Amerika'da Türk Tiyatrosu Yaşar mı?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Cüneyt Gürkan - Yaşamaz. Türkçe yaşayamaz, bugüne kadar kullanılan yöntemlerle, ekiplerle, bütçelerle yaşayamaz. Amerika’da nüfus 318.9 milyon, Türk sayısı 195 bin. Yani ABD’de Türkçe tiyatro yapmak, Türkiye'de Somali Tiyatrosunu yaşatmak gibi bir proje. Şu anda Türkler'in en yoğun yaşadığı New York bolgesinde senede bir oyun, sadece bir gün sahneleniyor ve ortalama 500 ila 900 kişiye ulaşabiliyor. 20-30 bin dolar bütçe ile yola çıkıp, 30-40 bin dolar gelir oluşturabiliyor. Özellikle New York’ta can çekişen Türk tiyatrosu ancak İngilizce olursa oksijen bulabilir. Neden mi?

1.İngilizce olursa Amerikan devlet ve eyalet yardımlarından yararlanabilir (NYC Culture, Art Works, Art New York, NYSCA vb)
2.Amerikan medyası ve halkın katılımını sağlayabilir.
3.Ücretsiz olarak büyük tiyatro festivallerine davet edilebilir (Fringe, Midtown Intl Theatre Festival, Ice Factory, AntFest vb)
4.Oyunlara serpiştirilecek yabancı oyuncu, yönetmen, yazar teknik ekip vs gelecek nesillerin tiyatro eko sisteminde Türklerin yer almasını sağlayacaktır.
5.Bu şekilde bir yapılanma Türk hükümetinin ilgi ve desteğinide arttıracaktır.
6.Sponsorluklara ABD firmaları dahil olmadan başarı oluşturmak imkansız.

SHSSSS BU ÖNEMLİ !!!
Güzel dost HÜSEYİN BAYRAM’ın New Jersey’deki restoranı TOROS Trip Advisor’dan Excellence Award kazanmış. Tebrikler TOROS RESTAURANT 489 Hazel Str Clifton, NJ 07011  973.772.8032

TÜRK FUTBOLUNDA PLAY-OFF’UN TAM ZAMANI
Neden Türkiyede futbolda playoff u konuşmuyoruz?
Neden bir sene uygulanıp, vazgeçildi? Hangi verilerle yapıldı, hangi istatistiklerle kaldırıldı?
Amerika dünyanın spordan en çok gelir sağlayan ve olimpiyatlarda madalya alan ülkesi. ABD’de hemen hemen her spor dalında okul çağlarından başlayarak play-off sistemi uygulanıyor.
Amerikayı yeniden keşfetmeye gerek yok. Ekonomi, seyirci sayısı, pazarlama, heyecan, 3 büyükler dışındaki takımlarında şampiyonluk ihtimalinin artması gibi birçok konuda PLAY-OFF sisteminin katkısı olacağına inanıyorum.
Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin senede 2 defa yerine 5-6 kere oynanması güzel olmazmı? Lütfen konuşalım bu konuyu #TürkFutbolundaPlayoff

Facebook

Youtube