Osmanlı'nın New York'taki Son Sultanı

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Ertugrul OsmanMüge Mengü – New York (6 Ekim 2005) - (TurkofAmerica Magazine) Türkiye’den ABD’ye mektepli olmak üzere gelen pek çok genç yönetmen adayı arasında, Didem Yılmaz belgesel film çalışıyla bir farklılığa imza atmayı başardı. New York New School Üniversitesi’nde Kitle İletişim ve Medya Çalışmaları bölümünde yüksek lisans yapan Yılmaz, aynı üniversitenin film bölümünde eğitimini tamamladı. Dünyada sanatın gidişatını belirleyen kentlerden biri kuşkusuz, New York.... Yılmaz’ı New York’a getiren iki neden var. Biri kuşkusuz sinema sevdası, diğeriyse New York’un büyülü atmosferi. Didem’in master tezi olarak 2003 yılında tamamladığı “Sultanı Aramak” belgeseli Osmanlı sarayında doğan son şehzadenin New York'ta izini sürdü. II. Abdülhamit’in torunu Osmanlı tahtının son varislerinden Osman Ertuğrul Efendi’yi bulmak için çabalayan Yılmaz, onunla modern Türkiye’nin genç bir neferi olarak buluşmasını hikayeleştirdi ve belgeseli onu daha ilk çalışmasında görsel medya alanında aranılan bir isim haline getirdi.

 

BİR HAYALİN İZİNDE
Bir hayalin izinden gidince nasıl gerçekleşebileceğini kanıtlayan “Sultanı Ararken” çarpıcı konusu ve ve belgesel tekniğiyle övgüler aldı. Belgesel kategorisinde yer alan film, Uluslarararası Palm Beach Festivali, Uluslararası Tiburon Film Festivali, 15. Ankara Uluslararası Film Festivali, Topanga Film Festivali’nde gösterildi ve ödüller aldı. New York’ta National Arts Club’da özel bir gösterimi yapılan film, Amerikan Film Akademisi tarafından düzenlenen öğrenci Oscarları’na ise Kuzey Amerika’dan aday gösterildi.
 
FİLMDEN SONRA VATANDAŞ OLDU
Osmanlı Sarayının sürgündeki şehzadelerinden Ertuğrul Osman üzerine yaptığı belgesel, aynı zamanda Ertuğrul Osman’ın tanınmasına da katkıda bulundu. İstanbul’dan 11 yaşında ayrılan Osman Ertuğrul, yıllarca pasaportsuz yaşadıktan sonra, 80 yıl sonra Türk pasaportuna kavuştu. Didem bu konuda, “İşte benim belgesellere tutkuyla bağlanmamın nedeni de bu” şeklinde konuşuyor. “Daha önce öykülerini anlatamamış kişilere yeni bir alan sunuyor.”

Osman Ertugrul Efendi Zeynep Tarzi Didemİlk belgesel çalışmasını, bir grup sınıf arkadaşıyla birlikte, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümünde okurken ilk Türk otomobilinin hikayesinin anlatıldığı “Devrim Eskişehir”le, gerçekleştiren Didem Yılmaz, bu yaz Amerikan Belgesel geleneğinin temel taşlarından Albert Maysles’la da çalışma fırsatı buldu. New York’un önemli sanat olaylarından sanatçı Christo ve eşi Jean Claude’un 2004'te Central Park’ta gerçekleştirdiği Kapılar’ın belgesel setinde bulunma fırsatını yakalayan Yılmaz, halen çalışmalarını bağımsız yapımcı-yönetmen olarak sürdürüyor. Yılmaz’ın yazar Latife Mardin’in prodüktör ve besteci Arif Mardin için yazdığı bir yazısından esinlenerek film olarak gerçekleştirdiği “Arif’i Beklerken”. Film, yine ABD’de bulunan önemli bir Türk’ü ele alması açısından yine hem Türkiye’de hem de ABD’de ses getireceğe benziyor.

PRENS OSMAN ERTUĞRUL KİMDİR?
Sultan II. Abdülhamid'in oğlu Şehzade Mehmed Burhaneddin Efendi'nin oğlu olan Ertuğrul Osman, 18 Ağustos 1912 yılında Yıldız Sarayı'nda dünyaya geldi. 12 yaşında babası ile önce Avrupa'ya giden Ertuğrul Osman, Viyana ve Paris'te diplomatlık eğitimi aldı. 1933 yılında babası ile Amerika'ya giden Ertuğrul Osman, 1952 yılında merkezi Kanada'da olan maden şirketini kurdu ve şirketini New York'taki bürosundan yönetti. Ertuğrul Osman, 1991 yılından beri Prenses Zeynep Osman’la evlilik yapan Ertuğrul, 23 Eylül 2009'da vefat etti.

Facebook

Youtube