Yabancıya Mülk Satışında Sınır 30 Hektara Çıkıyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin yabancılara mülk satışının önünü açmak için girişimde bulunduğunu hatırlatarak, “Satışı yapılacak gayrimenkul türlerini konut ve iş yeri ile kısıtlamayarak çeşitlendirdik. Yabancılara toprak satışındaki kısıtlama oranı 2.5 hektardı. Bunu 30 hektara kadar çıkarabileceğiz. Ancak bu daha taslak halinde. 2012 başlarında sürecin tamamlanmasını bekliyoruz” dedi.

Şu anda bakanlıklarının en önemli işinin, Türkiye’deki konut stokunu yenilemek olduğunun altını çizen Bayraktar, şunları söyledi: “Bir saniye bile beklemeye tahammülümüz yok. Yasal prosedürü hazırlıyoruz. Bu işi vatandaş desteği olmadan gerçekleştiremeyeceğiz. Bu bakımdan yüreklenmiş vaziyetteyiz. Çünkü vatandaş bu konuda epey hazırlandı. Bu işte çok radikal ifadeler bizi sıkıntıya sokar. Türkiye’nin  menfaatleri yönünden ne gerekiyorsa yapacağız. Bu işin ciddi mali boyutu var.  Ülkemiz, geldiği nokta itibariyle kentsel dönüşüme, afet riski altındaki  binaların dönüşümüne hazırdır.”

Türkiye’de 19 milyonun üzerinde konut stoğu bulunduğunu ifade eden Bayraktar, enerjinin yüzde 40’tan fazlasının konutlarda tüketildiğini, bugünkü konut stoğunun enerjiyi savurduğunu, çok ciddi şekilde enerji kayıpları olduğunu söyledi. Bayraktar, “Eğer biz bu yılın başından itibaren uygulamaya başladığımız binalara enerji kimlik belgesi verilmesi ve eski binalara da yine önümüzdeki yıllardan itibaren enerji kimlik belgesi verilmesi stratejisini gerçek anlamda hayata geçirebilirsek bu, konutlarda yüzde 45-50 tasarruf sağlayacak. Bu da toplamda yüzde 20’lik bir tasarruf demek. Bu çok ciddi bir oran” diye konuştu.


Facebook

Youtube