Bir Kahramanın Ölümü Oyunu New York'ta

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

"3 Nokta Oyuncuları" adlı tiyatro grubu New York'ta, "Bir Kahramanın Ölümü" ve "Bir Ölümün Kahramanı" adlı eserlerle izleyiciyle buluştu. Yazar Adalet Ağaoğlu'nun ''Bir Kahramanın Ölümü'' oyunu ile ''Ölmeye Yatmak'' adlı romanından Fulya Peker tarafından sahneye uyarlanan ''Bir Ölümün Kahramanı'' The Producers' Club adlı tiyatroda sanatseverlere sunuldu.
New York'ta yaşayan Ankara Devlet Konservatuvarı mezunu oyuncular Cem Baza ve Fulya Peker tarafından sahnelenen ve Manfred Bormann tarafından yönetilen oyunların yapımcılığını Güngör Mimaroğlu ve Serdar İlhan üstlendi.

İki perdede sergilenen oyunların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan yönetmen ve oyuncular, öncelikle Mimaroğlu ve İlhan'a teşekkür ederek, yazar Ağaoğlu'yla iletişime geçmelerini Mimaroğlu'nun sağladığını, oyunun prodüksiyon aşamasında da yine Mimaroğlu ve İlhan'ın çok büyük desteği olduğunu belirtti.

Yönetmen Bormann, ''3 Nokta Oyuncuları''nın New York'ta bu projeyle ilk kez sahneye çıktığını ve uzun zamandır birlikte çalışmayı istediklerini kaydetti. ''Bir Kahramanın Ölümünün'' aslında iki erkek tarafından oynandığını ifade eden Bormann, oyunun bir erkek ve bir kadın tarafından oynanması için Adalet Ağaoğlu'dan izin aldıklarını anlattı. Yönetmen, planlama aşamasında bu ilk oyunun yanı sıra bir başka oyun daha aradıklarını, bu sırada Fulya Peker'in yine yazar Ağaoğlu'nun ''Ölmeye Yatmak'' adlı romanından ''Bir Ölümün Kahramanı'' uyarlamasını hazırlayarak, kendilerine sürpriz yaptığını söyledi.

Oyuncu Fulya Peker de ''Ölmeye Yatmak'' romanının çok önemli ve özel bir roman olduğunu belirterek, kendisinin öteden beri bu romanla ilgili tiyatroya yönelik bir proje yapmak istediğini ve ''Bir Ölümün Kahramanının'' sadece bir uyarlama değil, aynı zamanda birinci oyunla bir ''paslaşma'' yaratma çabası içinde olduğunu anlattı. Peker, bu amaç doğrultusunda ikinci oyunda hem Ağaoğlu'nun ''Bir Kahramanın Ölümü'' adlı oyunundan, hem de ''Ölmeye Yatmak'' romanından belli bir çerçevede kesitler aldığını ifade etti. Adalet Ağaoğlu'nun da kendisinin yaptığı ''Bir Ölümün Kahramanı'' adlı uyarlamayı beğendiğini söyleyen Peker, ''Bu beni çok mutlu etti'' diye konuştu.

Oyuncu Cem Baza da özellikle Fulya Peker'i kutlamak istediğini belirterek, çok başarılı bulduğu ve severek okuduğu ''Ölmeye Yatmak'' romanını Peker'in son derece iyi bir şekilde tiyatroya uyarladığını, kendisinin de oyunu çok severek ve hissederek oynadığını anlattı.

Tiyatronun insana odaklandığını ve o yüzden nerede ve hangi dilde oynandığının çok da fark etmediğini söyleyen Peker de ''Ama tabii New York'tayken Türkçe oyun oynadığınızda sanki küçük bir odanın içindeymiş gibi hissediyorsunuz kendinizi, çünkü dışarıya çıktığınızda o insanlar ve o dil olmayacak dışarıda, bu da çok güzel bir şey'' dedi.

Geleceğe dönük projelerle ilgili bir soru üzerine ise yönetmen ve oyuncular, birlikte devamlı çalışma arzularının bulunduğunu belirterek, ileride başka projelerde çalışmak istediklerini kaydettiler.

Bormann, New York'taki Türk seyircisine oynadıkları bu eserleri Amerikalılara da tanıtmak istediklerini belirtirken, Baza da geleceğe yönelik planları çerçevesinde Ağaoğlu'nun bu güzel eserlerini İngilizce çeviri yoluyla yabancılara da gösterebilmeyi çok istediklerini söyledi. Peker de Ağaoğlu'nun eserlerinin Türkçe dilindeki şiirsel anlatımını, dilini, ''Adalet Ağaoğlu'nun Türkçesini'' yabancılara orijinal dilinde de duyurmak istediklerini ifade etti.

New York Başkonsolos Yardımcısı Başar Şen'in de eşiyle birlikte izlemeye geldiği oyun, 21 Aralık'a dek New York'ta sahnelenecek.

(Anadolu Ajansı, Fotoğraflar: AA)

Facebook

Youtube