Paralel Yapı Kanada ve ABD'de Proteste Edildi

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Shadow GovernmentKanada ve ABD’deki Türkler, New York’ta ”Paralel Devlet İstemiyoruz” adlı miting düzenleyerek, ”paralel yapı”nın Türkiye karşıtı faaliyetlerini protesto etti. Birleşmiş Milletler’in karşısındaki Dag Hammarskjöld Park’ta düzenlenen mitinge, ABD’deki Türk toplumunun yanı sıra Azerbaycan ve Ahıska Türkleri ile Boşnak ve Arap gruplar da katıldı. Grupların temsilcileri, paralel yapı”nın Türkiye karşıtı faaliyetlerini kınadı. İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan gösteride, Fransa’daki terör saldırısında hayatını kaybedenler de anıldı.

 

Mitingi düzenleyen ”Türkiye’de Paralel Devlet İstemiyoruz” adlı platform adına konuşan Amerikalı Türk Necati Özer, ”Kocaman bir imparatorluğun bakiyesi olan Anadolumuzda bizleri bölmeye çalışanların diyarıgurbette de oyunlarının IMG_2892farkındayız ve bu oyunlara teslim olmayacak bir ruh ve bilince sahip olduğumuzu kararlılıkla ifade ediyoruz” dedi.

Ahıska Türk Amerikan Toplum Merkezi Başkanı İslam Şahbandarov da konuşmasında, ”Biz buraya ne korumaya, ne savunmaya geldik. Biz buraya bugün hakkın yanında durmaya geldik” ifadesini kullandı.  Amerika’daki Türkler olarak demokrasiden yana olduklarını, Türkiye’de demokrasiye darbe vurdurmayacaklarını dile getiren Şahbandarov, “Hiçbir zaman hiçbir ülkedeki hukuksuzluğa, paralel ve gölge yapılara destek vermeyeceğiz. Bizim gölge yapılarla ananaslarla işimiz olmaz. Bizim sadece işimiz sandıkla ve oyla olur” diye konuştu.

Güney New Jersey’den gelen ve mitinge ailesi için katıldığını ifade eden Amerikalı Anthony Whitmore ise ”Her şeyden önce, sevgi ve saygımın arttığı Türk ailem ve onurlu bir toplum adına burada olmak benim için büyük bir onur” dedi. Sabah saatinde destek gösterisinde bulunmak için gelen kalabalığın kendisine ülkenin tarihini hatırlattığını ifade eden Whitmore, ”Diğer insanları yanıltmak için bu ülkeye gelenlerin olması talihsiz bir durum. Buradaki halkın iyilikleri lekelenerek Amerikalılar yanıltılıyor diye konuştu.

Katılımcılardan Alpdoğan Johnson da Amerikalı olduğunu, annesinin ülkesini desteklemek ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı yaptığı büyük ülkeye zarar vermeye çalışanlara karşı durmak için mitinge geldiğini ifade etti. Türkiye’nin önünü kesmeye çalışanları engellemek için buradayız. Mitinge Brooklyn’den katılan Türk işadamı Rıza Ataş, 30 yıldır ABD’de yaşadığını, ”amacının Türkiye’nin dış saldırılara karşı desteklenmesi olduğunu” söyledi.

Ataş, şunları kaydetti: ”Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın ve Türkiyemizin yükselişini engellemeye ve önünü kesmeye çalışanları protesto etmek için burada bulunuyoruz. Her zaman olduğu gibi ülkemizin yanında, vatanımızın ve bayrağımızın yanında olduğumuz göstermek için bugün de buraya geldik. ” IMG_2968

Mısırlı Eşref İsmail ise Türk hükümetine, Mısır’daki insan hakları savunuculuğundan dolayı minnettar olduğunu ve bu yüzden desteğini göstermek amacıyla mitinge katıldığını ifade etti. Mitingi destekleyen Arap Amerikalılar “Rabia” işareti yaparak kalabalığı selamladı. Azerbaycan Amerikan Kadın Birliği Başkanı Münevver Vahabova da mitingde yaptığı konuşmada, her zaman Türk devletinin, kanunun arkasında olduğunu ifade ederek ”Türkiye ve Azerbaycan her zaman bir yerdedir” dedi.

Mitingde, ”Paralel devlet istemiyoruz”, ”ABD vergi mükelleflerinin parasını kullanarak grubunuzu desteklemeye son verin”, ”Demokrasiye saygı” ve ”Halkın sesi, bir kişinin sesi değil” yazılı pankartlar taşındı.

Facebook

Youtube