12. Chicago Türk Festivali Ege Rüzgarı Estiriyor

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

ABD'nin Chicago kentinde yaşayan Türklerin 12 yıl önce başlattığı Türk Festivali kentin en işlek caddesi olan Pioneer Court’ta dün düzenlenen gala yemeği ile başladı.
2002 yılından bu yana düzenlenmekte olan ve Chicago’nun en başarılı etnik festivali olarak değerlendirilen Chicago Türk Festivali, yerel basında geniş şekilde yer alarak Türkiye’nin ABD’deki tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Her yıl yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı festivalin 12 yıl önce Türkiye ve Türk kültürünü tanıtmak gayesiyle başlatıldığını söyleyen Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Fatih Yıldız, Chicago Sun-Times gazetesine yaptığı açıklamada “Yıllar içerisinde festival büyük yol aldı ve Chicago sakinlerinin iple çektikleri bir gelenek halini aldı” diye konuştu.

Cuma ve vumartesi günleri 10:00 ile 21:00 saatleri arasında ziyaret edilebilen festival çerçevesinde kurulan çadırlarda hat sanatı, hediyelik eşyalar, cam ve seramik işleme, kitaplar, giyim eşyaları, restoran ve kafeler ve daha birçok sürpriz ziyaretçileri bekliyor.

Dünyaca ünlü Maraş dondurması, Chicago’daki Türk restoranlarınca tedarik edilen geleneksel Türk lezzetleri, tatlılar ve Türk kahvesinin yanısıra festivale katılan Chicago sakinleri modern ve geleneksel Türk halk dansları, sema gösterisi, mehter takımı konseri, moda gösterileri ve konserleri de takip edebilecek.

Başkonsolos Yıldız, “Pioneer Court’ta Türk Amerikan toplumu’nun Chicago şehri ile işbirliği içerisinde organize ettiği festivale katılmak için pasaport gerekmiyor. Bu tüm Chicago sakinleri için şehirden ayrılmadan Türk kültürü ve damak tadını tanımak adına benzersiz bir fırsat. Türkiye, dünyanın en zengin ve en renkli kültür ve mutfağına sahip bir ülke olarak kabul ediliyor,” dedi.

Başkonsolos Fatih Yıldız,  sözlerini şöyle sürdürdü:

“Chicago’dski Türk toplumu ABD’deki Türk-Amerikan toplumunun en canlı gruplarından biri. Buradaki Türk toplumu üyeleri sadece hayatın her alanına aktif bir şekilde entegre olmakla kalmıyor, aynı zamanda profesyonel anlamda başta tıp, eğitim ve iş dünyası olmak üzere birçok alanda öne çıkıyorlar.”

Facebook

Youtube