Dışişleri Bakanlığından Türk Federasyonuna Tam Destek

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Ankara’daki temaslara hızla devam eden TADF Başkanı Ali Çınar ve heyeti görüşmeleri kapsamında dün Dışişleri Bakanı Ahmet Davudoğlu ile resmi konutunda görüştü. Bakan Davutoğlu TADF heyetini seçim başarılarından ve yeni görevlerinden dolayı tebrik ederek yönetim kurulunun son 60 günük faaliyet raporunu inceledi. Davutoğlu Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’na güveninin tam olduğunu belirterek, calişmalarinizi yakinen takip ediyoruz dedi.  TADF Başkanı Ali Çınar ve heyeti, Mayıs ayında yapılacak Türk Günü Festivalleri ve Yürüyüşleri hakkında detaylı bilgiler verdiler. Ayrıca, son Türk-Amerikan ilişkilerindeki son durum ve 1915 olayları konusunda yapılan çalışmalarda gündem içinde yer aldı.


 


Temasları çerçevesinde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile Başbakanlık’da görüşen TADF heyeti Mayıs ayında gerekleştireceği Türk-Amerikan Kültür Festivalleri  ve Türk Günü Yürüyüşleri hakkında Arınç’a detaylı bilgi verdi. TADF’nin Türkiye’ye yaptığı ziyaretlerden memnuniyet duyduğunu belirten Arınç TADF’nin ABD’de toplumlar ve kurumlar arası birleştirici bir güç olması gerektiğini söyledi.


Aynı gün Yurtdışında Yaşayan Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç ile başkanlık merkezinde görüşen TADF heyeti, başkanlığın faaliyetleri hakkında bilgi alarak TADF’yi tanıttı. Toplantıda Başkan Kemal Yurtnaç başkanlık olarak kurumlarının ABD’yi ve dolayısıyla TADF’yi çok önemsediklerini belirterek ABD masası kurduklarını, bu alanda çalışmalarda bulunmaları için 6 danışma kurulu üyesi alacaklarını söyledi. TADF’nin birlik ve beraberlik için çalışmasını arzuladığını, belirten Yurtnaç TADF’den desteklerini esirgemeyeceklerini belirtti.


Yoğun programları dahilinde Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Bahattin Yediyıldız ile de görüşen TADF heyeti, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nun özellikle 1915 olayları konusunda ve ABD genelinde planlanan kütüphane projesi  hakkında bilgi vererek Türk Tarih Kurumu’ndan kütüphanelere dağıtmak üzere 1915 olayları ve Kıbrıs sorununa dair kitap talebinde bulundu. Örnek İngilizce kitapları heyete sunan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Bahattin Yediyıldız TADF’ye kitap gönderimde bulunacağını belirterek yazılı ve görsel kaynak konusunda TADF’nin bu tür çalışmalarını destekleyeceklerini söyledi.
 

Facebook

Youtube