fazla olacak. Mart 2008'de halka açılan Visa 17.9 milyar dolar ile ABD'nin en büyük halka arzı olarak tarihe geçmişti. Çinli Agricultural Bank of China Ltd. ise Temmuz 2010 tarihindeki halka arzından 19.3 milyar dolar toplarayak dünya rekorunu kırmıştı.

Facebook'un halka arz operasyonunu Morgan Stanley ve Goldman Sachs birlikte yönetecek.

Facebook'un halka arzının Google'u da geçerek ABD'deki Internet şirketleri arasında en büyük halka arz olması bekleniyor.

Teknoloji şirketleri Zynga ve Groupon'da geçtiğimiz yıl halka açılmış ancak halka açıldıktan sonraki dönemde hisse değerleri sadece birkaç penny yukarı çıkabilmişti. Zynga'nın hisse senetleri işlem gördüğü ilk gün yüzde 5 değer kaybına uğramıştı.


2004 yılında halka açıkan Google'dan sonra en fazla rağbet görecek hisselerin Facebook'un olması beklenirken, Google halka açıldığında piyasadan 1.2 milyar dolarlık rağbet görmüş ve piyasa değeri 23 milyar dolara çıkarak Amerika'nın en değerli internet şirketi ünvanını almıştı.

Facebook'un rapor edien değerinin 75 ile 100 milyar dolar arası olması demek, 100 milyar dolarlık Mc Donald's, 90 milyar dolarlık Citigroup ve 75 milyar dolarlık Amazon ile eş değer seviyeye gelmesi, ciro bazından dünyanın en büyük teknoloji firmalarından 55 milyar dolar piyasa değerindeki Hewlett-Packard'ı geçmesi anlamına geliyor.

Facebook ve Google, kazançlarının büyük kısmını reklamlardan sağlarken, halen müşterilerinden daha fazla bilgi almak için kıyasıya bir rekabet içinde.

eMarketer'in verdiği verilere göre bu yıl Facebook reklam pazarında yüzde 20'lik bir büyüme gerçekleştirecek.
Online reklam pazarının yüzde 8'ine sahip olan Facebook, Google'a ait yüzde 45'lik pazar payından daha fazla yer almaya çalışıyor.

EMarketer, Facebook'un 2012 yılında reklam cirosunun yüzde 52 aratarak 5.78 milyar dolara çıkacağını, 2013 yılında da 7 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

2004 yılında Mark Zuckerberg ve sınıf arkadaşları tarafından kurulan Facebook, sekiz yılın ardından borsayla tanışacak. Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan Google'un halka açılması ise 6 yıl sürmüştü.

Ağustos 2006'da sekiz yaşını dolduran Google'un piyasa değeri 116 milyar dolar civarındaydı. Halen piyasa değeri 190 milyar dolar civarında olan Google'ın piyasa değeri 2007 Kasım'da 235 milyar dolara kadar çıkmıştı.

Facebook

Youtube