Tarihi Eserler Türkiye'ye İade

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Tarihi Eserler NYABD, New Jersey'deki havaalanında ele geçirdiği tarihi eserleri New York'ta düzenlenen törenle Türkiye'ye iade etti. ABD’ye sokulmaya çalışılırken geçen sene Newark Havalimanı'nda ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza birimi yetkililerince ele geçirilen Türkiye'ye ait MÖ 6. yüzyıldan kalma 65 parça tarihi eser için tören düzenlendi. Türkiye'nin New York Başkonsolosluğunda düzenlenen törende konuşan ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza birimine bağlı İç Güvenlik Soruşturmaları Özel Ajanı Andrew McLees, ele geçirilen eserlerle ilgili bir yıldan fazla süren soruşturma yapıldığını ve eserlerin sahte belgelerle ABD'de "sahte" bir kişiye gönderildiğini belirtti. McLees, ABD'nin 2007'den bu yana, 27 ülkeden 7 bin 150 eseri ait oldukları ülkeye teslim ettiğini kaydetti.

 

New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, tarihi eserlerin ait olduğu yere gelmesinden memnuniyet duyduklarını ifade ederek, ABD'li yetkililere teşekkür etti. Özel Ajanı McLees, AA muhabirine yaptığı açıklamada ise eserlerin sınırda ele geçirildikten sonra, Wisconson Üniversitesi'ndeki Türk antikaları konusunda uzman bir profesöre gönderildiğini belirtti.

McLees 2013 yılı Şubat ayında ele geçirilen eserlerin tesliminin uzun sürmesiyle ilgili, sürecin yavaş ilerlediğini ancak zamanın gerektiğine işaret ederek, "Eserler sahte isim, sahte adres kullanılarak gönderilmişti. Belli bir soruşturma sürecini takip etmemiz gerekiyordu. Doğru sahibinden emin olmamız gerekiyordu'' dedi.

''Hedefimiz en kısa sürede ait olduğu yere vermektir'' diyen McLees, eserlerin ele geçirilmesinden ve nereye ait olduğunu öğrenilmesinden sonra ABD Dışişleri Bakanlığına haber verildiğini, ardından bakanlığın Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu ve ilgili resmi kurumlarla irtibata geçtiğini söyledi. Türkiye'ye teslim edilen tarihi eserler, Klasik ve Helenistik döneme ait gümüş ve bronz Miletos, Leukai ve Phokai gibi Anadolu şehir darphanelerinde basılan gümüş ve bronz sikkeler, bronz ok ucu, bronz kemer tokası, üç yüzlü kovanlı ok ucu, saplı ve kanatlı ok ucu gibi parçalardan oluşuyor.

Facebook

Youtube